EN

Bitlisli çocukların kurduğu Doğuyorum Korosu’nun hikayesi belgesel oldu


Koordinatörlüğümüz ile Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde, Bitlisli yetenekli çocuklar tarafından kurulan Doğuyorum Korosu’nun belgeseli yapıldı. Zor şartlarda yaşayan, yaşları 8 ile 15 arasında değişen müzik tutkunu çocukların koro kurma serüveninin anlatıldığı belgeselde, çocukların seslendirdiği şarkıları da yer alıyor.

Devamını Göster »
Bitlis’in Güroymak ilçesinin serin coğrafyasında yetişen 40 yetenekli çocuğun müzikle hayata bağlanma hikâyesinin anlatıldığı belgesel projesi, Koordinatörlüğümüz ile Kalkınma Bakanlığı tarafından gerçekleştirildi. Dostluğu, sevgi ve barış dilini çocuk zihnine yerleştiren Koro’nun serüveni belgeselde; Türkçe, İngilizce, Kürtçe ve Zazaca olmak üzere 4 dilde anlatılıyor. Bitlisli çocukların seslendirdiği Doğuyorum korosu belgeseli, DVD olarak da basıldı. Belgesel, ilk kez  TRT Şeş, TRT Haber ve TRT Türk’te yayınlandı. 

35 dilde şarkı seslendiriliyor
Bitlis’in Güroymak Kaymakamlığı ile Kalkınma Bakanlığı’nın desteğiyle 2010 yılında kurulan Doğuyorum Korosu, yaşları 8 ile 15 arasında değişen, müziğe yetenekli 40 çocuktan oluşuyor. Koro, en büyük desteği SODES projesi kapsamında Kalkınma Bakanlığından alırken, Bakan Cevdet Yılmaz koronun çalışmalarıyla bizzat ilgilendi. Doğruyorum Korosu ilk konserini 2010’da verdi. Aynı yıl 4 konser daha gerçekleştiren Koro, 2011’de repertuarlarına dünya dillerinden esintiler katarak çok daha geniş kitleye hitap etmeyi amaçladı. 2011’de 11 dilde şarkı seslendiren Doğuyorum Korosu, 2012’de 15 farklı dilde şarkı söylemeye başladı. 2013’te ise 35 dilde şarkı söyleyebilen koro, 17 konser verdi. Doğuyorum Korosu’nun konserleri, başta Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, TBMM Başkanı Cemil Çiçek ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından da ilgiyle izlendi.