EN

Başbakan Yardımcısı Bozdağ: Ankara, Somali´ye 2 yıl önce bugün ses vermişti


Türkiye´nin Somali yardımlarına ilişkin Ankara´da bir basın toplantısı düzenleyen Bozdağ, Somali´de yaşanan insani krizi yerinde görmek için 2 yıl önce bu ülkeye giden Başbakan Erdoğan´ın ziyaretiyle yıllar yılı gidilemez ülke anlayışını yıktığını anlattı.

Devamını Göster »
Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, "Türkiye, Somali´de sadece ve sadece insani ve vicdani nedenlerle bulunmaktadır. Somali´de yaşanan ölümlere son vermek, insanların çaresizliğine çare olmak için oradadır. Somali´nin huzur, barış, refah içerisinde yaşaması konusunda Türk milletinin ve devletinin yardım elini uzatmak için oradadır. Kesinlikle siyasi ve hesabi bir nedenle Somali´de değildir" dedi. 

Erdoğan´ın ziyareti ardından Türkiye´de yardım seferberliği başlatıldığını anımsatan Bozdağ, kampanya çerçevesinde 506 milyon 945 bin 345 lira yardım toplandığını dile getirdi. Erdoğan´ın ziyaretinin, Somali´yi dünya gündemine taşıdığına işaret eden Bozdağ, bugüne kadar Somali´ye 19 uçak ve 10 gemiyle on binlerce ton gıdanın aktarıldığını ifade etti.

Ekmek fabrikası, aşhane, buzhane çadırkentler kurulduğunu hatırlatan Bozdağ, insanların tedavisizlik nedeniyle ölmesini önlemek için de 92´si hekim olmak üzere 326 sağlık personelinin ülkede görev yaptığını, 304 ton ilaç ve tıbbi sarf malzeme gönderildiğini, 4 sahra hastanesi kurulduğunu ve 5 ambulans verildiğini bildirdi. Sağlık Bakanlığı aracılığıyla 329 bin 255 kişiye poliklinik hizmeti verildiğini, 5 bin 154 ameliyat, 23 bin 834 laboratuvar ve 6 bin 334 röntgen işlemi yapıldığını belirten Bozdağ, sivil toplum örgütlerinin de sağlık alanında çalışma sürdürdüğünü ifade etti.

Gelinen noktada Somali´de gıdasızlık, ilaçsızlık, tedavisizlik ve susuzluk nedeniyle hayatını kaybeden insan kalmadığına işaret eden Bozdağ, "İnşallah, bundan sonra da Somali´de gıdasızlıktan, ilaçsızlıktan, tedavisizlikten ve susuzluktan ölen hiçbir insan olmaz" ifadesini kullandı. Türkiye´nin yardımlarının kalıcı olmasını istediklerini ve bu yönde çalışma başlattıklarını dile getiren Bozdağ, Somalililerin kendi ayakları üzerinde durması için önemli adımlar attıklarını vurguladı.

Ülkenin en büyük ihtiyacının eğitimli insan gücü olduğuna işaret eden Bozdağ, şu anda 500 Somalili öğrencinin Türkiye´de üniversitede okuduğunu belirtti. Sivil toplum kuruluşları ve vakıf üniversitelerinin getirdiği öğrencilerle bu sayısının bin 418´e ulaştığı bilgisini veren Bozdağ, bin civarında ortaöğretim düzeyindeki öğrencinin de Türkiye´de eğitim gördüğü bilgisini paylaştı. Bozdağ, Somali´de sağlık meslek yüksekokulu ve lisesi, balıkçılık meslek lisesi inşaatlarının sürdüğünü de aktardı.

" Türklerin Somali´de bulunmasını sorgulayan bir gözün, bir fikrin, kulağın olduğunu da biliyoruz"


Somali´de çevre konusunda tarihi adımlar attıklarına dikkati çeken Bozdağ, Somali´deki kemik yığınlarının Türkiye´den götürülen makinelerle yakıldığını, o alanların spor alanlarına dönüştürüldüğünü belirtti. Sokaklardaki çöplerin halkla yapılan işbirliği ile toplandığını ifade eden Bozdağ, ülkeye 49 iş makinesi, 400 çöp konteyneri gönderildiğini dile getirdi.

Bozdağ, Mogadişu´da 200 yataklı hastane yaptıklarını da vurgulayarak, "Afrika´nın en modern hastanesi olacak" görüşünü paylaştı. Bazı sivil toplum örgütlerinin de Somali´de hastane kurduğu bilgisini veren Bozdağ, bu derneklerin çocuk ve kadın doğum hastaneleri yapılması yönünde çalışma sürdürdüğünü bildirdi.

Ülkede Türkiye´nin varlığının son derece önemli olduğuna işaret eden Bozdağ, burada Cibuti, Sudan ve Yemen´in dışında büyükelçiliği olan tek ülkenin Türkiye olduğunu vurguladı. THY´nin tarifeli seferlerle Somali´yi dünyaya bağladığını hatırlatan Bozdağ, TİKA, Türk Kızılayı ve Diyanet Vakfı´nın da ülkede pek çok çalışma yürüttüğünü bildirdi.

