EN

Bekir Bozdağ ve Cevdet Yılmaz Somali ve Sudan´ı Ziyaret Etti


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 23-24 Şubat tarihlerinde Somali ve Sudan´ı ziyaret etti. Bozdağ ve Yılmaz; Türkiye’nin son yıllarda altyapı, eğitim, sağlık, güvenlik gibi alanlarda önemli çalışmalara imza attığı iki ülkede birçok açılış yaptı ve temel atma törenlerine katıldı.

Devamını Göster »
Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Yılmaz’ın Somali ve Sudan’a gerçekleştirdiği çalışma ziyaretine, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Başbakanlık Dışilişkiler Dairesi Başkanı İlker Astarcı, YTB Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ve farklı kurumlardan 25 gazeteci eşlik etti.

22 Şubat Cuma günü, ziyaret kapsamında Somali’de bulunan gazeteciler ilk olarak Şifa Hastanesinde Türk doktorların tedavi ettiği Somalilileri ziyaret etti. Sonrasında Somali Büyükelçisi Kani Torun ile beraber Kızılay Çadır kampına geçen heyeti, kampta kalan Somalililer coşkuyla karşıladı. Kamptaki çocuk parkının açılışını yapan Somali Büyükelçisi Kani Torun, gazetecilere yaptığı açıklamada şunları kaydetti: "Çadırkentimizde 26.500 kişi barınıyor. Aylık ve haftalık olarak kuru gıda veriliyor. Günlük olarak 10 bin ekmek dağıtımı yapılıyor. Çocuk parkları, kurslar ve okulumuz mevcut." Kamp ziyaretinin ardından Bedir Türk Lisesine geçen gazeteciler, öğrenciler tarafından Türkçe şarkılarla karşılandı.

23 Şubat günü Somali´ye gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz; Somali Başbakan Yardımcısı ve Dışışleri Bakanı Fevziye Adem Haci ile Türkiye´nin Mogadişu Büyükelçisi Kani Torun tarafından karşılandı.

Karşılamanın ardından, İstanbul Büyükşehir Belediyesiyle Kızılay´ın ortaklaşa kurdukları teknik alt yapı şantiyesini gezen Bozdağ, şantiyede bulunan grayder ve silindirin direksiyonuna geçti ve şantiyenin temel atma törenini gerçekleştirdi. Bozdağ ve Yılmaz daha sonra, TOKİ tarafından yaptırılan 2 bin kişilik caminin temel atma törenine katıldı. Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz´la birlikte temele harç koyan Bozdağ, caminin Somalililere hayırlı olmasını dileyerek, "Bu ezan sesleri kıyamete kadar buradan yükselsin" temennisinde bulundu. Bozdağ ve Yılmaz daha sonra TOKİ tarafından yaptırılan 200 yataklı Somali Hastanesi´nin inşaatını ziyaret ederek yetkililerden bilgi aldı.

Türk heyeti daha sonra resmi görüşmelere geçerek Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud ve Başbakan Abdi Ferah Şerdun Said ile bir araya geldi. Somali Cumhurbaşkanı ve Bozdağ arasındaki görüşmede, iki ülke arasında son dönemde gelişen ilişkiler ve Türkiye´nin Somali´ye yapacağı yardım faaliyetleri ele alındı.

Görüşmeden sonra Somali Cumhurbaşkanı Mahmud ile Başbakan Yardımcısı Bozdağ kameraların karşısına geçerek, ortak basın toplantısı düzenledi. Bekir Bozdağ konuşmasında, Somali´nin tarihi bir dönemden geçtiğini ve Türkiye´nin buna tanıklık ettiğini ifade ederek, ülkesinin Somali´ye yönelik yardım faaliyetlerinin devam edeceğini kaydetti. Somali hükümetinin başkent Mogadişu dışında da güvenli bölgeler oluşturmasının ve bu güvenli bölgelerin artmasının önemli olduğunu vurgulayan Bozdağ, "Türkiye, Somali hükümetinin yeni dönemde başkent dışındaki bölgelerde gerçekleştireceği çalışmalara destek verecek" dedi. Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Türkiye´nin Somali halkının her zaman yanında olacağını belirterek, ülkedeki istikrara doğru gidişin Türkiye´yi mutlu ettiğini söyledi.

