EN

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, İngiltere’yi ziyaret etti


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden olan Ülke Toplantılarının 24’üncüsü, Başbakan Yardımcımız Bülent Arınç’ın katılımıyla Londra’da düzenlendi. Program kapsamında İngiltere’nin önde gelen gazetecileriyle bir araya gelen Arınç, İngiliz muhataplarına Türkiye’de son dönemde yaşanan gelişmelere dair bilgi verdi.

Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüz ile Anadolu Ajansı (AA) işbirliğinde düzenlenen ve 20 Şubat 2014’te başlayan program 2 gün sürdü. Arınç, Londra´daki temasları çerçevesinde İngiliz gazetecilerle Türkiye´nin Londra Büyükelçiliği resmi konutunda düzenlenen kahvaltıda bir araya geldi. Kahvaltıya, Financial Times, Reuters, Economist, Daily Telegraph ve Associated Press gibi gazeteler ve ajanslardan gazeteciler katıldı. Türkiye ve bölgede yaşanan son gelişmelere ilişkin gazetecilerin sorularını yanıtlayan Arınç, Suriye’ye ilişkin bir soru üzerine “Suriye´deki trajediyi AA´nın fotoğraflarından daha net gördük. Acil adımlar atılması gerekiyor. Suriye´de El Kaide gibi radikal unsurlardan hepimiz rahatsızız, herhangi bir destek söz konusu olamaz" dedi. İngiliz gazetecilere Türkiye’nin ekonomik durumu hakkında da bilgi veren Arınç, “Ekonomimiz iyi yolda seyrediyor.Yakın dönemde 4 milyar dolar dış yatırım oldu. Yüzde 4´lük büyüme var ve GSMH artıyor” diye konuştu. Arınç, İngiliz gazetecilerle kahvaltı sonrası Lord Tarık Ahmed ile görüştü.

Finans çevreleriyle görüşme
Arınç daha sonra, yatırım bankası Goldman Sachs´ta finans çevreleriyle bir araya geldi. Türkiye´ye yatırım yapan şirket temsilcilerinin de katıldığı toplantıda Türkiye´deki ekonomik koşulları özetleyen Arınç, "Türkiye´ye para girişi sürüyor.15 günde 4 milyar dolar girdi. Demek ki yatırımcı güveniyor"diye konuştu. 

Program kapsamında Arınç ayrıca, Chatham House düşünce kuruluşunda seçkin bir dinleyici kitlesine "Türkiye´de Demokrasinin Geleceği: Algılar ve Gerçekler" başlıklı bir konuşma yaptı. Konuşmasında Türkiye’nin geleceğinde daha çok demokrasi, daha fazla özgürlük ve daha fazla insan hakları olduğunu vurgulayan Arınç, "Demokrasiyi Türkiye’nin vazgeçilmezi olarak, her zaman kutup yıldızımız olarak gördük" dedi. Kürt meselesine de değinen Başbakan Yardımcımız, Türkiye´nin Kürt meselesiyle ilgili tek bir gerçeği olduğunu belirterek, "Bu gerçek demokrasiyi ve özgürlükleri genişletmek ve terörü minimize etmektir" diye konuştu. Arınç, Türkiye´nin geleceğinde artık terörü görmek istemediklerinin altını çizerek, "Müreffeh ve barış içinde güçlü bir Türkiye arzuluyoruz" dedi. Arınç ayrıca, Türkiye´nin son 12 yılda devlet aygıtının en fazla demokratikleştiği dönemi yaşadığını kaydetti.

´12 yılda 250 vakıf arazisi iade edildi´
Demokratikleşme reformları kapsamında farklı inanç gruplarının mahrumiyetlerini gidermek adına adımlar atıldığının altını çizen Başbakan Yardımcımız Arınç, "Türkiye son on iki yılda farklı inanç gruplarına ait 2,5 milyar lira değerinde 250 vakıf malını hak sahiplerine iade etti" diye konuştu. Türkiye´nin Avrupa Birliği (AB) üyelik sürecine ilişkin ise Arınç, "Biz Avrupa Birliği’ne üye olmak istiyoruz. Tam üye olmak istiyoruz ve bunu hak ederek almak istiyoruz. Avrupa Birliği sürecinde herhangi bir ayak sürümemiz ya da vazgeçmemiz söz konusu değildir" diye konuştu.  Arınç daha sonra Türk-İngiliz Ticaret ve Sanayi Odası (TBCCI) tarafından düzenlenen yemeğe katıldı.

Programın ikinci günü Başbakan Yardımcımız ve beraberindeki heyet ilk olarak British Museum´u ziyaret etti. Müze ziyaretinin ardından ise Arınç konakladığı otelde, Kuzey İrlandalı siyasetçi, Liberal Demokrat Parti üyesi Lord Alderdice ile görüştü.

AA Londra Ofisi açıldı
Program kapsamında,  Süleymaniye Kültür Merkezi Camiini ziyaret eden   Arınç ayrıca, Anadolu Ajansının Londra Ofisi’nin açılışını gerçekleştirdi. Anadolu Ajansı´nın küresel yapılanması çerçevesinde Avrupa´daki diplomasi, finans ve spor haberlerinin önemli merkezlerinden biri olacak Londra ofisi, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ile AA Yönetim Kurulu Başkanı ve Genel Müdürü Kemal Öztürk´ün katılımıyla açıldı. AA´nın 100. yılında dünyanın ilk beş haber ajansı içinde yer alma hedefine katkı sağlayacak ve AA´nın İngilizce yayını için de önemli merkezlerden biri olacak Londra ofisi, İngiltere´nin yanı sıra Birleşik Krallık´ın diğer bölgeleri olan İskoçya, Kuzey İrlanda ve Galler´deki önemli gelişmeleri de abonelerine duyuracak.

İngiltere programında Bülent Arınç’a Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi’nin yanı sıra AA Genel Müdürü Kemal Öztürk ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdür Yardımcısı Erkan Durdu eşlik etti.