EN

Dış Politika Tanıtım Programının 10’uncu konuğu İnönü Üniversitesi Öğrencileriydi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Dış Politika Tanıtım Programları’nın 10’uncu konuğu Malatya İnönü Üniversitesi oldu. Program kapsamında üniversite öğrencileri, 5-6 Mayıs 2014 tarihleri arasında Ankara’da çeşitli kurumları ziyaret etti.

Devamını Göster »
Program kapsamında İnönü Üniversitesi öğrencileri, 05 Mayıs Pazartesi günü ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, öğrencilere Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu ve faaliyetlerini anlattı. Bugün uluslararası ilişkilerde haklı ve güçlü olmanın yeterli olmadığını, tezlerinizin doğruluğu konusunda karşı tarafı ikna etmek gerektiğini belirten Haşimi, "Kamu diplomasisi pratiği, devletin vatandaşla ve özellikle farklı kesimlerle etkileşimini kaçınılmaz kılmıştır." dedi.

Başbakanlık ziyaretinin ardından İnönü Üniversitesi öğrencileri Dışişleri Bakanlığı´na geçti. Dışişleri Bakanlığı´nda Enformasyon Genel Müdür Yardımcılığı Daire Başkanı Cenk Ünal tarafından karşılanan öğrenciler, Bakanlığın teşkilat yapısı ve faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Dışişleri Bakanlığı ziyareti sonrası Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´na geçen öğrencilere, Başkanlığın görev alanları ve faaliyetlerine dair bir sunum yapıldı.

Programın ilk gününün son ziyaretini Anadolu Ajansı´na yapan İnönü Üniversitesi öğrencileri, Ajansın Enerji Muhabirliği dersine konuk oldu, "Görüntülü Haberler Editörlüğü" hakkında bilgi aldı.

Programın ikinci günü ise İnönü Üniversitesi öğrencilerinin ilk durağı, Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Bakanlık´taki görüşmede Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğü Gençlik Çalışmaları Daire Başkanı Ahmet Uzak, öğrencilere bakanlığın faaliyet alanları hakkında bilgi verdi.   

Gençlik ve Spor Bakanlığı´nın ardından İnönü Üniversitesi öğrencileri Türkiye Radyo Televizyon Kurumu´nu (TRT) ziyaret etti. Görüşmede öğrencilere seslenen Haber Dairesi Koordinatörü Bünyamin Şahin, haber yapımı ve kurum faaliyetleri hakkında bilgi verdi. Görüşmenin ardından haber stüdyolarını gezen öğrenciler, daha sonra Uluslararası Türk Kültürü Teşkilatı’na (TÜRKSOY) geçti. Azerbaycan Ülke Temsilcisi Elçin Gafarlı öğrencilere, TÜRKSOY´un organizasyonel yapısı ve faaliyetlerini anlattı.  Gafarlı´nın ardından söz alan Genel Sekreter Yardımcısı Prof. Dr. Fırat Purtaş, "TÜRKSOY´a üye 14 ülke var. TÜRKSOY Türk dünyasının UNESCO´sudur." diye konuştu. Öğrencilerin TÜRKSOY ile ilgili düşüncelerini alan Purtaş, son olarak kendisine yönlendirilen soruları yanıtladı. İnönü Üniversitesi öğrencilerinin son durağı Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Ulusal Ajans oldu. Ulusal Ajans´taki görüşmede Uzman Yardımcısı Nejla Vatansever, öğrencilere Avrupa Birliği destekli gençlik programlarına ilişkin bilgi verdi.

Üniversite öğrencilerinin, dış politika kurumlarının işleyişini yerinde görmeleri amacıyla düzenlenen program kapsamında İnönü Üniversitesi öğrencileri, Türk dış politikasının gündemine ve kurumsal işleyişine ilişkin ilk ağızdan bilgi alma fırsatı yakaladı.