EN

Batı Afrikalı Gençler Türkiye´deydi


Başbakan Erdoğan’ın Ocak ayında gerçekleştirdiği Gabon, Nijer ve Senegal’i kapsayan Afrika turunun ardından, bu üç ülkeden toplam 40 genç Türkiye’ye geldi. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından kabul edilen Afrikalı gençler, program kapsamında İstanbul’da, Kenyalı ünlü akademisyen-yazar Ali Mazrui ile de bir araya geldi. Bu arada, programa katılan Nijerli gençler, Ekim 2013´te Türkiye Nijer Gençlik Platformunu kurdu.

Devamını Göster »
Başbakan Erdoğan’ın 6-11 Ocak 2013 tarihleri arasında düzenlediği ziyaretlerde, Türkiye ile Gabon, Nijer ve Senegal arasında birçok anlaşma imzalandı. Ziyaret neticesinde her üç ülkeyle de ikili ilişkilerde önemli bir ivme yakalandı. 

Koordinatörlüğümüzün Gençlik Köprüsü programları kapsamında Türkiye’ye davet edilen gençler, 5 gün boyunca İstanbul ve Ankara’da çeşitli kurumları ziyaret edecek ve birçok uzman, akademisyen, bürokrat ve siyasetçiyle görüşecek. Türkiye’deki Afrika gündeminin önemli bir halkasını oluşturan "Batı Afrika Gençlik Köprüsü" programına Nijer’den 23, Gabon’dan 11 ve Senegal’den 6 genç katılıyor.

Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü´nün açılışını Başbakanlık Dış İlişkiler Başkanı İlker Astarcı yaptı. Koordinatörlüğümüzün yürüttüğü Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü programı, Türkiye´nin son yıllarda ivmelenen Afrika açılımına katkı sunmayı hedefliyor.

Gençler, açılış konuşmasının ardından, İstanbul Ticaret Üniversitesinde Doç. Dr. Ali Resul Usul’un “Türkiye’de Demokratikleşme Süreci” başlıklı konferansına katıldı. Usul, Ekonominin güçlenmesi ile demokrasinin güçlenmesinin paralel olduğunu belirterek, “Türkiye´de de son 10 yılda olan budur." dedi. Afrika´nın sömürü döneminin sona erdiğini, zenginlik ve refahın halkla bütünleşerek, demokratikleşerek elde edildiğini söyleyen Usul,”Demokrasiyi batının hegemonyasında görmekten vazgeçmek gerekir. İnsanı, vatandaşı odağına alan tüm toplumlara mal edilebilir. Avrupa, demokrasiye rağmen hızla yükselen ırkçılığa bir çözüm üretemiyor. Literatürde bir söz vardır. Demokrasiyle çare bulamadığınız bir soruna daha fazla demokrasi çözüm olur." dedi.

“Yaşayan En Başarılı 100 Halk Entelektüeli” arasında gösterilen ve Koordinatörlüğümüzün Akil İnsanlar programı kapsamında İstanbul’a gelen Kenyalı profesör Ali Mazrui, 15 Nisan Pazartesi günü Batı Afrikalı gençlerle buluştu. "Küresel Siyasette Adalet Arayışı ve Türkiye-Afrika İşbirliği” başlıklı konferans, İstanbul Şehir Üniversitesinin ev sahipliğinde düzenlendi.

Mazrui konuşmasında, Amerikan iç savaşında 800.000 insanın hayatını kaybettiğini belirterek, “ Bu, dünya savaşları, Kore ve Vietnam´daki sayıların toplamından daha fazla" dedi. Mazrui sözlerine şöyle devam etti: "Amerikan iç savaşını kaybeden bölgelerden birçok başkan, devlet adamı çıkmıştır. Bu insanların tepkisidir. Türkiye, Osmanlı Devleti´nin mirasına sahip çıkarak son derece doğru bir politika izlemektedir. Afrika, Türkiye´nin yeni uluslararası işbirliği politikasında oldukça önemli bir yere sahip."
Hindistan’ın birçok Afrika ülkesinde müzik, film endüstrisi ile güçlü durumda olduğunu belirten Mazrui, “Türkiye bu anlamda Hindistan ile rekabet etmektedir." dedi. Türkiye´nin emperyal amaçlarla Afrika´da olduğuna inanmadığını söyleyen Mazrui, “ Türkiye Osmanlı mirasını devam ettiriyor.” dedi. Küresel Sistemde Adalet Arayışı ve Türkiye Afrika İlişkileri konferansı soru cevap bölümünün ardından sona erdi.

Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü katılımcıları, 16 Nisan Salı günü ilk olarak Türk STK´ları sunumuna katıldı. Yeryüzü Doktorları Türkiye temsilcisi Batı Afrika heyetine kuruluşun vizyonu ve faaliyetleri hakkında bilgi vererek, "2011-2012´de Nijer, Senegal, Kenya, Moritanya, Somali´de doktorlarımız 40 binden fazla tedavi gerçekleştirdi. Sadece tıbbi yardım götürmüyoruz, o ülkelerin kendi sağlık personelini yetiştirmesine de yardımcı oluyoruz." dedi.

İHH Afrika Koordinatörü, kuruluşun Afrika faaliyetleri ve vizyonu hakkında Afrikalı gençlere bilgi verdi. Son 20 yılda en hızlı büyüyen 10 ülkenin 6-7´sinin Afrika ülkesi olduğunu belirterek, “Nüfusu da ekonomisi gibi dinamik. 7 ülkede gerçekleştirdiğimiz Katarakt projesi ile 68.362 ameliyat 271.694 muayene gerçekleştirdik. Bugüne kadar Afrika´da 13 okul,2 yetimhane,6 mesleki eğitim merkezi ve 6 eğitim kompleksi kurduk.” dedi.

Deniz Feneri Derneği temsilcisi kuruluşun vizyonu ve faaliyetleri hakkında Afrikalı heyete bilgi verdi. Katılımcılar, soru cevap bölümünde özellikle yaygın olan hastalıkların tedavileri ve engellenmesi konusunda destek talebinde bulundular. Soru-cevap bölümünün ardından “Türk Dış Politikasında STK Vizyonu” sunumu sona erdi.

Türk STK´larının sunumlarının ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi Bilgilendirme Merkezine geçen Batı Afrikalı gençler, "Türkiye´de Belediyecilik Tecrübesi" başlıklı sunumu dinledi. 

Batı Afrikalı gençler Ankara´da günün ilk programına Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığını ziyaret ederek başladı. Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, gençlere Türkiye´nin enerji alanındaki vizyonunu, işbirliği imkanlarını anlatan bir sunum yaptı. Bir ülkede siyasi istikrar olmadan, o ülke hak ettiği yatırımları alamayacağını belirten Yıldız, "Enerji faslının açılmasıyla AB çok şey kazanır. Açılmaz ise de Türkiye´nin kaybedeceği bir şey yok." dedi. Batı Afrikalı gençler, Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız´a çölde seyahat ettiği zamanlarda kullandıkları bir cüzdan hediye etti.

Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü heyetinin Ankara programının ikinci durağı Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı oldu. Burada Batı Afrikalı gençlere Başkanlığın faaliyetleri ve Türkiye Bursları hakkında bilgi verildi.

Batı Afrikalı gençler, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ziyaretinin ardından Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi´ni ziyaret etti. SAM Başkanı Bülent Aras, gençlere Türk Dış Politikası ve SAM´ın vizyonunu anlattı. Türkiye’nin gelişen ekonomisi, istikrarlı siyaseti ve etkin dış politikası ile bir çekim merkezi haline geldiğini belirten Aras, "Son on yılda İngiltere, Fransa Afrika´da temsilcilik sayısını azaltırken Türkiye arttırdı." dedi. Aras, Mükemmel işler yapmanın tek başına yeterli olmadığını, aynı zamanda siyasal iletişimi de etkin kullanmak gerektiğini söyledi. “Twitter gibi yeni iletişim kanalları iktidarların kaderlerini belirlemeye başladı." diyen Aras, yeni iletişim araçlarının etkin kullanımıyla dış politikada toplumların taleplerinin önem kazandığını sözlerine ekledi.

Günün son programında gençler, TİKA’yı ziyaret ederek, TİKA’nın uluslararası iş birliği vizyonu ve Afrika faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Heyetimizden Gabon Cumhurbaşkanı Danışmanı Sayid Abeloko Türkiye-Gabon iş birliği imkanlarını anlatan bir sunum yaptı. Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü katılımcıları ve TİKA temsilcileri Gabon sunumunu ilgiyle dinledi. TİKA Başkan Yardımcısı Süreyye Polat, Türkiye-Afrika Gençlik Köprüsü katılımcılarının sorularını yanıtladı. Polat, "Kurulduğumuzda önceliğimiz akraba topluluklardan dolayı Balkanlar, Kafkaslar ve Orta Asya olmuştu. Afrika ile de tarihsel bağlarımız oldukça güçlü. Diğer bölgelere göre biraz gecikti fakat çalışmalarımız hızla devam ediyor, arayı beraberce kapatacağız. Türkiye-Afrika ilişkileri geçmişten çok daha iyi noktalara gelecektir." şeklinde konuştu.

Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü heyeti, 18 Nisan Perşembe gününün ilk programına Koordinatörlüğümüzü ziyaret ederek başladı. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, heyetimize “Yeni Türkiye´nin Hikayesi ve Kamu Diplomasisi” başlıklı bir sunum yaptı. Afrika coğrafyasıyla kurulan olumlu ilişkilerin, Türkiye´nin normalleşme süreci için de son derece önemli olduğunu belirten Haşimi, sözlerine şöyle devam etti: “Türkiye´de son on yılda yaşanan süreç, kendi tarihimizle, coğrafyamızla, kimliğimizle barışma sürecidir. Kamu diplomasisi sayesinde bürokrasinin dışında; gençler, kadınlar, STK´lar dış politika sürecine dahil oldular. Birleşmiş Milletler de dahil bütün uluslararası kuruluşlarda batı dışı unsurların adil temsilinin sağlanması elzemdir." Batı Afrikalı heyetin Koordinatörlüğümüzü ziyareti, soru-cevap bölümünün ardından sona erdi. 

Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü heyetimizin ikinci durağı Gençlik ve Spor Bakanlığı oldu. Batı Afrikalı heyet, Gençlik ve Spor Bakanı Suat kılıç tarafından kabul edildi. Günümüzde yapılabilecek en doğru yatırımın gençliğe, gençlere yapılan yatırım olduğunu belirten Kılıç, “Gençler yönetimde ne kadar çok temsil edilirse, gençliğin sorunları da o kadar çabuk çözülür." dedi. Heyetimizin sorularını yanıtlayan Kılıç, "Bakanlık olarak Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü aracılığıyla ileteceğiniz talepleri ivedilikle değerlendireceğiz." dedi. Batı Afrikalı heyet günün son programında USAK’ı ziyaret etti, USAK faaliyetleri ve vizyonu hakkında bilgi aldı.

Türkiye-Batı Afrika Gençlik Köprüsü heyeti, 19 Nisan Cuma günü İstanbul´un tarihi ve turistik merkezlerini gezdi. Heyetin programı, 20 Nisan Cumartesi günü boğaz turunun ardından sona erdi.

Türkiye-Nijer Gençlik Platformu kuruldu

Öte yandan, ‘Batı Afrika Gençlik Köprüsü’ programına katılan Nijerli gençler, Türkiye-Nijer Gençlik Platformu’nu kurdu. Ekim 2013’te kurulan Platform, iki ülke gençleri arasındaki ilişkiyi geliştirmenin yanı sıra Afrika genelindeki Türkiye algısı ile Türkiye’deki Afrika algısını güçlendirmeyi hedefliyor. Nijerli gençlerin bu girişimine destek veren Koordinatörlüğümüz, Türkiye-Nijer Gençlik Platformu ile birlikte, 1 Aralık’ta Nijer’in başkenti Niamey’de “Türkiye Nijer ilişkileri” konulu bir konferans düzenledi.

Konferansa katılmak ve resmi temaslarda bulunmak üzere, 1-2 Aralık 2013 tarihleri arasında Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi’nin yanı sıra Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) Başkan Yardımcısı Mehmet Köse ile Marmara Üniversitesi Öğretim Görevlisi Ümit Yazmacı ile Türk gazetecilerden oluşan bir heyet Nijer’e gitti.

1 Aralık günü Nijer Dışişleri Bakanlığında düzenlenen konferansa, Türkiye’den giden heyetin yanı sıra Türkiye’nin Niamey Büyükelçisi Dr. Hasan Ulusoy da katıldı. Türkiye ile Nijer ilişkilerinin masaya yatırıldığı konferansa ev sahibi Nijer’i temsilen ise Nijer Gençlik ve Spor Bakanı Abdoulkarim Dan Malam, Ortaöğretim Bakanı Betty Aichatou Oumani, Çalışma, Sosyal Güvenlik ve İstihdam Bakanı Ada Salisou, Agadez Sultanı Omarou İbrahim ile Nijer Dışişleri Bakanlığı İkili İlişkiler Genel Müdürü Abdou Abarry katıldı. Konferansta ayrıca Türk ve Nijerli gazetecilerin yanı sıra aralarında Türkiye-Nijer Gençlik Platformu üyeleri ile Nijerli genç diplomatların yer aldığı 100’ün üzerinde genç de hazır bulundu.
 
