EN

Dış Politika Tanıtım Programlarının Beşincisi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Öğrencisinin Katılımıyla Düzenlendi


Dış Politika Tanıtım Programlarının beşinci konuğu, Eskişehirli öğrenciler oldu. Osmangazi Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Kulübü üyesi 34 öğrenci, 21-22 Mayıs 2013 tarihlerinde Ankara´da, dış politikaya katkı sağlayan kurumları ve düşünce kuruluşlarını ziyaret ederek bilgi aldı.

Devamını Göster »
Eskişehirli öğrenciler, programlarına ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret ederek başladı. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencilerine Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´nün yapısına, faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaptı. Koordinatörlüğümüz ziyaretinin ardından Ulusal Ajans´a geçen öğrenciler, ulusal ajans uzmanlarından Eşref Suroğlu ve Neslihan Sağlam´dan gençlik programları, proje yazımı ve kurum faaliyetleri hakkında bilgi aldı.

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğencilerinin bir sonraki durağı Kültür ve Turizm Bakanlığı oldu. Tanıtma Genel Müdür Yardımcısı Levent Demirel, öğrencilere Türkiye´nin dünyadaki çeşitli bölgelerdeki tanıtım faaliyetlerini ve yurtdışında bulunan tarihi eserlerin ülkemize geri getirilmesi ile ilgili bir sunum yaptı.

Öğrenciler, programlarının ilk gününün son ziyeretini Uluslararası Stratejik Araştırmalar Merkezine (USAK) yaptı. Avrasya ve Kafkaslar uzmanı Gülay Mutlu, öğrencilere USAK´ın yapısı, faaliyetleri, yayınları hakkında bilgi verdi.

Osmangazi Üniversitesi öğrencileri 22 Mayıs Çarşamba günkü programlarına  Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatını (TÜRKSOY)  ziyaret ederek başladı. Burada öğrenciler, Kültürel Diplomasi ve Uluslararası İlişkilerde Yeni Yaklaşımlar konferansına katıldı. Konferansta TÜRKSOY Genel Sekreteri Düsen Kaseinov, İstanbul AK Parti Milletvekili İsmail SAFİ, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtas, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan, Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin ve Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdürü Altay Cengizer konuşma yaptı.

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı Özgür Özaslan konuşmasında kültürel diplomasinin Bakanlığın yeni hedefleri arasında en üst sıralarda olduğunu belirtirken, Dışişleri Bakanlığı Kültürel Diplomasi Genel Müdürü Altay Cengizer, her iki yılda bir düzenlenen ve bir ülkenin kültür mirasının tanıtıldığı en büyük uluslararası sanat festivallerinden biri olarak kabul edilen Europalia’nın 2015 yılı için Türkiye’yi seçtiği müjdesini verdi. Gençlik ve Spor Bakan Yardımcısı Yusuf Tekin konuşmasında, “Aslında bugün farkına varmadığımız en önemli yumuşak güç unsuru spor diplomasisidir. Londra Olimpiyatlarında, 21000 gazeteci, fotoğrafçı canlı yayın yaptı. Bu ülke tanıtımı için çok büyük fırsat." dedi.

İstanbul Milletvekili İsmail Safi ise konuşmasında, Amerika’nın kamu diplomasisi başarısı ile Irak Savaşı sonrası artan anti-Amerikanizmi azaltmaya çalıştığını söylerken, TÜRKSOY Genel Sekreter Yardımcısı Fırat Purtas: "Kültürel diplomasi, kendini karşı tarafa doğru anlatmak ve karşı tarafı doğru şekilde anlamaktır. Yunus Emre´nin dediği gibi “gelin tanış olalım”, çünkü tanışıklık karşılıklı güveni tesis ediyor." dedi.

Konferansın ardından TBMM’ye geçen öğrenciler, İstanbul Milletvekili İsmail Safi ile öğle yemeğinde bir araya geldiler. Öğrenciler, TBMM ziyaretinin sonrasında Gençlik ve Spor Bakanlığına geçti. Bakan danışmanı Enes Şişman tarafından kabul edilen öğrenciler, bakanlığın işleyişine ve vizyonuna dair bilgiler aldı.

Dış Politika Tanıtım Programları kapsamında Ankara’da bulunan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi öğrencileri programlarına Yunus Emre Enstitüsünü ziyaret ederek devam etti. Son olarak Stratejik Araştırmalar Merkezini (SAM) ziyaret eden öğrenciler programlarını tamamladı. 

Eskişehir Üniversitesi öğrencilerine düzenlenen bu program, daha önce Kahramanmaraş, Hatay Mustafa Kemal, Kütahya ve Giresun Üniversitesinden gençleri ağırladığımız Dış Politika Tanıtım Programlarının beşinci ayağını oluşturdu. 3-5 Haziran tarihlerinde ise aynı program kapsamında Van 100.Yıl Üniversitesinden öğrenciler Ankara´da olacak.