EN

Çinli gazeteci heyeti Türkiye’deydi


Koordinatörlüğümüzce yürütülen “Gazeteci Heyetleri Programı” kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti’nden gazeteci ve öğretim üyelerinden oluşan 11 kişilik bir heyet, 23- 28 Eylül 2013 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etti.

Devamını Göster »
Alanında uzman gazetecilerin İstanbul ve Ankara’da ağırlandığı bu ziyaret sayesinde Türk dış politikasında ağırlığı giderek artan Asya bölgesinin siyasi ve ekonomik alanda en etkin ülkelerinden biri olan Çin kamuoyunda Türkiye’nin tanıtılması hedefleniyor.

Çin’in Ankara Büyükelçiliği işbirliğinde gerçekleştirilen program yaklaşık bir hafta sürdü. Program kapsamında gazeteciler, kamu kurum ve kuruluşlarının yanı sıra önde gelen sivil toplum kuruluşlarını ziyaret ederek üst düzey yetkililerle buluşma imkânı yakaladı ve bu sayede ülkemizin uluslararası alandaki pozisyonunu ve vizyonunu ilk ağızdan öğrendi.

23 Eylül Pazartesi günü İstanbul’da başlayan program kapsamında Çin heyeti ilk olarak, başta tarihi yarımada, Topkapı Sarayı, Sultanahmet Camii ile Yerebatan Sarnıcı olmak üzere İstanbul’un kültürel ve tarihi zenginlikleriyle tanışma fırsatı buldu.

´Şanghay´da Türk kültür festivali´

24 Eylül Salı günü Çin heyeti Türk-Çin Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜÇSİAD) Yönetim Kurulu üyeleriyle biraraya geldi. TÜÇSİAD Başkan Yardımcısı Ayhan Bermek tarafından ağırlanan heyet, derneğin faaliyetlerine ilişkin bilgi aldı. TÜÇSİAD Başkan Yardımcısı Bermek, heyete hitaben yaptığı konuşmada, “6-8 Ekim tarihleri arasında Şanghay’da Turkuaz Türk Kültürü Festivali düzenleneceğinin müjdesini verdi. Türkiye ile Çin arasındaki ticari ilişkileri geliştirme yönünde Çinli gazetecilerin önerilerini dinleyen Bermek ayrıca, iki ülke arasındaki ticaret hacminin 22 milyar doların üzerinde çıktığını kaydetti.

Çinli gazeteciler heyeti daha sonra İstanbul Ticaret Odasını (İTO) ziyaret etti. İTO ziyareti kapsamında Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Dursun Topçu, heyete Türkiye’nin ekonomisinin yanı sıra Türkiye-Çin ekonomik ilişkilerine de dair bilgiler verdi. Topçu, “Çin’le ticaret hacmimiz toplam ticaret hacminin yüzde 6’sını oluşturuyor” dedi.

Çinli gazeteci heyetinin öğleden sonraki temaslarının ilk durağı Boğaziçi Üniversitesi oldu. Boğaziçi Üniversitesi Rektör Yardımcısı Ali Tekcan tarafından karşılanan heyet, üniversitenin Asya Çalışmaları Merkezi’nin akademik çalışmaları ve girişimleri hakkında bilgilendirildi. Boğaziçi Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren Konfüçyus Enstitüsü’nü de ziyaret eden Çinli gazetecilere, enstitünün Çince dil kursları ile kültürel faaliyetlerine ilişkin bir sunum yapıldı. Enstitü yetkilisi Dr. Jiang Yu, Türklerin Çince’ye olan merakının gün geçtikçe arttığını belirterek, enstitüde 400’den fazla öğrencinin Çince öğrendiğini söyledi.

Çinli gazeteciler, Boğaziçi Üniversitesi’nin ardından İslam Tarih Sanat ve Kültür Araştırma Merkezi’ne (IRCICA) geçti. IRCICA Genel Direktörü Dr. Halit Eren tarafından ağırlanan heyet, IRCICA’nın seçkin eserlerin yer aldığı kütüphanesinde incelemelerde bulundu. IRCICA’nın faaliyetlerine ilişkin sunumu büyük bir dikkatle takip eden Çinli gazeteciler, Dr. Eren’e küreselleşme ile İslam dini arasındaki ilişkilere dair sorular yöneltti.

