EN

Binlerce uluslararası öğrenci ‘Türkiye Bursları’ projesiyle Türkiye’de


Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı tarafından hayata geçirilen ´Türkiye Bursları´ programı büyük ilgi gördü. Türkiye´yi, dünya çapında önemli bir eğitim üssü haline getiren burs programı için 2012-2013 eğitim yılında 150 ülkeden 140 binin üzerinde öğrenci başvuru yaptı. Yalnızca bu yıl Orta Asya, Balkanlar, Orta Doğu, Güneydoğu Asya, Afrika ve Avrupa ülkelerinden yaklaşık 4 bin kişi Türkiye Burslusu olmaya hak kazandı. Böylece ‘Türkiye Bursları’ ile ülkemizde çeşitli düzeylerde eğitim gören öğrenci sayısı toplamda 12 bin 575’e ulaştı.

Devamını Göster »

Türkiye, yükseköğretim alanında paydaş tüm kurumlarıyla birlikte güncel, dinamik, öğrenci odaklı ve uluslararası bir plan hazırlayarak üniversite eğitiminde uluslararası bir marka olma yolunda önemli adımlar atıyor. Giderek güçlenen Türk üniversitelerinin eğitim yapısı ve uluslararası öğrencilere verilen yükseköğretim burslarının ‘Türkiye Bursları’ adı altında birleştirilmesiyle, Türkiye, dünyanın dört bir yanından binlerce öğrenciyi konuk etmeye başladı. Son on yıllık dönemde ülkemizdeki uluslararası öğrenci sayısı %70 oranında artış gösterdi.

 
En çok öğrenci Orta Asya ülkelerinden

Eğitimlerine ‘Türkiye Bursları’ programı ile ülkemizde devam eden öğrenciler en çok Orta Asya ülkelerinden geliyor. Sadece 2010-2013 yılları arası Asya ülkelerinden 8 bin 241 öğrenciye burs verildi. 

Balkan ülkelerinin de yoğun olarak tercih ettiği programa, Türkiye’nin dış politikasına paralel olarak son dönemde Afrika ülkelerinden de artan bir ilgi var. Program kapsamında 2010 yılında Afrika ülkelerinden 333 öğrenci Türkiye’de eğitim almaya hak kazanırken, 2013’te bu oran 3 kat artarak 1091’e çıktı. 

ABD´den 21, İsrail´den 11, Ermenistan´dan ise 2 öğrencinin başvuruda bulunduğu 2013 yılında; en çok öğrenciye burs verilen ülkeler ise Afganistan, Azerbaycan, Suriye, Kosova, Filistin, Kazakistan, Irak, Somali, Kırgızistan, Çin, Yunanistan, Endonezya, Mısır, Rusya, Yemen, Makedonya, Arnavutluk, İran, Fas ve Bosna-Hersek oldu. 

Bu arada, Türk üniversitelerinde uluslararası öğrencilere Türk öğrencilere ayrılan kontenjanlardan bağımsız kontenjanlar ayrılıyor. Örneğin bir lisans programı için 50 kişilik bir Türk öğrenci kontenjanı ayrıldıysa, uluslararası öğrencilere bu 50 kişilik kontenjana ek bir kontenjan tahsis ediliyor.

Burslandırmanın Bölgesel Dağılımı (Son 4 yıl)2012-2013 eğitim yılı için 4 kategoride toplam 17 burs programı adayların başvurusuna açıldı. Uygulamada en büyük çoğunluğu sosyal bilimler alanında verilen burslar oluşturuyor. Ancak sağlık alanında verilen bursların görece büyüklüğü de göze çarpıyor. Bunun en çarpıcı örneği Afganistan ve Ürdün’e verilen burslar. Genel dağılımda %12’lerde kalan sağlık alanındaki bursların, bu 2 ülke özelinde sırasıyla %25 ve %40 oranına çıktığı görülüyor.
 
En çok başvuru lisans programlarına

2012-2013 tarihleri arasında programa başvuran uluslararası öğrenciler incelendiğinde, en çok başvurunun %54 ile lisans düzeyindeki programlara olduğu dikkat çekiyor. Burs başvurusu kabul edilip ‘Türkiye Bursları’ programı kapsamında Türkiye’de eğitim gören mevcut öğrencilerin düzeylerine bakıldığında da benzer bir tablo ile karşılaşılıyor. Uluslararası öğrenciler lisans eğitiminden sonra en çok yüksek lisans eğitimleri için bu programı tercih ediyor.


Burs miktarında %2000’e varan artış

Dinamik bir yapıya sahip olan Türkiye Bursları Programı kapsamında, burs kazanan uluslararası öğrencilere, her burs çeşidine göre farklı ülke, bölge ve branşlara yönelik geniş imkânlar sunuluyor. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, herhangi bir ücret ödemeden üniversiteye kaydoluyor. Bunun yanı sıra öğrenciler, üniversitelerin sağlık hizmetlerinden yararlanıyor ve her ay belli bir miktarda burs ücreti hesaplarına yatırılıyor. Söz konusu burs ücreti, öğrencinin Türkiye’de rahat bir şekilde eğitimini devam ettirmesini ve sosyal imkânlardan faydalanmasını mümkün kılıyor. Son 10 yılda, uluslararası öğrencilere verilen burs miktarı bazı branşlarda yüzde 2000 oranında arttı. Örneğin 2001’de burs kazanan bir doktora öğrencisi aylık 50 TL burs alırken 2012’de bu rakam 1000 TL’ye çıktı.  Burs kazanan öğrencilere ayrıca barınma desteği de veriliyor. Öğrencinin kazandığı bölüme başlamadan önce alacağı Türkçe dil eğitimi ve ülkesinden Türkiye’ye gidiş dönüş uçak bileti de burs kapsamında.