BASIN YANSIMLARI

ANADOLU AJANSI
17.04.2013
-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
-"Türkiye, TANAP´taki hisselerini 2. sıradaki en büyük hissedar olarak devam ettirecektir. Bu hisselerimizde küçülmeyi düşünmüyoruz"
-"(Nabucco Projesi) Rafa kalktı demek için erken"
-"(Çözüm süreci) Enerji yatırımları da bundan en fazla payını alan sektörlerden biri olacaktır"
-"Enerji faslının açılmış olmasıyla AB birçok şey kazanır ama enerji faslı açılmazsa Türkiye çok şey kaybetmez"

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye´nin, Trans Anadolu Doğal Gaz Boru Hattı Projesi´ndeki (TANAP) hisselerini 2. sıradaki en büyük hissedar olarak devam ettireceğini belirterek, "Bu hisselerimizde küçülmeyi düşünmüyoruz" dedi.

Yıldız, Batı Afrika Ülkeleri Gençler Delegasyonu´nu Bakanlıkta kabulünde basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Nabucco Projesi´nde yaşanan gelişmeler ve projenin geleceğine ilişkin sorular üzerine Yıldız, Alman şirketinin kendi iç politikaları ve Nabucco´ya bakışı gereği hisselerini devrettiğini, bunun bir tercih olduğunu söyledi.

AB üyesi ülkelerin ve Türkiye´nin doğalgazdaki kaynak ihtiyacını karşılamak adına böyle bir proje gerçekleştirildiğini ifade eden Yıldız, şu değerlendirmelerde bulundu: "Her firmanın tercihi farklı olabilir. Haziran ayında Şahdeniz-2 konsorsiyumu bir tercihte bulunacak. O tercih şunu söyleyecek: TANAP projesiyle Avrupa´nın güneyine mi gaz gidecek, yoksa Nabucco ile Avrupa´nın kuzeyine mi gaz gidecek? Biz bu tercihi tek başına omuzlarında hisseden bir yapıda değiliz. 6 ortağı vardı şu anda 5 ortağı var Nabucco´nun ama en büyük kısmını, 2 bin kilometrelik kısmını Türkiye artık kendi topraklarında ve yüzde 20´lik hisse payıyla gerçekleştiriyor. Bence en önemlisi bu. Türkiye, burada en fazla çıkar sağlamış, ülkesine en fazla hizmet etmiş bir yapıyı ortaya koyacak."

Yıldız, "Proje rafa kalktı diyebilir miyiz?" sorusuna, "Hayır, rafa kalktı demek için erken" yanıtını verdi.

-Doğu ve Güneydoğu´daki maden rezervi-

Bakan Yıldız, Doğu ve Güneydoğu´daki maden rezerviyle ilgili soruları yanıtlarken, şunları kaydetti: "Çözüm sürecinde birçok şey normalleşecek demiştik. Enerji yatırımları da bundan en fazla payını alan sektörlerden biri olacaktır. MTA´nın uzun yıllardır yaptığı çalışmalar ve ortaya koyduğu haritalar, Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde bir kısım kaynaklara işaret ediyor. Fakat siz de takdir edersiniz ki özellikle bu terör belasıyla beraber oradaki yatırımcılarımızın bir kısmı, bunda çekimserlik gösterdiler ve oradaki petrol, doğalgaz ve yer altı kaynaklarıyla alakalı konularda tedirginlik yaşadılar. Bunların her birisi inşallah çözüm süreciyle kalkmış olacak ve bizler daha geniş bir alanda arama ve işletme faaliyetlerine başlamış olacağız."

-"Türkiye, AB´nin önünde"-

AB Komisyonu´nun genişlemeden sorumlu üyesi Stefan Füle´nin, "Komisyon, Türkiye´nin enerji faslında müzakerelere başlayabilmek için yeterince hazır olduğunu düşünmektedir" açıklamasının hatırlatılması üzerine de Taner Yıldız, Türkiye´nin bu konuda hazır olduğunu çok önce ifade ettiği belirtti.

