EN

Cumhurbaşkanı Gül, Yunus Emre Enstitüsünün Roma Merkezinin açılışını yaptı


Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İtalya’daki temasları kapsamında dünyanın dört bir yanında Türk Kültür Merkezleri bulunan Yunus Emre Enstitüsünün, Roma’daki merkezinin açılışını yaptı.

Devamını Göster »
Türk kültürünü ve dilini tanıtmak amacıyla kurulan Yunus Emre Enstitüsünün, 33’üncü merkezinin açılışına Cumhurbaşkanı Gül’ün yanı sıra Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Avrupa Birliği Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Türkiye Cumhuriyeti Roma Büyükelçisi Hakkı Akil, Enstitü Başkanı Hayati Develi, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ile İtalya Kültür Bakanlığı temsilcileri de katıldı.

Kültür merkezi, Roma´nın ünlü Coronari sokağındaki Lancellotti binasında yer alıyor. Tarihi 1491 yılına uzanan ve İtalya´nın ender mimari eserleri arasında gösterilen binada, Lancellotti ailesinin üyeleri ikamet etmeye devam ediyor.

Türk Kültür Merkezlerinde çeşitli projeler, kültürel etkinlikler ve kurslar aracılığıyla Türkiye´nin tanıtımına katkı sağlanırken, Türkiye ile diğer kültürler arasındaki ilişkiler arttırılıyor. Enstitü; Londra, Amsterdam, Paris ve Brüksel gibi Avrupa´nın önemli başkentlerinde yüzlerce Avrupalıya hizmet veriyor. Enstitü, yurt dışında kurduğu merkezlerde eğitim ve öğretim çalışmalarının yanı sıra kültürel ve sanatsal faaliyetler yürüten enstitü, bilimsel araştırmalara da destek veriyor.