EN

Dış Politika Tanıtım Programının 8’incisi Aydın Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün Türk Dış Politikasına ilgi duyan üniversite öğrencilerine yönelik olarak düzenlediği Dış Politika Tanıtım Programı, İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileriyle devam etti.

Devamını Göster »
Dış Politika Tanıtım Programının 8’inci konuğu olarak İstanbul Aydın Üniversitesinden 30 kişilik öğrenci heyeti, 26-28 Kasım 2013 tarihleri arasında Ankara’da ziyaretlerde bulundu. Program kapsamında öğrenciler, dış politikayı etkileyen ve belirlenmesine katkıda bulunan kurumları ziyaret ederek bilgi aldı.  

26 Kasım’da Ankara’ya gelen Aydın Üniversitesi öğrencileri ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi’ni ziyaret etti. Programın ikinci günü ise öğrenci heyetini Koordinatörlüğümüzde ağırladık. Koordinatörümüz Cemallettin Haşimi, İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerine Türkiye´nin kamu diplomasisine ilişkin bir sunum yaptı. Türkiye´de kamu diplomasisinin dış politikada yaşanan dönüşümle birlikte ön plana çıktığını anlatan Haşimi, "Dış politikadaki dönüşümle kamu diplomasisinde aktif olan kurum sayısı 3-4´ten 20´ye çıkmıştır. KDK kurumlar arasındaki eşgüdümü sağlamaya çalışıyor" dedi. Haşimi´nin ardından söz alan Koordinasyon Direktörümüz Şimal Bulguroğlu ise, Koordinatörlüğümüzün faaliyetlerine ilişkin bilgi verdi.

Koordinatörlüğümüzdeki temasların ardından Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi´ne (SAM) geçen öğrenci heyetine, SAM Şube Müdürü Ümit Alparslan, kurumun vizyonu ve faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Öğrencilerin 27 Kasım programının 3´üncü durağı ise Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) oldu. YTB Kurumsal İlişkiler ve İletişim Daire Başkanı Gazali Çiçek tarafından ağırlanan heyet, kurumun faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi alma imkanı yakaladı. Aydın Üniversitesi öğrencileri YTB´nin ardından Stratejik Düşünce Enstitüsüne (SDE) geçti. SDE İç politika ve Demokratikleşme Birimi´nden Murat Yılmaz, öğrencilere SDE´nin yurtiçi ve yurtdışı etkinlikleri hakkında bir sunum yaptı.  

Programın son günü İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerinin ilk durağı,  Avrupa Birliği Bakanlığı (AB) Eğitim ve Gençlik Programları Başkanlığı oldu. AB Bakanlığı Halkla İlişkiler uzmanı Necla Vatansever, öğrencilere gençlik programları ve başvuru koşulları hakkında ayrıntılı bilgi verdi. AB Bakanlığı´ndan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı´na geçen öğrenci heyetine Muhammed Karakaş, Bakanlığın gelecek vizyonuna ilişkin bir sunum yaptı. İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencileri, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´nı(TİKA) ziyaret ederek TİKA Başkanı Serdar Çam ile görüştü. Öğrenci heyeti, son olarak Gençlik ve Spor Bakanlığı’nı ziyaret etti. Bakanlık Müsteşarı Doç. Dr. Basri Hakan Hakyemez ile biraraya gelen öğrenciler, bakanlığın faaliyet alanları hakkında bilgi aldı. 

Koordinatörlüğümüzün Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında daha önce Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi ile İstanbul Şehir Üniversitesi öğrencileri Ankara’da ağırlandı.