Türkiye´nin bu alandaki performans değerlerini, kendi iç düzenini bir sistematiğe bağladığını vurgulayan Yıldız, politika ve stratejilerini yenilenebilir ve yerli enerji kaynakları üzerine oturttuğunu söyledi. Yıldız, şöyle konuştu: "Aslında Türkiye enerjide fiili olarak AB´nin daha önünde gidiyor. Yani AB´nin bize enerji başlığı altında koyacağı bütün yapının daha önünde gidiyor. Yenilenebilir enerji kaynaklarında Türkiye´nin ürettiği her elektriğin 4´te biri, yüzde 25-26´sı yenilenebilir enerji kaynaklarından sağlanıyor. AB´de bu rakam yüzde 13,5 civarında. Dolayısıyla enerji başlığının siyasi gerekçelerle şu ana kadar açılamıyor olması bence en fazla AB´yi sıkıntıya sokmuştur. Enerji faslının açılmış olmasıyla AB birçok şey kazanır ama enerji faslı açılmazsa Türkiye çok şey kaybetmez. Bu açıdan bizler duruşumuzu son derece net sergiliyoruz ve enerji sektörüyle alakalı kanuni ve mevzuat yapılanmamızı çok hızlı bir şekilde gerçekleştiriyoruz. AB´nin enerji başlığı açıyor olması kendi objektivitesi açısından önemlidir, bizim açımızdan ise izliyoruz."

-Türkiye´nin TANAP´taki tavrı-

Yıldız, TANAP´a yönelik sorular üzerine, Şahdeniz-2´den üretilen doğalgazın üretim ve iletim tarihinin aynı olması gerektiğini düşündüklerini söyledi.

Bu nedenle 2018 yılı için kurgu yapıldığını dile getiren Yıldız, şunları kaydetti: "Bizim açımızdan gerek finansman yapısıyla alakalı gerekse projenin gerçekleştirilebilirliğiyle alakalı herhangi bir sıkıntı görünmüyor. Şu anda realize edilmeyi bekleyen en ön sıradaki proje olarak TANAP´ı görebiliriz. Yalnızca Avrupa´dan değil, Asya´ya ülkelerinden de bu projeye ortak olmak isteyen firmalar var. Ama kısa ve orta vadede bizlerin, Şahdeniz-2 konsorsiyumunun, yani doğalgazı çıkartacak firmalardan BP, Statoil ve Total gibi firmaların ortaklık, hisse yapısıyla ilgili taleplerine olumlu baktığımızı söyleyebilirim. Bu manada yüzde 29´luk bir hisseyi Azeri Socar şirketi devretmeye hazır olduğunu söyledi. Bu açıdan da Türkiye TANAP´taki hisselerini 2. sıradaki en büyük hissedar olarak devam ettirecektir. Bu hisselerimizde küçülmeyi düşünmüyoruz. TANAP inşallah gerçekleştirilebilecek önemli bir projedir."

-Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız:
-"Afrika ülkelerinde başka ülkelerin yıllardır yaptığı gibi sadece almaya değil, aynı oranda da vermeye çalışıyoruz"


Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye´nin Afrika açılımı konusunda, "Afrika ülkelerinde başka ülkelerin yıllardır yaptığı gibi sadece almaya değil, aynı oranda da vermeye çalışıyoruz" dedi.

Yıldız, Nijer, Gabon ve Senegal´den gençlerin oluşturduğu Batı Afrika Ülkeleri Gençler Delegasyonu´nu bakanlıkta kabul etti.
Afrika´nın "yeni yüzyılın yükselen kıtası" olduğunu ifade eden Yıldız, Türkiye´nin Afrika açılımını anlattı.

Taner Yıldız, Türkiye´nin bölgesel güç haline geldiğini, ekonomik ve siyasi dinamikleriyle önemli bir merkez konumunda bulunduğunu belirterek, Afrika açılımı kapsamında 34 ülkede büyükelçilik açıldığını, 36 merkeze THY ile direkt uçuş başlatıldığını söyledi.

Siyasi, idari, sosyal alanların yanı sıra enerji yatırımları ile altyapı çalışmaları açısından da önemli girişimlerde bulunduklarını vurgulayan Yıldız, ekonomik kalkınmaya en fazla güç katan faktörlerden birinin enerji olduğuna işaret etti.