 

 Burs miktarları her yıl artıyor 
 Lisans bursları 9 grupta veriliyor

Lisans alanında verilen burslar ülkelerin coğrafi, sosyal ve kültürel özellikleri dikkate alınarak 9 gruba bölündü. Türk Dili Konuşan Ülkeler Lisans Bursu; Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Türkmenistan’ı kapsıyor. Türki Cumhuriyetler kategorisinde halen 5 bin 54 öğrenci Türkiye’de eğitim görüyor. Arnavutluk, Bosna Hersek, Bulgaristan, Kosova, Makedonya ve Yunanistan gibi ülkelerin dâhil olduğu Balkan Ülkeleri kategorisinde ise 2 bin 103 öğrenci eğitimlerine devam ediyor. Rusya, Romanya, Gürcistan ve Moğolistanlı öğrencilerin başvurusuna açılan Karadeniz Lisans Bursuna 600; Irak, İran, Pakistan, Suriye, Tacikistan, Filistin için oluşturulan Harran Lisans Bursuna 2 bine yakın kişi başvurdu. Afrika ülkelerinin tamamına açılan Türkiye-Afrika Lisans Bursu için 2 bin 800; Endonezya, Filipinler, Kamboçya gibi Güney Asya ülkelerine hitap eden Haliç Lisans Bursuna 450; Brezilya, Çin Halk Cumhuriyeti, Güney Kore, Hindistan ve Japonya için oluşturulan Boğaziçi Bursuna ise 200´ü aşkın öğrenci başvurusunu tamamladı. Afganistan ve Somali vatandaşları için özel olarak oluşturulan Anadolu Lisans Bursuna 6 binin üzerinde başvuru alındı. Lisans programları içinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti için hazırlanmış ayrı bir program da bulunuyor.


Lisansüstü programlarına 15 bin başvuru

Lisansüstü kategoride yani yüksek lisans, doktora ve araştırma programlarında alanlar 4 ana başlığa ayrılarak tüm ülkelerin öğrencilerine sunuluyor. Ülkelerinin ve Türkiye’nin tarihinde keşfedilmemiş alanlara ışık tutmak ve dünya medeniyetlerini farklı bir gözle araştırmak isteyen öğrenciler için Tarih ve Medeniyet Lisansüstü Bursu; dünyada meydana gelen sosyal ve siyasal değişimleri daha doğru okumak ve bu alandaki akademik çalışmalara yön vermek amacına sahip öğrencilere İbni Haldun Sosyal Bilimler Lisansüstü Bursu; akademik hayatına, iktisat, işletme, finansman, uluslararası işletmecilik gibi alanlarda Türkiye’de devam etmek isteyenlere İktisadi Çalışmalar Lisansüstü Bursu; Bilgisayar Elektrik-Elektronik, İnşaat, Makine Mühendisliği ve Mimarlık gibi teknik bölümlerde eğitim görmeyi hedefleyen öğrencilere Ali Kuşçu Bilim ve Teknoloji Bursu ile çok geniş imkânlar sağlanıyor. 15 bine yakın başvurunun yapıldığı bu burs kategorisinde ülkelerin akademik gelişimine katkıda bulunulması amaçlanıyor.

Sağlık Bilimleri (tıp, diş hekimliği, eczacılık), İlahiyat ve Türk Dili bölümleri ise özel olarak oluşturulan Branş Bursları kategorisinde değerlendiriliyor. Dünyanın her ülkesinden, her düzeyde öğrencinin başvurusuna açık olan branş burslarında İbni Sina Sağlık Bilimleri Bursuna 5 bin 600, İlahiyat Bursuna bin 800, Yunus Emre Türk Dili Bursu´na bin 200 aday başvuru gerçekleştirdi. Dünyada en çok eleman ihtiyacı bulunan alanlara yönelik eğitim ön lisans programlarını içeren Ahilik Meslek Eğitimi Bursuna ise 300’ü aşkın başvuru alındı.


Öte yandan, ‘Türkiye Bursları’ kapsamında uluslararası akademik personel ile lisans, yüksek lisans ve doktora yapan öğrencilere yönelik ilk kez araştırma bursları da veriliyor. Bu kapsamda burs alan uluslararası öğrenciler araştırmalarını Türkiye’de tamamlayabiliyor. 

Koordinatörlüğümüzün yanı sıra, Dışişleri Bakanlığı, Milli Eğitim Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Maliye Bakanlığı, YÖK, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Tübitak, Diyanet Vakfı ve Yunus Emre Vakfının katkıları ve işbirliğiyle hayata geçirilen proje, küresel anlamda tanınırlığı olan, öğrenci odaklı, akademik rehberliği önemseyen ve uluslararası standartları karşılayan bir eğitim programı olarak her yıl yenilenerek uygulanmaya devam edecek.