EN

Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 934 yaşında


Dünyanın en eski donanmalarından biri olan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, 934’üncü yaşını kutluyor. Deniz Kuvvetleri, ülkemizi denizden gelecek tehditlere karşı savunmasının yanı sıra gıdadan, kırtasiyeye, sağlıktan, eğitime Türkiye’nin yardımlarını dünyanın dört bir yanına ulaştırıyor. Mili gemiler Büyükada ve Gediz ile uzakları yakınlaştıran, bölgeler arası ilişkilerin geliştirmesine yardımcı olan Deniz Kuvvetleri; Körfez ülkelerinden Afrika’ya Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlıyor. Son olarak TCG Büyükada ile Yemen’deki Türk vatandaşlarının tahliyesini başarıyla gerçekleştirilen Türk Donanması, deniz haydutluğu ile mücadelede de uluslararası başarılara imza atıyor.

Devamını Göster »
1081 yılında Çaka Bey tarafından inşa edilen ilk Türk donanması ile temelleri atılan Deniz Kuvvetleri Komutanlığı bugün dünyanın sayılı donanmaları arasında yer alıyor. Türk Donanması ülkemizi denizden gelecek tehditlere karşı korumanın yanı sıra milli gemilerimiz vasıtasıyla Türkiye’nin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırıyor.

48 yıl sonra ilk kez Afrika turu
Türkiye’nin milli gemileri Büyükada, Gediz ve Barbaros Türk Deniz Görev Grubu dünyanın dört bir yanına giderek Türkiye’nin yardımlarını ihtiyaç sahiplerine ulaştırdı. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 4 firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 2014 yılında 48 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu’nda Türk bayrağını dalgalandırdı. 102 gün boyunca Afrika’daki 24 ülkeyi ziyaret eden Grup, Türkiye’nin Afrika’nın ihtiyaç sahibi ülkelerine yönelik hazırlanan yardımlarını da bölgeye ulaştırdı. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile Afrika’ya gönderilen yardım malzemeleri arasında 5 ton ilaç, 4 bin kutu temel gıda malzemesi, 180 tekerlekli sandalye ile kırtasiye malzemeleri yer alırken, ziyarette ihtiyaç sahiplerine genel sağlık taraması hizmeti de verildi.

Bölgeler arası ilişkilere katkı
Türkiye’nin milli gemileri yaptığı seferlerle bölgeler arası ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağlıyor. Milli gemilerden TCG Büyükada’nın 18 Ocak-15 Nisan tarihleri arasında 3 ay süren Körfez seferi bölge ülkeler ile Türkiye arasındaki askeri alanda işbirliğinin geliştirilmesini sağladı. 90 gün boyunca, Suudi Arabistan, Cibuti, Umman, Pakistan, Katar, Bahreyn, Kuveyt, Sudan, Ürdün’de 13 liman ziyareti gerçekleştiren TCG Büyükada, 1.072 saatlik seyir boyunca 20 bin km. mesafe kat etti. Harekât-eğitim faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Körfez ülkeleri seferinde gıdadan, kırtasiyeye, sağlık malzemelerine kadar Türkiye’nin yardımları Büyükada tarafından ihtiyaç sahiplerine ulaştırıldı.

TCG Gediz, Ertuğrul Fırkateyni’nin rotasında
Türkiye’nin milli gemilerinden TCG Gediz 1890 yılında Türkiye´den Japonya´ya giden ve bu ülkenin Kuşimoto kıyılarında batan Ertuğrul Firkateyni Şehitlerini anmak üzere Ertuğrul Fırkateyni´nin rotasını takip etti. TCG Gediz 01 Nisan 2015’te başlayıp, 31 Temmuz 2015’te tamamladığı tarihi yolculuğu sırasında 1725 saat seyir yaparak, yaklaşık 40 bin kilometre mesafe kat etti. 122 günlük seferi sırasında Japonya´daki Ertuğrul şehitlerini anma faaliyetlerini gerçekleştiren TCG Gediz ayrıca, Çin´in Qingdao, Japonya´nın Şimonoseki, Filipinler´in Manila limanlarını ziyaret eden ilk Türk savaş gemisi oldu.

