EN

Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında, Bingöllü öğrenciler Ankara’da temaslarda bulundu


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Dış Politika Tanıtım Programı’nın 13’üncü konuğu Bingöl Üniversitesi öğrencileri oldu. Bingöl öğrenci heyeti, 28-29 Mayıs 2014 tarihleri arasında Ankara’da Türk dış politikasını yürüten kurum temsilcileriyle bir araya geldi.

Devamını Göster »
28 Mayıs 2014 günü, Bingöl Üniversitesi öğrencileri, ilk olarak Koordinatörlüğümüzü ziyaret etti. Direktörümüz Şimal Bulguroğlu ile bir araya gelen üniversiteliler, Türkiye´nin kamu diplomasisi vizyonu ve Koordinatörlüğümüzün faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Başbakanlık Merkez Bina´daki görüşmenin ardından Bingöllü öğrenciler, Stratejik Düşünce Enstitüsü’ne (SDE) geçti. Üniversiteliler, SDE´de Ekonomi Koordinatörü Yrd.Doç.Dr. M. Levent Yılmaz ile bir araya geldi. Yılmaz, gençlere Türkiye´nin son dönemdeki ekonomik büyüme süreci hakkında bilgi verdi.

Bingöllü öğrenciler, program kapsamında Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı´nı (YTB) ziyaret etti. YTB´de üniversitelilere, kurumun faaliyetleri ile Türkiye Bursları projesine ilişkin bilgi verildi. Üniversiteliler daha sonra Dışişleri Bakanlığına geçti. Dışişleri Bakanlığı Enformasyon Dairesi Başkanı Zerrin Kandemir´le görüşen Bingöllü öğrencilere, Bakanlığın yurtdışı teşkilatı ve Enformasyon Dairesi´nin yürüttüğü projelere ilişkin bir sunum yapıldı.  

Bingöl Üniversitesi öğrencileri, programın ikinci günü, Kalkınma Bakanlığı´nı ziyaret etti. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz tarafından kabul edilen gençler, Türkiye´nin kalkınma vizyonu hakkında ilk ağızdan bilgi sahibi oldu. Daha sonra, Gençlik ve Spor Bakanlığı´na geçen üniversiteliler, Gençlik ve Spor Daire Başkanı Ahmet Uzak tarafından karşılandı. Uzak, öğrencilere Bakanlığın teşkilat yapısı ve faaliyetlerine ilişkin bir sunum yaptı.

Üniversite öğrencileri, Diyanet İşleri Başkanlığı´nda da temaslarda bulundu. Dinler ve Kültürler Arası İlişkiler Daire Başkanı Doç. Dr. Hüseyin Yılmaz, Bingöllü gençlere Diyanet İşleri Başkanlığı´nın teşkilat yapısı ve çalışmaları hakkında bilgi verdi. 

Dış Politika Tanıtım Programı kapsamında daha önce, Kahramanmaraş Üniversitesi, Hatay Mustafa Kemal Üniversitesi, Kütahya Dumlupınar Üniversitesi, Giresun Üniversitesi, Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, Van Yüzüncü Yıl Üniversitesi, İstanbul Şehir Üniversitesi, İstanbul Aydın Üniversitesi, Tunceli Üniversitesi, İnönü Üniversitesi, Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi ile Marmara Üniveristesi öğrencilerini Ankara’da ağırladık.