EN

Cevapsız Kalmayan Mektup: Nizam Camii


Koordinatörlüğümüz ve TİKA işbirliği ile, Balkanlar’da yaşanmış ilginç bir hikaye belgesele dönüştürüldü. 1900’lerin başında, Karadağ’daki Nizam Camii için Osmanlı Sultanına iletilen tadilat talebine; bir asır sonra TİKA tarafından yanıt verilmesini anlatan belgesele, Başbakan Yardımcımız Bekir Bozdağ da anlatımlarıyla katkıda bulundu.

Devamını Göster »
Fatih Sultan Mehmet Balkan fetihleri sırasında, Karadağ’ın Podgorica şehri Tuzi Kasabasında bir cami inşa ettirir. Caminin hemen yanına da savaşlarda şehit düşen Osmanlı askerlerinin defnedildiği bir şehitlik yaptırır. Yüzyıllarca bölge halkı tarafından kullanılan Nizam Camii ile halkın gözü gibi koruduğu şehitlik, zaman içinde yıpranır. Savaşlar sırasında tahribata uğrar, depremlerden zarar görür ve 1911’den başlayarak yıkılmaya yüz tutar. Caminin onarımı için, Karadağ’ın Tuzi kasabasından İstanbul’a bir mektup yazılır. Bölge halkı, Osmanlı Sultanından caminin onarımı için yardım ister. Mektup İstanbul’a henüz ulaşmışken Balkan Savaşları başlar, Karadağ Osmanlı’dan ayrılır; mektup da unutulur gider. Ta ki yüz yıl sonrasına kadar...

Nizam Camii ile şehitlik, 2012’da Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) tarafından aslına uygun olarak restore edilir ve tekrar kullanıma açılır. Koordinatörlüğümüz ile TİKA işbirliğinde, Balkanlardan gelen bir mektubun, bir asır sonra Türkiye Cumhuriyeti tarafından cevaplanışının hikâyesini anlatan bir belgesel hazırlandı.

İşte, ‘Cevapsız Kalmayan Mektup: Nizam Camii’ belgeseli…

www.dailymotion.com/video/x1kvmg0_cevapsiz-kalmayan-mektup-nizam-camii_creation