Gediz, sefer boyunca 13 ülkeyi ziyaret ederek, dünyanın değişik bölgelerinde Türkiye´nin tanıtımına ve ikili ilişkilerin geliştirilmesine de katkı sağladı. 17 limanda yaklaşık 10 bin kişi Milli Gemi Gediz’i ziyaret ederken, gidilen ülkelerde gemilerde yapılan etkinliklerde, yaklaşık 1600 misafir ağırlandı.

Sultan II. Abdülhamid´in emriyle 1890 yılında Osmanlı Devleti tarihinin en uzun seyirlerinden birine çıkan Ertuğrul Fırkateyni, 15 Eylül 1890´da yurda geri dönmek için Yokohama Limanı´ndan ayrılmış, tayfun sebebiyle 16 Eylül 1890´da Kuşimoto açıklarında kayalıklara sürüklenerek batmıştı. Gemideki 531 denizci şehit olmuştu.

Deniz haydutluğuyla mücadele
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı uluslararası alanda da kritik görevler üstleniyor. Deniz haydutluğu ve silahlı soygun ile mücadelede uluslararası işbirliğinin geliştirilmesine önem veren Türkiye, 17 Şubat 2009 tarihinden bu yana uluslararası toplumun Birleşik Deniz Kuvvetleri bünyesinde yürütülen deniz haydutluğuyla mücadele faaliyetlerine destek sağlıyor. Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı ekipler tarafından Aden Körfezi, Somali karasuları açıkları, Arap Denizi ve mücavir bölgelerde cereyan eden deniz haydutluğuna karşı çok sayıda başarılı operasyon gerçekleştirildi.

5 yılda 26 operasyon
Deniz haydutlarına karşı 2009 Temmuz ayından bugüne kadar gerçekleştirilen 26 operasyonda toplam 179 deniz haydudu etkisiz hâle getirilerek çeşitli ülkelere ait gemilere koruma ve refakat sağlandı. Buna ek olarak saldırı girişimleri de engellendi. Bölgede görev icra eden firkateynlerimiz, Türk Bayraklı ve Türkiye bağlantılı ticaret gemilerinin yanı sıra Türk Kızılayı adına insani yardım taşıyan gemilerin emniyetli geçişlerinin sağlanması için de gerekli tedbirleri aldı.

Aden Körfezi´nden Hint Okyanusu´a kadar uluslararası sulardaki koruyucu tedbirler sayesinde 2010 Mart ayından bu yana Türk Bayraklı veya Türkiye bağlantılı herhangi bir ticari gemi kaçırılması ya da saldırıya uğraması engellendi. Türkiye ayrıca, “Somali Açıklarında Korsanlıkla Mücadele Temas Grubu” tarafından tesis edilen Emanet Fonu’na maddi katkı sağlayarak 2013 yılında bu grubun Kurul üyeliğini de yaptı.

Kurtarma operasyonlarında aktif rol
Deniz Kuvvetleri Komutanlığı, Türkiye’nin gerçekleştirdiği başarılı kurtarma operasyonlarında da önemli rol oynuyor. Son olarak, Yemen’de meydana gelen iç karışıklıklar dolayısıyla Aden/Yemen limanında mahsur kalan 55 vatandaşımız Dışişleri Bakanlığı’nın talebiyle bölgede bulunan milli gemimiz TCG Büyükada tarafından başarıyla tahliye edildi. 2011’de de Libya’da yaşanan iç çatışma ve şiddet olaylarının ortasında kalan 25 binin üzerinde kişi Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nın yer aldığı başarılı operasyonla kurtarıldı. Türk vatandaşlarının yanı sıra 21 farklı ülke vatandaşlarının tahliye edildiği operasyon, dünyanın sayılı operasyonları arasında yer aldı.