İki bakan resmi görüşmelerin ardından Yeryüzü Doktorları hastanesini ziyaret etti. Açılışını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ´ın yaptığı hastane, gittikçe gelişen imkanları ve kadrosuyla iki ayrı binada 66 yataklı modern bir hastane olarak hizmet veriyor. Açıldığı günden bu yana Şifa Hastanesinde 32 bin kişiye poliklinik hizmeti verdiğini belirten Yeryüzü Doktorları Proje Yöneticisi Şeyda Sever, "Acil servisimizde 2 bin kişinin ilk müdahalesi yapıldı. Bin 100 civarında hasta yataklı olarak hizmet aldı. Hizmete girmiş olduğumuz Mart 2012 tarihinden bu yana hastanemizde 550’nin üzerinde ameliyat gerçekleştirildi" diye konuştu. 2 aydır Somali´de olduğunu ve yaklaşık 7 ay bu ülkede kalacağını belirten Sever, "Güvenlik konusunda sıkıntı var. Ayrıca ameliyat malzemesi ve ilaç konusunda destek bekliyoruz. Mogadişu´nun en iyi ameliyatları hastanemizde yapılıyor. Kan bulma konusunda sıkıntılarımız var. Herkesin yardımlarını bekliyoruz" dedi. 2012 yılından bu yana bu ülkede gönüllü sağlık hizmeti veren Yeryüzü Doktorları 1 yılda 550 Somali vatandaşını iyileştirdi.

Daha sonra sırasıyla Diyanet İşleri Başkanlığı İmam Hatip Lisesinin ve Türkiye tarafından kurulan balıkçılık okulunun açılışını yapan Bozdağ ve Yılmaz, İHH-TİKA Tarım Okulu ziyaretinin ardından Afrika ziyaretinin ikinci ayağı olan Sudan´a geçmek üzere ülkeden ayrıldı.

Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 24 Şubat günü Sudan´ın El-Cezire eyaletine bağlı Menagil bölgesinde sevinç gösterileriyle karşılandı. Bozdağ ve Yılmaz, TİKA´nın kurduğu Sudan-Türkiye Genetik Kaynaklar ve Sperma Üretim Merkezinin açılışının ardından, Sudanlı yetkililerin daveti üzerine Menagil halkıyla buluştu.

Miting havasında geçen buluşmada Menagil halkına seslenen Bozdağ, Türkiye´nin her zaman mazlumların yanında olduğunu belirterek, "Suriye, Somali, Sudan, Mısır ve Tunus´ta Türkiye hep halkın yanında olmuştur" dedi. Bozdağ, fakir kalmış ülkelerin çektiği sıkıntılara ilişkin, "Dünya ülkelerinin, fakir ülkelerin bir lokmasını almak için yarışmak yerine, bu ülkelere yardım etmeleri gerekir" diye konuştu. Gıda ve tarım ürünlerinin stratejik bir önem kazandığını vurgulayan Bozdağ, Sudan ve Türkiye´nin tarım alanında işbirliğini geliştireceğini ifade etti.

Menagil´deki programı tamamlayarak  Hartum´a geçen Bozdağ ve Yılmaz,TİKA ile Hartum Eyalet Valiliğinin gerçekleştirdiği Sudan-Türk Teknik Mesleki ve Teknik Eğiticileri Eğitim Merkezinin açılışını yaptı.

Törende yaptığı konuşmada Suriye´deki olaylara değinen Bozdağ, "Suriye´de kan akıyor. Suriye´de birbirlerini öldürenler Müslüman olmasaydı dünya müdahale eder, Esed çoktan giderdi. Türkiye her zaman halkın yanında olmuştur. Mazlumun yanında, insan haklarının yanında olmuştur. Türkiye nerede haksızlığa uğrayan varsa onun yanındadır" ifadesini kullandı.

İslam coğrafyasındaki kriz ve çatışmalara da dikkati çeken Bozdağ, bunu durdurmanın tek yolunun Müslümanların bilgiye sahip olmalarından geçtiğini kaydetti. Dünyada gelinen noktada, petrolden çok bilgi ve teknolojinin geçerli olduğunu dile getiren Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Almanya ve Japonya´nın petrolleri yok ama bilgi ve teknolojileri olduğu için iyi durumdalar. Türkiye´nin de yeterli petrolü yok fakat biz bilgiye sahip olma konusunda attığımız adımlar ile petrolü olan ülkelerden sanayi ve ekonomi alanında çok daha iyi yerdeyiz" değerlendirmesinde bulundu. Sudan ile Türkiye´nin birçok alanda işbirliği yapmaya mecbur olduğunu ifade eden Bozdağ, bunun her alanda olmasını istediklerini kaydetti.