Türkiye´nin, insanı sorumluluklarını yerine getirme açısından Afrika´yı merkeze oturttuğunu vurgulayan Yıldız, altyapıya katkıda bulunurken ülkelerin ekonomilerine destek verildiğini söyledi.

Bakanlık olarak zengin doğal kaynakları bulunan ülkelere fayda sağlayabilmek için çalıştıklarını dile getiren Yıldız, "Afrika ülkelerinde başka ülkelerin yıllardır yaptığı gibi sadece almaya değil, aynı oranda da vermeye çalışıyoruz. Enerji sektöründe yatırım yapmanın her ülkeye büyük faydası olduğunu görüyoruz" diye konuştu.

Soruları da yanıtlayan Yıldız, öğrencilere, enerji sektörüyle beraber ülkelerinin hızla normalleşebileceğini söyledi. Yıldız, Türkiye´nin de bu süreçte insan kaynaklarını Afrika ülkeleriyle paylaşabileceğini vurguladı.

Enerji kaynaklarının savaşın değil, refah seviyesinin yükseltilmesinin gerekçesi olarak kullanılması gerektiğini belirten Yıldız, halen 1,4 milyar insanın elektrikle tanışmadığının, her 4 çocuktan birinin açlıkla karşı karşıya olduğunun unutulmamasını istedi. Yıldız, "Enerjiden daha önde olan önceliklerimiz var. Onlar da insani değerlerdir, birbirimizi koruyup kollayacak değerlerdir. Biz inisiyatifimizi bu şekilde kullanıyoruz" dedi.

Taner Yıldız, teknoloji üreten ülkelerle kaynak ülkeler arasındaki anlaşmaların adil olması gerektiğine işaret ederek, "Biz bugün Hazine garantisi vermeksizin milyarlarca dolarlık projeleri gerçekleştirebiliyoruz" diye konuştu.

Batı Afrika Ülkeleri Gençler Delegasyonu üyelerine ziyaretin anısına çeşitli hediyeler veren Taner Yıldız´a, gençler de getirdikleri bazı geleneksel eşyaları sundu.

İHA
17.04.2013
Enerji Bakanı Yıldız, ´Batı Afrika Ülkeleri Gençler Delegasyonu´nu Kabul Etti
www.iha.com.tr/enerji-bakani-yildiz-bati-afrika-ulkeleri-gencler-delegasyonu-nu-kabul-etti-20130417AW000444-ankara-haberi

YENİŞAFAK
17.04.2013
TANAP´da En Büyük Olmaya Devam
yenisafak.com.tr/ekonomi-haber/tanapda-en-buyuk-olmaya-devam-17.04.2013-511544

SON DAKİKA
17.04.2013
Enerji Bakanı Yıldız, ´Batı Afrika Ülkeleri Gençler Delegasyonu´nu Kabul Etti
www.sondakika.com/haber/haber-enerji-bakani-yildiz-bati-afrika-ulkeleri-gencler-4534814/

HABER 365
17.04.2013
Bakan Yıldız, Afrika Açılımını Anlattı
www.haber365.com/Haber/Bakan_Yildiz_Afrika_Acilimini_Anlatti/

HAKİMİYET
17.04.2013
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, "Afrika ülkelerinde başka ülkelerin yıllardır yaptığı gibi sadece almaya değil, aynı oranda da vermeye çalışıyoruz"
www.hakimiyet.com/ekonomi/enerji-ve-tabii-kaynaklar-bakani-yildizn-afrika-ulkelerinde-baska-ulkelerin-yillardir-n-yaptigi-gibi-sadece-almaya-degil-ayni-oranda-da-n-vermeye-calisiyoruzn-n-fotografli-goruntulu-h52664.html

ANADOLU AJANSI
18.04.2013
-"Türkiye ve Batı Afrika Gençlik Köprüsü" etkinliği
-Gençlik ve Spor Bakanı Kılıç: ´´Biz Afrika´ya, petrol ya da doğalgaz, altın veya değerli taşlar penceresinden bakmıyoruz´´

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, ´´Biz Afrika´ya petrol ya da doğalgaz, altın veya değerli taşlar penceresinden bakmıyoruz´´ dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Ocak ayında gerçekleştirdiği Gabon, Nijer ve Senegal´i kapsayan Afrika ziyaretinin ardından, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından organize edilen ´´Türkiye ve Batı Afrika Gençlik Köprüsü´´ programı çerçevesinde, bu üç ülkeden Türkiye´ye gelen 40 genç, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından kabul edildi.