Çinli gazeteciler, Türkiye ziyaretlerinin üçüncü gününde Türk Hava Yolları (THY) merkez binasında THY Pazarlama ve Satış Başkanı Sezgin Sağlam ile biraraya geldi. Sağlam, heyete THY´nin faaliyet alanları ile gelecek vizyonuna ilişkin bir sunum yaptı. THY´nın son 10 yılda yüzde 277´lik bir büyüme kaydettiğini belirten Sağlam, "Çin Halk Cumhuriyeti THY için en önemli pazarlardan biridir. Dileğimiz Çin ile yürüttüğümüz işbirliğini her alanda artırmak" dedi. Sağlam ayrıca bir soru üzerine Çin´e daha fazla uçuş hakları olması durumunda mevcut uçuşun 5 katı uçuş gerçekleştirebileceklerini ve bu konudaki girişimlerinin sürdüğünü de belirtti.

´Türkiye ve Çin dünyanın parlayan yıldızı´

THY merkezindeki görüşmenin ardından Ankara´ya geçen Çinli gazeteci heyeti ilk olarak Yunus Emre Enstitüsü´nü ziyaret etti. Enstitü Başkan Yardımcısı Dr. Ebubekir Ceylan tarafından ağırlanan heyet Yunus Emre Enstitüsü´nün dünyanın çeşitli yerlerinde yürüttüğü kültürel faaliyetler hakkında bilgi aldı. Ceylan, yaptığı konuşmada Çin Halk Cumhuriyeti ile Türkiye´nin dünyanın parlayan yıldızı olarak nitelendirilebilecek iki ülkesi olduğunu vurgulayarak tüm dünyada Çince ve Türkçe´ye yönelik ilginin arttığını söyledi.

Çin Halk Cumhuriyeti´nde henüz bir Yunus Emre Merkezi´nin bulunmadığını belirten Ceylan, "Şanghay Üniversitesi ile bir işbirliği anlaşmamız var. Bu anlaşma kapsamında üniversiteye Türkçe öğretmen ve eğitim materyali desteği veriyoruz"diye konuştu.

´360 derecelik bir dış politika mümkün´

Çinli gazetecilerin Türkiye ziyaretinin dördüncü gününde ilk durağı Başbakanlık oldu. Koordinatörlüğümüzü ziyaret eden gazeteci heyeti Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ve Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile biraraya geldi. Heyete Türkiye´nin dış politika vizyonu ve Asya ile ilişkileri hakkında bilgi veren Kalın, "Bizce 360 derecelik bir dış politika izlemek mümkündür. Türkiye, Asya, Afrika, Ortadoğu, Avrupa ve Balkanlarla ilişkilerini aynı anda geliştirmeyi hedefliyor" dedi. Kalın ayrıca, Şanghay 5´lisi ve Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN) ile geliştirilen ortaklıkların Türkiye´nin bölge ülkeleriyle ilişkilerini güçlendireceğini ifade etti.

´Batı merkezli dünya dili küreselleşme ile sona erdi´

Türkiye´nin dış politika öncelikleri ile kamu diplomasisine ilişkin bir sunum yapan Koordinatörümüz Haşimi ise Soğuk Savaş sonrası dönemin dünya siyasetinde Batı dışı bir dilin oluşmaya başladığı bir süreç olduğunu belirtti. Haşimi, "Dünya tarihini Batı merkezli olarak algılamanın küreselleşme süreci ile birlikte sona erdi" dedi. Yeni Türkiye´nin ekonomik kalkınma, aktif dış politika ile demokratikleşme hamleleri üzerine inşa edildiğini belirten Haşimi, "Yeni Türkiye eskisinin reddi değildir. Eskisinin dışa açılmış yeni bir biçimidir, siyasetin sivilleşmiş halidir" diye konuştu.

