EN

Dış Politika Tanıtım Programının 12’ncisi Marmara Üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün faaliyetlerinden Dış Politika Tanıtım Programları kapsamında Marmara Üniversitesinden 35 öğrenci, dış politikaya ilişkin kurumları ziyaret etmek ve Türk dış politikası hakkında bilgi almak üzere Ankara’da temaslarda bulundu. 12-13 Mayıs 2014 tarihleri arasında yapılan programla öğrenciler, dış politika kurumlarının işleyişini yerinde görme ve dış politikayı yürüten aktörlerle tanışma fırsatı yakaladı.

Devamını Göster »
İki günlük program kapsamında Marmara Üniversitesi öğrencileri, ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile biraraya gelen üniversiteliler, Türk dış politikası ve Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu konusunda bilgi aldı. Üniversitelere seslenen Haşimi, Türkiye´nin uluslararası arenada tarihi şekillendiren bir özne olduğunu belirterek, "Kamu diplomasisi faaliyetlerimizi bu olgudan yola çıkarak şekillendiriyoruz" dedi. Haşimi ayrıca, Türkiye´nin kamu diplomasisinin kimlik eksenli olmanın dışında adalet, vicdan ve değer odaklı olduğunu vurguladı. 

Marmara Üniversitesi öğrencileri daha sonra Yunus Emre Enstitüsü´ne geçti. Enstitü uzmanlarından Atilla Yenigün, Yunus Emre Enstitüsünün faaliyetleri ve Türkçe dil kursları hakkında bir sunum yaptı. Yenigün, Enstitünün 28 ülkede 35 Yunus Emre Türk Kültür Merkeziyle kültürel diplomasi alanında çeşitli faaliyetlerde bulunduğunu söyledi. 

Üniversite öğrencileri, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´nda (TİKA) ise Dış İlişkiler ve Ortaklıklar Daire Başkanı Mehmet Yılmaz ile görüştü. Yılmaz, Marmara Üniversitesi öğrencilerine Türkiye´nin dış yardım faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaptı. TİKA ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanlığı´na geçen üniversiteliler, Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Cenk Ünal ile görüştü. Ünal, Marmara Üniversitesi öğrencilerine, Bakanlık teşkilatı ile Türkiye´nin yurtdışındaki temsilciliklerine ilişkin bilgi verdi. 

Programın ikinci gününde Marmara Üniversitesi öğrencileri ilk olarak Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı´nı (AFAD) ziyaret etti. Sivil Savunma Daire Başkanı Ahmet Atik ile bir araya gelen üniversiteliler AFAD´ın yurtdışı ve yurtiçi faaliyetleri hakkında ayrıntılı bilgi aldı. AFAD´ın afetlere hızlı müdahale konusunda uluslararası platformda da önemli başarılar elde ettiğini belirterek, "Haiyan Tayfunu sonrasında uzaklığa rağmen Filipinler´e ilk ulaşan ekiplerden biri AFAD ekibi oldu"dedi. 

Marmara Üniversitesi öğrencilerinin ikinci durağı Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) oldu. Görüşmede YTB uzmanları öğrencilere, Başkanlığın teşkilat yapısı ve gelecek vizyonu hakkında bilgi verdi. YTB ziyaretinden sonra üniversiteliler Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Ulusal Ajans´a geçti. Ulusal Ajans uzmanları öğrencilere, yurtdışı eğitim imkanları ve AB projeleri hakkında bir sunum yaptı. 

Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında daha önce, Kahramanmaraş Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, İnönü Üniversitesi ve Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi öğrencilerini Ankara’da ağırladık.