EN

Dış Politika Tanıtım Programlarının Üçüncüsü, Dumlupınar Üniversitesi Öğrencilerinin Katılımıyla Düzenlendi


Kütahya Dumlupınar Üniversitesinden 25 öğrenci, dış politika kurumlarını ziyaret etmek ve Türk dış politikası hakkında bilgi almak üzere Ankara´ya geldi. Öğrenciler, 13-14 Mayıs 2013 tarihlerinde düzenlenen programla, Türkiye’nin dış politika kurumlarının işleyişini yerinde görme fırsatını yakaladı.

Devamını Göster »
Daha önce Kahramanmaraş ve Hatay Mustafa Kemal Üniversitesinden gençleri ağırladığımız Dış Politika Tanıtım Programlarının üçüncüsü Kütahyalı öğrencilerle devam etti.

Koordinatörlüğümüzü ziyaret ederek programlarına başlayan öğrenciler, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ve Somali Büyükelçisi Kani Torun´un Türkiye´nin Somali politikası ve kamu diplomasisi başlıklı sunumunu dinledi. Konuşmasında, Afrika´nın son derece önemli bir ekonomik partner olduğunu, sadece yardımlarla anılmaması gerektiğini belirten Torun, "Türkiye´nin Afrika´daki yaklaşımı kolonyal, emperyal bir ilişki değil iki tarafın da kazanması üzerine kurulmuştur." dedi. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ise Kamu Diplomasisi´nin diplomatların dışında gazeteciler, STK´lar, öğrenciler vs.ile de ilişki kurmak olduğunu belirterek, "Türkiye´nin tek bir bölgeye odaklanmayan geniş dış politika vizyonu, kamu diplomasisi ihtiyacını doğurdu." dedi.

Koordinatörlüğümüz ziyaretinin ardından Yunus Emre Enstitüsüne geçen öğrenciler, enstitü faaliyetleri ve vizyonu hakkında bilgi aldı. Günün son programında Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü´nü ziyaret eden öğrenciler, Dış İlişkiler Şube Müdürü İzzet İbrikçioğlu´ndan kurumun faaliyetleri, vizyonu hakkında  bilgi aldı.

Programlarının ikinci gününe Ankara Büyükşehir Belediyesini ziyeret ederek başlayan öğrenciler, yerel yönetimlerin dış politakaya etkileri ve Ankara Büyükşehir Belediyesinin vizyonu konulu sunumu dinlediler. Sonrasında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına geçen öğrenciler, Başkan yardımcısı Gürsel Dönmez ile bir araya geldi.  Dış politika tanıtım programları kapsamında konuğumuz olan Dumlupınar Üniversitesi öğrencileri, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi´ni ziyaret etti. Türk Dış Politikası ve SAM´ın vizyonunu hakkında bilgi aldı. Kütahyalı öğrencilerin programı, Anadolu Ajansı ziyareti sonrasında sona erdi.