Çinli gazeteci heyeti Başbakanlık´taki temasların ardından Türkiye Büyük Millet Meclisi´nde Türkiye-Çin Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanı Emin Önen´i ziyaret etti. Görüşmede, Çin parlamentosu ve Çin hükümeti ile Türkiye arasındaki ilişkilere değinen Önen, "Dostluk Grubumuz parlamenter diplomasinin iyi bir örneğini sergileyerek iki ülke arasındaki dostluğa büyük katkı sağladı" dedi. Türkiye ile Çin arasında işadamları, gazeteciler, politikacılarla kurulan yoğun temasın iki ülkeyi adeta komşu ülkeler haline getirdiğini vurgulayarak, "Karşılıklı ilişkiler daha da derinleştirilmeli, halklar düzeyinde iki ülkenin tanınırlığı artırılmalı" dedi.

Pekin ve Şanghay´la canlı bağlantı

Çin heyetinin öğleden sonraki programının ilk durağı ise Türkiye İşbirliği ve Kalkınma Ajansı Başkanlığı (TİKA) oldu. TİKA Başkan Danışmanı Dr. Rahman Nurdun, heyete TİKA´nın faaliyetleri ile gelecek vizyonuna ilişkin Çince bir sunum yaptı. TİKA merkezinin ardından Anadolu Ajansı´na (AA) geçen Çin heyeti ajansın son 10 yılda kaydettiği ilerleme ile 100´üncü yıl hedefleri konusunda bilgi aldı. AA Genel Müdürü Kemal Öztürk ile Dış Haberler masası yetkililerinden bilgi alan heyet ayrıca, AA´nın Pekin ve Şanghay büroları ile canlı bağlantı kurdu.

Çinli gazeteci heyetinin Perşembe günü son durağı ise Ak Parti Dış İlişkiler Başkanlığı oldu. Çinli gazeteciler, AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Emin Önen ile Genel Başkan Danışmanı MKYK üyesi Sema Kırcı ile akşam yemeği sohbetinde biraraya geldi.

Gazeteci heyetinin Cuma günkü programı Diyanet İşleri Başkanlığı ziyaretiyle başladı. Müslüman Ülke ve Topluluklar Dairesi Başkanı Erdal Atalay, heyete Başkanlığın Çin´de Türk Yılı etkinlikleri kapsamında yaptığı faaliyetler hakkında ayrıntılı bilgi verdi. Atalay ayrıca, 13-18 Eylül 2013 tarihleri arasında Çin´in Yinçuan şehrinde Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez´in katılımıyla düzenlenen "Çin-Türkiye İslam Kültür ve Sanat Eserleri Etkinlikleri Fotoğraf Sergisi"nin yapıldığını belirterek aynı serginin Türkiye´de de açıldığını duyurdu. Başkanlığın faaliyet alanları hakkında bilgi alan Çinli gazeteci heyeti, bu serginin yanı sıra Ahmet Hamdi Akseki Camii´ni de ziyaret etti.

Cuma günkü ziyaret programının ikinci durağı ise Dışişleri Bakanlığı oldu. Siyaset Planlama Genel Müdürlüğü Daire Bşkanı Ali Kaan Orbay, Türk Dış Politikası ve Türkiye´nin Asya açılımına ilişkin bir sunum yaptı. Daire Başkanı Şebnem Cenk ise Türkiye-Çin ilişkilerinin son yıllarda kazandığı ivme hakkında bilgi verdi.

´İpek Yolu yeniden canlandırılacak´

Dışişleri Bakanlığı´nın ardından Kültür ve Turizm Bakanlığı´na geçen Çinli gazeteci heyeti Bakanlık Müsteşarı Özgür Özaslan ile Dışilişkiler Daire Başkanı Mesut Özbek tarafından karşıladı. Özaslan yaptığı konuşmada "Sayın Bakanımız göreve başladığından beri en çok önem verdiği hususlardan biri kültürel diplomasidir" dedi. Çin ve Türkiye´nin turizm istatistiklerinin benzediğine ve iki başarı öyküsü olarak uluslararası kamuoyunda dikkat çektiğine değinerek, medyanın kültürel diplomasi açısından büyük önem taşıdığını söyledi. Özaslan ayrıca, ":"Yakın gelecekte İpek Yolu yeniden hayata geçecek. Pekin´den trene binip İstanbul´a ulaşılabilecek" diye konuştu.

Çinli gazeteci heyeti Cumartesi günü, Çin´in Ankara Büyükelçisi Xiaosheng Gong tarafından heyetimiz onuruna verilen öğle yemeğine katıldı. Yemekte bir araya gelen Büyükelçi Gong ve Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ortak projeler üzerine fikir alışverişinde bulundular. Çinli gazeteciler, Ankara´nın tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret ettikten sonra Türkiye´den ayrıldı.