TİKA tarafından Sudan´ın başkenti Hartum´a yapılan adli tıp ve parmak izi merkezinin açılışını Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz birlikte gerçekleştirdi. Bozdağ, burada yaptığı konuşmada, adli tıp ve parmak izi merkezinin Sudan polisini suçluların yakalanması konusunda daha güçlü hale getireceğini belirtti.


Somali´de Ne Olmuştu? 

2011 yılında Somali´yi kasıp kavuran kuraklık nedeniyle on binlerce kişi hayatını kaybetti, bir milyondan fazla Somalili ise evini terk edip kamplara sığındı. O dönemde Somali’ye yardım eli uzatan ülke, Türkiye oldu. Başbakan Erdoğan ve beraberindeki heyetin 19 Ağustos 2011 tarihinde Somali’ye gerçekleştirdiği ziyaret; 20 yıldan sonra bu ülkeye yapılan ilk üst düzey ziyaret oldu.

Türkiye, son 3 yılda Somali’nin kalkınmasına destek olmak için bölgede onlarca proje gerçekleştirdi. Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) koordinasyonunda yürütülen çalışmalar; eğitim, sağlık, altyapı, ulaştırma, gıda, hijyen, tarım, sanayi gibi birçok alanı kapsıyor. Başta Kalkınma Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Dışişleri Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı olmak üzere birçok bakanlık; Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB), Diyanet İşleri Başkanlığı ve Kızılay gibi kurumlar ile çok sayıda sivil toplum kuruluşu çalışmalara iştirak ediyor.


Son yıllarda giderek derinlik kazanan Türkiye-Afrika ülkeleri ilişkilerinde öne çıkan bazı veriler:

- 2002 yılında 12 olan Türkiye’nin Afrika’daki temsilcilik sayısı, 2012 sonu itibariyle 31’e çıkmıştır. Önümüzdeki birkaç ay içinde bu sayı 34’e ulaşacaktır.
- Türkiye’de 21’i yerleşik, 21’i akredite misyon olmak üzere toplam 42 Afrika ülkesinin diplomatik temsilciliği bulunmaktadır.
- Türk Hava Yolları, Afrika’nın 24 ülkesine 37 ayrı sefer düzenlemektedir.
- Afrika’daki 8 temsilciği ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA), bugüne kadar 37 Afrika ülkesinde toplam 1.757 proje gerçekleştirmiştir.
- Afrika kıtasında TİKA’nın koordinasyonunda yaklaşık 1 milyon kişi temiz suya kavuşmuştur.
- YTB tarafından koordine edilen Türkiye Bursları kapsamında 2012-2013 dönemi için, 314’ü Somali’den ve 23’ü Sudan’dan olmak üzere; Afrika kıtasından toplam 1.063 öğrenciye burs temin edecektir.
- Afrika’da toplam 35 ülke ile Karma Ekonomik Komisyon oluşturulmuş olup kıta genelinde 16 iş konseyi faaliyet göstermektedir. 
Türkiye’nin tüm Afrika ile ticaret hacmi, 2011 yılında 17 milyar doları aşmıştır. 2015 yılı için ticaret hacmi hedefi 50 milyar dolardır.

2011-2012 YILLARINDA TİKA TARAFINDAN SOMALİ’DE GERÇEKLEŞTİRİLEN PROJE VE FAALİYETLER:


1-
Galkayo Hastanesi Acil Bölümü Rehabilitasyon Projesi (Ek bölüm inşası, eski bina tadilatı, morg yapımı, acil ekipmanları temini, acil tıp eğitimi, 2 ambulans)
2- Galkayo Mesleki Eğitim Merkezi ve Gençlik Spor Merkezi Projesi (Bina inşaatı, ekipman temini, eğiticilerin eğitimi)
3- Galkayo Yetimhanesi Bilgisayar ve Tefrişat Projesi (15 kişilik iki bilgisayar sınıfı tefrişi ve pencerelerin yenilenmesi, jeneratör ve yatak temini)
4- Galkayo Hapishanesi Havalandırma Avlusu Rehabilitasyonu Projesi (Mahkûmların güneşe çıkarılabilmesi için zeminin beton kaplanıp duvarla çevrilmesi)
5- Tevekkül Kampı’nda 2 su kuyusu ve 4 Duksi Yapımı (basit teneke malzeme ile yapılan mescit-medrese)
6- Tevekkül Kampı’nda Universal Islamic Cultural Trust İşbirliğinde Keçi Dağıtımı
7- Universal Islamic Cultural Trust Bilgisayar Sınıfı ve Tefrişat Projesi (15 kişilik bilgisayar sınıfı tefrişi ve diğer tefrişat malzemesi, jeneratör)
8- Galkayo Bölgesel Sağlık İdaresi Donanım Destek Projesi (Bilgisayar vs. ofis malzemeleri)
9- Hargesia Bölgesel Eğitim İdaresi Projesi (Eğitim ve konferans salonu ile ofislerden oluşan yapı Bina inşası ve tefrişat)
10- Barbera Hastanesi Tadilat Projesi (Laboratuvar, Morg, Çamaşırhane tadilat bakımı jeneratör, ekipman donanımı.
11- Barbera Eğitim Merkezi Tadilat bakım Onarım ve Tefrişat Projesi
12- DSİ ekip ve ekipmanlarının Somaliland’e intikali ve yerleştirilmesi
13- DSİ Genel Müdürlüğünden Mogadişu’ya gelen gölet ekiplerinin kuzeye yönlendirilmesi ve gerekli gölet projeleri hazırlık açısından teknik araştırmalar gerçekleştirildi ve raporların gönderilmesi beklenmektedir.
14- Mogadişu havaalanı etrafının 9 km’ye yakın tel örgü ve duvar inşaatı tamamlanmıştır.
15- Mogadişu havaalanı VIP ve sivil havacılık genel müdürlüğü binaları ile ilişkin tadilat, tefrişat ve rehabilitasyon çalışmaları tamamlanmıştır.
16- Mogadişu havaalanına uçakların güvenli iniş ve kalkışının sağlanabilmesi için DHM’den bir teknik bir ekiple VOR cihazlarının kurulumu gerçekleştirilmiştir.
17- Mogadişu havaalanında 7 yıl boyunca iç savaştan dolayı piste düşürülen uçak enkazının kaldırılması sağlanmış olup pist eski haline getirilmiştir.
18- THY güvenlik ekiplerine Mogadişu havaalanı içinde konaklama alanı için bir yer tahsis edilmiş olup, gerekli tüm lojistik destek sağlanmıştır. Böylece THY uçaklarının iniş ve kalkışların öncesinde ve sonrasında tüm güvenlik önlemleri sağlanmaktadır.
19- MOGADİŞU HAVALİMANI REHABİLİTASYON PROJESİ 1. Aşama. Havalimanının uluslararası uçuşlara hazır hale gelmesi için elektronik modernizasyon, güvenlik alt yapısı ve fiziki tadilat çalışmaları yapılmıştır.
20- ANAYASA KURUCULAR KURULU KONFERANSINA DESTEK. Ülkenin yeniden yapılanması sürecinde toplanacak olan Anayasa Kurucular Konseyi için Konferans Salonu ve Eklentilerinin Tadilat-Onarım ve Tefrişatı İşi Başkanlığımızca gerçekleştirilmiştir
21- SOMALİLİ ÖĞRENCİLERİN ÜLKEMİZDE EĞİTİMİNE DESTEK (Türkçe Hazırlık Eğitimi). Meslek liselerinde eğitilecek 450 öğrencinin ülkemize intikali, Türkçe öğrenim sürecindeki iaşe ve ibateleri ile her türlü ihtiyaçları karşılanmıştır
22- SOMALİLİ YETİŞKİNLERİN ÜLKEMİZDE MESLEKİ EĞİTİME ALINMASI. Mesleki eğitim merkezlerinde MEB tarafından eğitilecek 114 öğrencinin tüm giderleri karşılanmıştır.
23- SOMALI NATIONAL YOUTH COUNCIL (SNYC) EĞİTİM PROGRAMI. SNYC üyelerine “Masabaşı Yayıncılık, Proje Döngüsü Yönetimi, STK Kurma, Yönetme ve Vakıf Medeniyeti, Pratik Türkçe, Türkiye’nin Tanıtımı” gibi konularda seminerlerden oluşan bir eğitim programı uygulanmıştır.
24- TDBB BELEDİYECİLİK EĞİTİM PROGRAMI. Türk Dünyası Belediyeler Birliği (TDBB) işbirliğinde, Somali’deki belediyelerin kapasitesini geliştirmeye yönelik bir eğitim projesi gerçekleştirilmiş, özellikle kuzey bölgelerinin de Mogadişu’daki Geçici Federal Hükümet bölgesindeki yerel yöneticilerle birlikte bir tecrübe paylaşımı programına iştirak etmeleri sağlanmıştır. Bu kapsamda Kenya içinde Somalililerin yaşadığı Garissa Kenti yerel yöneticileri de aynı gruba eklenmiştir.
25- Sağlık Bakanlığın Mogadişu’da bulunduğu süre zarfı içerisinde güvenlikten ulaşıma ve diğer tüm Koordinasyon alanı ile ilgili projelerde teknik, ayni ve maddi olarak desteğin sağlanması.
26- Mogadişu Üniversitesi başta olmak üzere, ülkedeki önemli eğitim kurumlarına bilgisayar, projeksiyon, jeneratör vs. teknik donanımın hibe edilmesi planlanmış, Koordinasyon kurulu toplantısında Mogadişu Üniversitesi başta olmak üzere, Somali’deki önemli eğitim kurumlarına, bilgisayar, projeksiyon, jeneratör ve teknik donanım eksikliklerinin TİKA tarafından tespit edilip, hibe edilmesi kararı verilmiştir. 26 Haziran tarihi itibariyle 400 bilgisayar ve 100 yazıcı Mogadişu’ya nakledilmiştir. Jeneratörlerin, AFAD ile işbirliği kapsamında gemi ile nakli sağlanmıştır.
27- Somali’den Büyükelçiliğimizce seçilen 60 polis adayı ülkemizde eğitilmiştir.
28- Somali Polis gücü için üniforma temin edilmesi hususunda Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından Büyükelçiliğimiz işbirliğinde başlatılan çalışmalar çerçevesinde bir kısım malzemenin nakli sağlanmış, TİKA Mogadişu PKO tarafından Somali Polis makamlarına teslim edilmiştir.