Bozdağ, sözlerine devam etti:
"Gittiğimizde bütün Somalili yetkililer bana şunu söylüyorlar, ´Batılılar ve başka ülke temsilcileri bize şu soruyu soruyorlar, (Türkler sizden ne istiyor? Türkler neden burada?) Türkler, bizden bir şey istemiyor, aksine biz onlardan istiyoruz, onlar da bize veriyorlar. Neden istiyorsunuz diye de sormuyorlar. Hatta bizim istemediklerimizi de bize veriyorlar, diyoruz. (Konuşmalarınızda neler söylüyorlar) diye soruyorlar. Bu yapılan yardımları konuşuyoruz, başka bir şey konuşmuyoruz, diyoruz.´ Sürekli Türklerin Somali´de bulunmasını sorgulayan ve onların hangi hesapla olduğunu anlamaya çalışan bir gözün, bir fikrin, kulağın olduğunu da biz biliyoruz. Oradakiler de bunu bizzat ifade ettiler. Benim şahsıma da Afrika Birliği Zirvesi´ne gittiğim sırada orada bir batılı yetkili bunu bizzat bana da sordu. ´Biz, size soruyor muyuz, Somali´de ne yapıyorsunuz diye. Zaten yaptıklarımız gizli değil, anlatayım ama (niye buradasınız) sorusunu sormanızı yadırgadım. Doğru bir yaklaşım da değil´ Biz, şunları yapıyoruz diye de neler yaptığımızı anlattık. Türkiye, Somali´de sadece ve sadece insani ve vicdani nedenlerle bulunmaktadır. Somali´de yaşanan ölümlere son vermek, insanların çaresizliğine çare olmak için oradadır. Somali´nin huzur, barış, refah içerisinde yaşaması konusunda Türk milletinin ve devletinin yardım elini uzatmak için oradadır. Kesinlikle siyasi ve hesabi bir nedenle Somali´de değildir. Biz, bunu anlattık, anlatmaya da devam edeceğiz. Hesabi, siyasi nedenlerle Somali´de bulunanlar ve iş yapanlar elbette bizi anlamayabilirler."

Bozdağ, Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü, Kızılay, TİKA, AFAD, TRT ve Anadolu Ajansının da aralarında bulunduğu çok sayıda kamu kurum kuruluşuna ve sivil toplum örgütlerine Somali´deki çalışmalara verdikleri destekten dolayı teşekkür etti.

"Saldırıyı bir de bizim kriminal uzmanlarımızın bütün boyutları ile incelemesinde fayda var"

Bozdağ, Somali´ye yapılan yardımlara ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Somali´de açlıktan, susuzluktan, tedavisizlikten, çaresizlikten ölen kalmadı. Türkiye bu anlamda yaptığı yardımın ilk adımını başarıyla tamamlamış oldu. İkinci adım Somali´nin yardıma ihtiyaç duymadan kendi ayakları üzerinde duracak bir yapıya kavuşması olacak" değerlendirmesinde bulundu.

Türk Büyükelçiliğine yapılan saldırıya ilişkin soruşturmanın sonuçları hakkındaki bir soru üzerine Bozdağ, güvenlik konusunda her türlü tedbiri aldıklarını söyledi. Büyükelçiliğin dış güvenliğinin Somali polisi tarafından sağlandığını belirten Bozdağ, ihtiyaç olması üzerine 5 zırhlı aracın Somali´ye gönderildiğini ifade etti. İçişleri Bakanlığının saldırının incelenmesi için Somali´ye uzman heyet gönderdiğine işaret eden Bozdağ, bilgilerin, geldikten sonra kamuoyu ile paylaşılacağını vurguladı.

Bozdağ, "Çünkü oradaki saldırıyı bir de bizim kriminal uzmanlarımızın bütün boyutları ile incelemesinde fayda var. Bir daha böyle olayların yaşanmaması için alacağımız tedbirler bakımından bu inceleme yol gösterici olacaktır" diyerek sözlerini tamamladı.

Yapım Ekibine Teşekkür

Konuşmasının ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başbakan Yardımcısı Bozdağ, Somali belgeselinin yapım ekibini tebrik etti. Basın mensuplarına tanıtımı gerçekleştirilen film, çeşitli televizyon kanallarında yayınlanarak daha geniş izleyici kitlelerine ulaşacak. Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ve Medya Direktörümüz Gözde Kirişçioğlu, çekimlerine 2011 yılının Ağustos ayında başlanan belgesel filmin genel koordinasyonunu üstlendi. Türk Kızılayı Stüdyosunda hazırlanan filminde Yönetmen Armağan Pekkaya, kamerada Özgür Altınay ve kurguda Serkan Özkaptan’ın imzası bulunuyor. Seslendirmesini Mehmet Atay’ın gerçekleştirdiği filmin müzikleri de Tolga Akkuş ve Musa Göçmen’e ait.