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü olarak “Gazeteci Heyeti Programı” kapsamında bugüne kadar, Suriyeli, İranlı, Lübnanlı, İspanyol, Amerikalı, Türkmen ve Arap gazetecileri ağırladık.

 
BASIN YANSIMALARI

ANADOLU AJANSI
26.09.2013

- ÇİNLİ GAZETECİLER AA´YI ZİYARET ETTİ
- ÇİN´İN BAZI MEDYA ORGANLARININ TEMSİLCİLERİNDEN OLUŞAN BİR GAZETECİ HEYETİ, ANADOLU AJANSI´NI ZİYARET ETTİ.

Çin´in bazı medya organlarının temsilcilerinden oluşan bir gazeteci heyeti, Anadolu Ajansı´nı ziyaret etti. AA´nın 2020 vizyonu hakkında bilgi alan heyet, uluslararası haber ajanslarının medya sektöründeki yeri hakkında görüş alışverişinde bulundu.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´nün (KDK), "Gazeteci Heyetleri Programı" çerçevesinde Türkiye´de konuk ettiği heyetin AA´yı ziyaretinde, uluslararası haber ajanslarının medya sektöründeki gelişmelere uyumu, insan kaynakları ve teknoloji altyapısıyla ilgili politikaları ve AA´nın 2020 Vizyonu değerlendirildi.

AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk, heyet üyelerinin sorularını yanıtlayarak AA´nın 2020 hedeflerine ulaşmak için attığı adımlarda gözetilen temel esasları açıkladı.

Ajans´ın 2020 Vizyonu hakkında bir sunum yapan Dış Haberler Editör Yardımcısı Yusuf Kaya da AA´nın şimdilik 6 dilde yayın yaptığını ancak 2020´ye kadar bunu 11´e çıkarmayı hedeflediğini, 2020´de ilk 5 haber ajansı içinde yer alarak küresel bir oyuncu haline gelmesinin amaçlandığını dile getirdi.

Çinli gazeteciler daha sonra AA Genel Müdürlüğü´ndeki servisleri gezerek kurumun işleyişi hakkında bilgi aldı.

ANADOLU AJANSI
28.09.2013

- ÇİN BÜYÜKELÇİSİNDEN KDK´YA TEŞEKKÜR
- ÇİN´İN ANKARA BÜYÜKELÇİSİ GONG ŞİAOSENG, TÜRKİYE VE ÇİN ARASINDA İLİŞKİLERİN GELİŞTİRİLMESİ İÇİN BASININ ÇOK ÖNEMLİ BİR GÖREVİ OLDUĞUNU KAYDEDEREK, "BU NEDENLE, ÇİN´DEN KALABALIK BİR GAZETECİ HEYETİNİ TÜRKİYE´YE GETİREREK AĞIRLAYAN BAŞBAKANLIK KAMU DİPLOMASİSİ KOORDİNATÖRLÜĞÜ´NE (KDK) TEŞEKKÜR EDİYORUM" DEDİ.

Çin´in Ankara Büyükelçisi Gong Şiaoseng, Türkiye ve Çin arasında ilişkilerin geliştirilmesi için basının çok önemli bir görevi olduğunu kaydederek, "Bu nedenle, Çin´den kalabalık bir gazeteci heyetini Türkiye´ye getirerek ağırlayan Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´ne (KDK) teşekkür ediyorum" dedi.

Büyükelçi Gong´un evsahipliğinde Ankara Yosun Restoranda düzenlenen davete, Çinli basın mensupları ile KDK Koordinatörü ve Başbakanlık Müşaviri Cemalettin Haşimi katıldı.

Gong buradaki konuşmasında, Türkiye ve Çin´in yükselmekte olan iki güç olduğuna dikkati çekerken, iki ülke ilişkileri açısından Çinli gazetecilerin Türkiye´ye gelerek çeşitli temaslarda bulunmasının büyük önem taşıdığını belirtti. Çin´de bu sene Türk Yılı´nın kutlandığını anımsatan Gong, bu programın sadece bir başlangıç olmasını ümit ettiğini, devamının gelmesi gerektiğini ifade etti.