SOMALİ’DEKİ SON DURUM:

Şehir İçi Yolların Rehabilitasyonu:

• Başkent Mogadişu´nun ana arterlerinden oluşan, Cumhurbaşkanlığı, havalimanı, Kızılay Kampı gibi bölgelere ulaşımı sağlayan 23km’lik bir karayolu bölümünün yenilenmesi için ihale ve yer teslimi yapılmış, çalışmalara başlanmıştır. Hali hazırda, Kilometer 4 bölgesinde kaldırım çalışmaları tamamlanmıştır. 

Eğitim:
• Çatı eğitim organizasyonu ile birlikte Somali’nin öncelikli bölgelerine 600 bilgisayar hibe edilecektir. Bilgisayar alımına ilişkin seçenekler değerlendirilmiş, piyasa fiyat araştırması yapılmıştır. Önümüzdeki günlerde söz konusu bilgisayarlar temin edilecektir. Diğer taraftan, Büyükelçiliğimizin talebiyle ilk etapta Mogadişu’daki 5 adet laboratuvarın tefrişi ile birlikte çeşitli bölgelerde laboratuvar kurulması için de çalışmalar başlatılmıştır. ,

Sağlık:
• Dikfer Hastanesi: Sağlık Bakanlığı-TOKİ tarafından inşa edilmekte olan 200 yataklı Dikfer Hastanesinin medikal donanım ve tefrişatının temini amacıyla Başkanlığımız tarafından 7 Şubat tarihinde ihale yapılmıştır.

Polis-Emniyet:
• Somali Emniyetinden 500 polisin eğitimi için Emniyet Genel Müdürlüğümüz işbirliğiyle çalışma başlatılmış ve maliyet hesapları yapılmış olup, önümüzdeki günlerde belirlenecek program dahilinde polislerin eğitimine başlanılacaktır. (20 Hafta polis amir eğitimi, 6 Hafta Özel Harekat Polis Amir eğitimi, 3 Hafta eğiticilerin eğitimi)
• 500 polisin eğitimi ile birlikte kıyafetlerinin temini de sağlanacaktır.