Bakan Kılıç, kabulde yaptığı konuşmada, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü´ne gerçekleştirdikleri organizasyon nedeniyle teşekkür etti.

Afrikalı gençlerle birarada olmaktan duyduğu memnuniyeti dile getiren Kılıç, onlara hitaben "Sizlerle birlikte Türk gençleri arasında önemli köprüler kurulacak. Kurulan bu köprüler geleceğe yönelik bütün hayallerimizin gerçekleşmesine imkan sağlayacak. Çok güzel hayallerimiz var, çok insani yaklaşımlarımız var, insanlığın ve başta kendi sorunlarımızı çözeceğimize yönelik kuvvetli inançlarımız var" diye konuştu.

Kılıç, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´ın Afrika ziyaretini de hatırlatarak, şunları kaydetti: "Sizin geldiğiniz ülkelere başkalarından çok farklı yaklaşıyoruz. Sayın Başbakanımız Afrika´daki seyahatleri boyunca size bakış açımızı ifade etti. Biz Afrika´ya petrol ya da doğalgaz, altın veya değerli taşlar penceresinden bakmıyoruz. Biz sizin ülkelerinize, oradaki yaşayan kardeşlerimizle yakınlaşmamız gerektiği düşüncesiyle bakıyoruz. Günden güne bu bağların kuvvetlenmesi hepimizin ortak hayali. Bugünkü ziyaret önemli bir başlangıç oldu. Bundan sonra da Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından uygulanan projelerde sizleri de aramızda görmeyi arzu ederiz. Siz Afrikalı kardeşlerimizi yaz aylarında düzenlediğimiz kamplarımıza da bekliyoruz."

Konuşmasının ardından Bakan Kılıç, Afrikalı gençlerin sorularını yanıtladı.

Bir gencin, "Türk gençliğinin Gençlik ve Spor Bakanlığı´ndan beklentisi nedir? Sizin gibi bir genç Bakanı görmek bizi mutlu etti. Türkiye olarak genç istihdamı konusunda ne gibi çalışmalar yaptınız?" sorusuna Bakan Kılıç, "Bakanlığımızın amacı Türkiye´de gençlik politikalarını oluşturmak ve uygulamak. 2 yıl öncesinde de gençlikle ilgili elbette hükümetimizin çalışmaları vardı ama günümüz dünyasında gençlere yatırım yapmayı hep düşündük" yanıtını verdi.

Bakan Kılıç, kabulün ardından Afrikalı gençlerle hatıra fotoğrafı çektirirken, kendilerine çeşitli hediyeler verdi.

SON DAKİKA
18.04.2013
"Türkiye ve Batı Afrika Gençlik Köprüsü" Etkinliği
www.sondakika.com/haber/haber-turkiye-ve-bati-afrika-genclik-koprusu-etkinligi-4539876/

HABERLER.COM, MEMLEKET.COM
18.04.2013
"Türkiye ve Batı Afrika Gençlik Köprüsü" Etkinliği
spor.haberler.com/turkiye-ve-bati-afrika-genclik-koprusu-etkinligi-4539876-haberi/
www.memleket.com.tr/turkiye-ve-bati-afrika-genclik-koprusu-etkinligi--184641h.htm

GABON REVIEW
19.04.2013
11 Gabonlu “Gençlik Köprüsü” Programı için Türkiye’de
gabonreview.com/blog/onze-gabonais-au-pont-de-jeunesse-en-turquie/

Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’a bağlı Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğünün daveti üzerine Gabonlu, Nijerli ve Senegalli 40 genç, Türkiye’nin Afrika açılımı kapsamında Türkiye’yi ziyaret ediyor.

11 Gabonlu genç, diğer Afrikalı gençlerle birlikte beş gün süren Gençlik Köprüsü programına katılmak üzere 14 Nisan 2013’de Libreville’den Türkiye’ye hareket etti. Türkiye’nin Afrika açılımını anlatmak ve birçok uzman, akademisyen, bürokrat ve siyaset adamıyla kara kıtanın kalkınma sorunlarını konuşmak amacıyla İstanbul’da ve Ankara’da gerçekleşen program; panelleri, resmi ziyaretleri ve sosyal aktiviteleri kapsıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ve Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç tarafından kabul edilen Afrikalı gençler “Küresel Siyasette Adalet Arayışı ve Türkiye Afrika İşbirliği” konulu konferans çerçevesinde Kenyalı Profesör Ali Mazrui ile İstanbul Şehir Üniversitesinde bir araya geldi.