KDK Koordinatörü ve Başbakanlık Müşaviri Haşimi ise KDK tarafından yürütülen "Gazeteci Heyetleri Programı" kapsamında şimdiye kadar Suriyeli, İranlı, Lübnanlı, İspanyol, Amerikalı, Türkmen, Arap ve son olarak Çinli gazetecilerin Türkiye´de ağırlandığını belirtirken, heyete geniş kapsamlı bir Türkiye fotoğrafı sunmaya çalıştıklarını ifade etti. Ülkeler arasındaki en büyük sorunun iki tarafın da birbirini Batı´dan okuması olduğuna işaret eden Haşimi, bu nedenle karşılıklı ziyaretlerin artarak devam etmesi gerektiğini vurguladı.

TÜRKİYE GAZETESİ
29.09.2013
TÜRKİYE VE ÇİN´DEN TARİHİ ADIM

Türkiye ve Çin arasında son yıllarda ivme kazanan ilişkiler, hem bölgesel hem de küresel siyasetin şekillenmesi açısından büyük önem taşıyor.

Geçen hafta uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesi sonucunda, Çin´den CPMIEC firması ile sözleşme görüşmelerine başlanacağının açıklanması, iki ülke arasındaki işbirliğinin ulaştığı boyutu göstermesi açısından büyük önem taşıyor. Türkiye´nin ilk defa Çin ile askeri alanda böylesine önemli bir konuda işbirliğine gitmeye karar vermiş olması, Çinli gazeteciler tarafından da dönüm noktası ve tarihi adım olarak değerlendiriliyor. Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından Türkiye´ye getirilen Çinli basın mensupları, iki ülke ilişkilerini ve son gelişmeleri AA´ya değerlendirdi.

"Tarafların birbirine güveni artıyor"


Çin Bilim ve Teknoloji Dergisi Baş Editörü Sun Weilin, Türkiye´nin ilişkilerinin geçmişte Batı dünyası ile iyi olduğunu ancak artık yüzünü Doğu´ya da çevirdiğini belirterek, bu gelişmenin kendileri açısından da sevindirici olduğunu ifade etti. Uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin firmasının tercih edilmiş olmasının, taraflar arasındaki askeri alandaki işbirliğini artıracağına işaret eden Weilin, "Bu karar, ülkelerin birbirine olan güvenini artıran bir karardır" değerlendirmesinde bulundu.
Weilin, şu ana kadar iki ülkenin de birbirini Batı´nın gözünden okuduğuna ve takip ettiğine işaret ederken, "Bundan kurtulmamız gerekiyor. Doğrudan iletişim kurmalıyız. Bunun için de karşılıklı daha fazla ziyaret gerçekleştirerek, birbirimizi daha iyi anlamalıyız" dedi.

"Olması gereken buydu"

Çin Merkez Sosyalizm Araştırma Üniversitesi´nde Öğretim Görevlisi Doç. Dr. Wang Zhen de Türkiye´nin, Asya ve Avrupa arasında köprü özelliğiyle adeta kültür sentezi konumunda olduğunu belirtti. Uzun menzilli füze savunma sistemi ihalesinde Çin´in tercih edilmiş olmasının önemine de değinen Zhen, "İki ülkenin yakınlaşması, sadece taraflar için değil dünya barışı için de çok önemli. Türkiye artık Doğu´yu da görüyor, zaten olması gereken de buydu" diye konuştu.

"Truva´yı Yunanistan´da sanıyorduk"


Çinli gazeteciler, Türkiye hakkında çok az şey bildiklerinin farkına vardıklarını belirttiler. Weilin, "Türkiye´ye gelmeden önce Truva´nın Yunanistan´da olduğunu sanıyorduk" diyerek, Türkiye´de gördüğü çok kültürlülük karşısında şaşırdığını ifade etti.

Zhen ise Türkiye´ye gelmeden önce tarihinin bu kadar köklü ve derin olduğunu bilmediğini söyleyerek, "Güzel yaşamayı seven bir milletsiniz. Bu açıdan Çin´e çok benziyorsunuz. Ayrıca bu ülkede, pek az ülkede olan bir şey var, o da yemeklerinin mükemmel oluşu" dedi. (AA)