Sahil Güvenlik Botu:
• Somali Hükümetine hibe edilmek üzere 4 adet sahil güvenlik botunun alımına yönelik olarak yapılan araştırma neticesinde ilgili firma ile anlaşma sağlanmış olup, 120 gün içinde üretilecek olan botlar için sipariş verilmiştir.

Devlet Teşkilatı (Yeniden Yapılandırma)
• Yeniden yapılanma çalışmaları kapsamında Kalkınma Bakanlığı işbirliğinde Somali’de Maliye ve Merkez Bankasında çalışmalarda bulunmak üzere Uzman görevlendirilmesi planlanmaktadır.

Temiz Suya Erişim Projesi:
• Somali Temiz Suya Erişim Projesi kapsamında 19 derin sondaj kuyu hizmete sokulmuş, muhtelif noktalara depo ve şebeke tesis edilerek çeşmeler yaptırılmıştır. Ancak tatlı suyun bulunduğu bölgelerdeki güvenliğin sağlanamaması nedeniyle vakit kaybetmeksizin susuzluğun etkili olduğu Kuzey Somali bölgelerine nakledilmesi sağlanmış ve DSİ ekibi için şantiye kurulmuştur. Ayrıca yerel makamların talep ettiği üzere gölet yapımı konusunda katkı sağlamak üzere bir DSİ ekibi de bölgede teknik inceleme yapmışlardır. Konuya ilişkin DSİ’nin raporu beklenmektedir.

YAPILMASI PLANLANAN PROJELER
1. Bakanlıklar
2. Başbakanlık
3. Parlamento Binası
4. Geçici Parlamento Binası
5. Uygulamalı Sivil Havacılık Eğitim Binası
6. Mogadişu’da Mesleki Eğitim Merkezi
7. Yeryüzü Doktorları ile Hemşirelik Yüksek Okulu
8. Oyun Parkları – Basketbol Sahası
9. Cami Tadilatı
10. Khatumo Bölgesi’ne 20 Kuyu Çalışması
11. Tarihte Taleh Seyyid Muhammed Abdullah Haşim Adlı Somalili Kahramanın İngilizlere karşı verdiği savaş neticesinde yıkılan Köprünün İnşası.

BASIN YANSIMALARI
ANADOLU AJANSI
21.02.2013

-Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Somali ve Sudan´a gidiyor
-Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz´ın da katılacağı gezide Bozdağ, Somali ve Sudan´da bir dizi açılış gerçekleştirecek


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz´la birlikte 22-24 Şubat tarihlerinde Somali ve Sudan´ı kapsayan çalışma ziyaretinde bulunacak.

Somali ziyareti kapsamında Mogadişu´da Cumhurbaşkanı ve Başbakan ile de bir araya gelecek olan Bozdağ ve Yılmaz, cami, okul ve yetimhane temel atma törenlerine katılacaklar.

Bozdağ ve Yılmaz, Diyanet İşleri Başkanlığınca yaptırılan imam hatip lisesinin ve İnsani Yardım Vakfı (İHH) ile Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) işbirliğiyle yapılan tarım okulunun açılışını gerçekleştirecekler.

Ziyaretin ikinci günü Sudan´a geçecek Bozdağ ve Yılmaz, başkent Hartum´da Türkiye tarafından yapımı gerçekleştirilen Vücut İzi Geliştirme Laboratuvarını ziyaret edecekler ve daha sonra mesleki ve teknik eğitim merkezinin açılışını yapacaklar.

-Türkiye´den Somali´ye yardım köprüsü-

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın, açlık ve kuraklık nedeniyle zor günler geçiren Somali´ye 2011 yılında yaptığı ziyaret sonrasında başlatılan yardım kampanyasıyla Türkiye-Somali ilişkilerinde yeni dönem başladı. Ziyaret sonrası dönemde Somali yardımlarından sorumlu Başbakan Yardımcısı Bozdağ´ın koordinasyonuyla Türkiye´nin Somali´ye yardım ve yatırımları hızlandı.

-İlk büyükelçilik Türkiye´den-

Türkiye, Somali´ye yönelik büyük bir kampanyanın başlatılmasının yanı sıra başkent Mogadişu´da büyükelçilik açan ilk ülke, Türk Hava Yolları da Somali´ye uçuş başlatan ilk havayolu şirketi oldu. Somali´deki açlık ve yoksulluğu bitirmek üzere çadır kentler ve aşevleri kuran Türkiye, sağlık sorunlarını gidermek amacıyla da sahra hastaneleri kurdu.

