EN

Bir Fikir Olarak Avrupa Konferans serisinin 8´nci konuğu Prof. Dr. Beril Dedeoğlu oldu


25 Aralık 2015’te Türkiye’nin AB ile tam üyelik müzakerelerinin başlamasının 10’uncu yılı kutlanıyor. Müzakerelerin yıldönümü yaklaşırken, Türkiye-AB ilişkilerini masaya yatıran “Bir Fikir Olarak Avrupa” konferans serisi devam ediyor. Koordinatörlüğümüz ile İstanbul Şehir Üniversitesi işbirliğinde gerçekleştirilen konferanslar kapsamında 23 Aralık 2015 tarihinde Prof. Dr. Beril Dedeoğlu Türkiye-AB ilişkilerine dair bir konferans verdi.

Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz ile İstanbul Şehir Üniversitesi Modern Türkiye Çalışmaları Merkezi işbirliğinde düzenlenen “Bir Fikir Olarak Avrupa” konferans serisi Türkiye-AB ilişkilerini mercek altına alıyor. Serinin 8’inci konuşmacısı Türkiye’nin eski Avrupa Birliği Bakanı ve Galatasaray Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Dr. Beril Dedeoğlu oldu. Dedeoğlu, 23 Aralık 2015 günü saat 14.30’da İstanbul Şehir Üniversitesi Doğu Kampusu Konferans Salonunda tam üyelik müzakerelerinin 10’uncu yılında Türkiye-AB ilişkilerine ilişkin bir konuşma yaptı. Dedeoğlu, AB üyelik sürecinde Türkiye´nin yaptığı reformları aktarırken, "Türkiye aday ilan edildikten sonra çok hızlı bir dönüşüm sürecine girdi. Özellikle adalet ve insan hakları konusunda önemli dönüşümler yaşandı" dedi. AB içerisinde Türkiye´ye yönelik çifte standardı hatırlatan Dedeoğlu, "Türkiye söz konusu olduğunda tam üyelik diye bir vurgu yapılıyor. Yarım üyelik diye bir şey varmış gibi" diye konuştu.

Çok merkezli dünyanın ortak kesişim merkezlerinden biri olan İstanbul’dan Avrupa’yı okumak ve anlamlandırmak amacıyla, Avrupa ile ilgili çalışmalar yürüten entelektüel, sivil toplum önderleri ve karar alıcıların konuk edildiği bu seride daha önce Gil Anidjar, Susan-Buck Morss, Ian Almond, Nilüfer Göle, Abdulvahab El-Efendi, Maha Azzam ile Emre Gönen Türkiye’de ağırlandı.