“Türkiye’nin Osmanlı mirasını sahiplenen dış politikası kendisi adına yararlı bir politikadır. Bu politika aynı zamanda dünyadaki Kuzey-Güney ayrımında Güney’in lehine olacaktır” diyen Profesör Mazrui daha sonrasında Türkiye’nin Afrika açılımı politikasından iki tarafın da faydalanacağını belirtti.

“Eski Fransız ve İngiliz kolonileri bugün o ülkelerin dillerini konuşurken, Osmanlı coğrafyasında bugün neredeyse kimse Türkçe konuşmuyor” diyen Profesör Mazrui, Türkiye’nin Afrika politikasının emperyalist olmadığını söyledi.

40 Afrikalı gencin Türkiye programı; insani yardım alanında faaliyet gösteren üç Türk sivil toplum kuruluşuyla görüşme (Yeryüzü Doktorları, İHH ve Deniz Feneri), İstanbul Büyükşehir Belediyesi Müzesini ziyaret, Ankara’da Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına düzenlenen resmi ziyaretler ve Dışişleri Bakanlığında “Türkiye’nin İletişim Stratejisi” konulu konferansla devam etti.

GABONEWS
23.04.2013
Gabon-Türkiye: Gençliğin Kazanma Şansı Çok Yüksek
www.gabonews.ga/actualites-reader/items/gabon-turquie-le-pari-gagnant-de-la-jeunesse.html

Türkiye-Afrika Gençlik Köprüsü programı, Gabonlu kamu çalışanı on bir gencin, Avrasya’nın eski gücü ve aynı zamanda yükselen gücü Türkiye’nin siyasi ve ekonomik başarılarının yanında kültürel değerlerini de keşfetmesini sağladı. 14-20 Nisan tarihlerinde gerçekleşen ziyarette Osmanlı dünyasından zengin bilgiler edinilirken, ortak geleceğin temellerini atmaya yönelik kamu diploması faaliyetleri yürütüldü.

Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü tarafından davet edilen Nijerli, Senegalli ve Gabonlu genç kamu çalışanları Bab-ı Ali’nin çağrısına cevap verdi: altı gün boyunca İstanbul ve Ankara’da Afrikalı gençler İstanbul Boğazı ile Afrika arasında kurulan ‘Gençlik Köprüsü’ne iştirak etti.

Söz konusu kuruluşun koordinatörü Sn. Cemalettin Haşimi’nin davetiyle gelen Gabonlu misafirler; demokratik süreç, işbirliği politikasında adalet arayışı, şehircilik tecrübeleri, kalkınma vizyonu, dış politika, araştırma merkezlerinin çalışmaları gibi birçok alanda temasta bulundu.

Söz konusu ziyaret, Afrika’yla ilişkiler geliştiren Türkiye’nin gerçeklerini tanıma imkanı sağladı. Ayrıca gençler Başbakan Yardımcısı Sn. Bekir Bozdağ, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Sn. Taner Yıldız, Gençlik ve Spor Bakanı Sn. Suat Kılıç gibi siyasilerin yanı sıra İslam bilimci Sn. İbrahim Kalın ve siyaset bilimci Ali Mazrui ile bir araya gelme fırsatı buldu.

Afrika Birliği ile ilişkileri 2008’den bu yana stratejik ortaklık düzeyinde olan Türkiye, Başbakanlık yetkililerinin belirttiği üzere “Türkiye’nin ulaştıracağı bir mesajı ve paylaşacağı bir hikâyesi var” anlayışıyla hareket ediyor.

Gençlik Köprüsü programı kapsamında ülkeye gelen Gabonlular, Türkiye tarafından uzatılan bu ele, bakanlar başta olmak üzere birçok seviyeden yetkiliyi kendi ülkelerine davet ederek cevap verdi.

Libreville ile Ankara arasındaki diyalog, yapıcı temellere ve Gençlik Köprüsü programının güçlendirdiği kurumsal yapılara dayanıyor. Stratejik nüfuza dayalı dış politika geçmişine sahip Gine Körfezi’nin öncü ülkesi Gabon, Türkiye’yi müstesna, uzun soluklu ve çok kutuplu dünya siyasetini simgeleyen bir partner olarak görüyor.