Türk sivil toplum kuruluşları da Somali´ye yapılan yatırımlarda önemli rol oynadı. Yeryüzü Doktorları tarafından kurulan Şifa Hastanesi´nin açılışı gerçekleştirilirken, Mogadişu havaalanı çevresinin tel örgü ve duvar inşaatı da TİKA tarafından gerçekleştirildi. Somali´de orta eğitim düzeyinde 500 öğrenci de Türkiye´ye getirilerek sağlık meslek liseleri başta olmak üzere mesleki eğitim almaları sağlandı.

YENİŞAFAK
21.02.2013
Bozdağ´dan Kritik Ziyaret

yenisafak.com.tr/politika-haber/-bozdagdan-kritik-ziyaret-21.02.2013-491233

ANADOLU AJANSI
22.02.2013
-Bozdağ ve Yılmaz´ın Somali ve Sudan ziyaretleri
-Başbakan Yardımcısı Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Yılmaz, çeşitli açılış ve temel atma törenlerine katılacak, ikili temaslarda bulunacak


Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, 23-24 Şubat´ta Somali ve Sudan´ı ziyaret edecek.

Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Bozdağ ve Yılmaz´ın, Somali ve Sudan´da Türk resmi kuruluşları ve sivil toplum örgütleri tarafından yapımı tamamlanan okul, hastane, cami ve yetimhanelerin açılış ve temel atma törenlerine katılacakları belirtildi.

Ziyaret kapsamında, Bozdağ ve Yılmaz´ın, muhataplarıyla ikili görüşmelerde bulunacakları da kaydedildi.
Açıklamada, "Türkiye, Afrika kıtasının iki önemli ülkesi olan, derin tarihi ve kültürel bağlarımızın bulunduğu kardeş Somali ve Sudan ile ikili ilişkilerin geliştirilmesine özel önem atfetmeye devam edecektir" ifadesine yer verildi.

YENİŞAFAK
22.02.2013
Türkiya Somali´ye Hayat Öpücüğü Verdi

yenisafak.com.tr/gundem-haber/turkiye-somaliye-hayat-opucugu-verdi-23.02.2013-491807

TIMETURK
22.02.2013
Somali´nin Geleceği Gençler Türk Okullarında Yetişiyor
www.timeturk.com/tr/2013/02/22/somali-nin-gelecegi-gencler-turk-okullarinda-yetisiyor.html

STAR GÜNDEM
23.02.2013
Somalililer Çiftçiliği Türklerin Açtığı Tarım Okulu´nda Öğrenecek
www.stargundem.com/ajanslar/somalililer-ciftciligi-turklerin-actigi-tarim-okulunda-ogrenecek-216149.html

İNTERNET HABER
23.02.2013
Somali´nin Bu İhtiyacını Türkiye Karşılayacak
www.internethaber.com/somalinin-bu-ihtiyacini-turkiye-karsilayacak-506846h.htm

ANADOLU AJANSI
23.02.2013
Mogadişu´ya Türk Camisi
www.aa.com.tr/tr/dunya/136355--bozdag-ve-yilmaz-mogadisuda

HABER3
23.02.2013
Türkiye, Somali’nin Askeri Ve Emniyet Teşkilatına Yardım Edecek
www.haber3.com/turkiye,-somalinin-askeri-ve-emniyet-teskilatina-yardim-edecek-haberi-1803609h.htm#ixzz2LupmKjdm

HABERFX
23.02.2013
BOZDAĞ VE YILMAZ SOMALİ´DE
www.haberfx.net/bozdag-ve-yilmaz-somali-de-haber-766648/

F5 HABER
23.02.2013
Başbakan Yardımcısı Bozdağ Somali´de
www.f5haber.com/mogadisu/basbakan-yardimcisi-bozdag-somali-de-haberi-288375/

TIMETURK
23.02.2013
Bekir Bozdağ; Somali´de Balık Tutmayı Öğreten Projeler Yapıyoruz
www.timeturk.com/tr/2013/02/23/bekir-bozdag-somali-de-balik-tutmayi-ogreten-projeler-yapiyoruz.html