EN

Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında, Tunceli Üniversitesi öğrencileri Ankara’daydı


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında, Tunceli Üniversitesi’nden bir grup öğrenciyi 14-15 Nisan 2014 tarihleri arasında Ankara’da ağırladık.

Devamını Göster »
Üniversite öğrencilerinin, dış politika kurumlarının işleyişini yerinde görmeleri amacıyla düzenlenen Dış Politika Tanıtım Programının 9’uncu ayağında Tunceli Üniversitesi öğrencileri, Türk dış politikasının gündemine ve kurumsal işleyişine ilişkin ilk ağızdan bilgi alma fırsatı yakaladı.  

Program kapsamında öğrenci grubu, 14 Nisan Pazartesi günü ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Tuncelili öğrencilere kamu diplomasisi kavramının ortaya çıkışı, gelişimi ile dış politika dinamiklerinin dönüşümünü anlattı. Türkiye´nin son dönemde değişim kaydeden dış politika uygulamaları ve aktörlerine değinen Haşimi, Türkiye´nin dış politikada aktör çeşitliliğine eriştiğini, geleneksel diplomasi bağlamında ise dış temsilcilik sayısında kaydadeğer bir artış yaşadığını söyledi. Tunceli Üniversitesi öğrencileri, Koordinatörümüze Türkiye´ye sığınan Suriyelilere verilen destekler, spor ve kamu diplomasisi, Türkiye´de yükseköğretim kapasitesinin kamu diplomasisi faaliyetlerine yansıması ve kurumlararası koordinasyon konularında sorular yöneltti.

Başbakanlık ziyaretinin ardından Tunceli Üniversitesi öğrencileri Stratejik Düşünce Enstitüsü’ne (SDE) geçti. SDE´de Türk dış politikasının son dönemdeki vizyonu hakkında görüş alışverişinde bulunan öğrenciler daha sonra,  Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nı (YTB) ziyaret etti. YTB uzmanlarından Hasan Er, yaptığı sunumda Türkiye Bursları projesi kapsamında Türkiye´de eğitim gören öğrencilere ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Er, "Yurtdışından yaklaşık 2 bin 500 lisansüstü öğrenci, bursla ülkemize gelecek" dedi. Tunceli Üniversitesi öğrencileri, ilk gün programı kapsamında son olarak Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi´ne (SAM) geçti. Dışişleri Bakanlığı´nda öğrencilere Türk dış politikasının ana meselelerine ilişkin bir sunum yapıldı. Sunumda, Üçüncü Katip İ.Halil Saklı,öğrencilere Türk Dış Politikasında yaşanan dönüşümü de aktardı.

10 yılda 25 bin proje desteği 

Programın ikinci günü ise Tuncelili öğrencilerin ilk durağı Avrupa Birliği (AB) Bakanlığı Ulusal Ajans oldu. Ulusal Ajans´taki görüşmede Uzman Yardımcısı Nejla Vatansever, öğrencilere Avrupa Birliği destekli gençlik programlarına ilişkin bilgi verdi. 2003-2013 yıllarını kapsayan 10 yıllık süreçte 25 bin projeye destek verildiğini belirten Vatansever, "2003-2013 arasında 370 binden fazla vatandaşımız ise Hayatboyu Öğrenme ve Gençlik Programları´ndan yararlandı" dedi. 

Ulusal Ajans´taki toplantının ardından Tunceli Üniversitesi öğrencileri Yunus Emre Enstitüsü’nde yetkililerle bir araya geldi. Enstitüde öğrencilere, kurumun faaliyet alanlarına ilişkin bir sunum yapıldı. Enstitü Uzmanlarından Atilla Yenigün, Türkoloji Projesi kapsamında 35 ülkeden 54 üniversite ile işbirliği protokolü imzalandığını belirterek, "Enstitümüzün Türkçe Yaz Okulu programına ise sadece 2013´de 57 ülkeden 268 kişi katıldı" diye konuştu.

Tunceli Üniversitesi öğrencileri, daha sonra Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´nı (TİKA) ziyaret etti. Görüşmede öğrencilere seslenen TİKA Başkanı Serdar Çam, kurumun Türk Dış Politikasındaki yeri, faaliyetleri ve gelecek vizyonu hakkında bilgi verdi. TİKA´nın 5 kıtada 100´den fazla ülkeye proje hazırlayan ve yardım götüren bir kurum haline geldiğini vurgulayan Çam, "Resmi kampanya ile bir ayda 300 milyon Dolar toplanıp Ramazan ayında Somali´ye aktarıldı" dedi. Tunceli Üniversitesi öğrencilerinin Ankara ziyaretinin son durağı Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Bakanlık Uzmanlarından Cemalettin Parıltı, kurumun faaliyetleri ve vizyonuna ilişkin bir sunum yaptı.  

Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında daha önce, Kahramanmaraş Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi ile İstanbul Aydın Üniversitesi öğrencilerini Ankara’da ağırladık.