EN

Çin Halk Cumhuriyeti gazeteci heyeti Türkiye´deydi


Koordinatörlüğümüz ile Basın Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğinde düzenlenen “Gazeteci Heyetleri Programı” kapsamında Çin Halk Cumhuriyeti’nden 6 kişilik basın heyeti, 20-25 Kasım 2015 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul’da temaslarda bulundu.

Devamını Göster »
Programa İstanbul ziyaretleriyle başlayan Çin Basın Heyeti Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK), Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı ve çeşittli basın kuruluşlarını ziyaret ederek çalışmaları hakkında bilgi aldı. İstanbul temaslarının ardından Ankara´da ilk olarak BYEGM´yi ziyaret eden heyet Genel Müdür Yardımcısı Gözde Kirişcioğlu ile bir araya geldi. Konuk heyete BYEGM’nin yapısı ve faaliyetlerini anlatan Gözde Kirişçioğlu, Türkiye’nin kamu diplomasisi vizyonu hakkında bilgi verdi. Türkiye’nin başta Suriye olmak üzere dünyanın dört bir yanında gerçekleştirdiği yardım faaliyetlerine de değinen Kirişcioğlu,Türkiye´nin başarı hikayesini dünyaya anlatmaya çalıştıklarını ifade etti. Çinli gazetecilerin programı TRT, Anadolu Ajansı (AA) ve Dışişleri Bakanlığı ziyaretleri ile devam etti.

Ülke kamuoylarının Türkiye hakkında doğrudan bilgi edinmesini sağlamak amacıyla düzenlenen Gazeteci Heyetleri Programı kapsamında 2015 yılında Rusya Federasyonu, Türk Dili Konuşan Ülke ve Topluluklar, Hindistan, Uganda, Kuveyt, Arjantin, Gürcistan, Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi (IKBY), Libya, Bahreyn, Latin Amerika, Hırvatistan, Macaristan, Ortadoğu ve Kuzey Afrika’dan gazeteciler Türkiye’de ağırlanmıştı.