EN

Başbakan Yardımcısı Arınç, diplomatik ilişkilerin 600. yıldönümünde Polonya’yı ziyaret etti


Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Türkiye ile Polonya arasındaki diplomatik ilişkinlerin 600’üncü yıldönümünde resmi temaslarda bulunmak üzere Polonya’nın başkenti Varşova’yı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Kırım Tatarları lideri Kırımoğlu ve ABD Dışişleri Bakanı Kerry ile görüşen Arınç, ‘Polonya Özgürlük Bayramı’ kutlamalarına katıldı.

Devamını Göster »
Varşova’da bulunan Başbakan Yardımcısı Arınç, Kırım Tatarı lideri ve Ukrayna Milletvekili Mustafa Abdülcemil Kırımoğlu ile bir araya geldi. Arınç, Özgürlük Bayramı kutlamaları kapsamında düzenlenen törenle Dayanışma Ödülünü alan Kırım Tatarları Lideri Kırımoğlu’nu tebrik etti. Arınç, ödülün hem Kırım hem de Ukrayna için önemli bir mesaj olduğunu söyledi.

‘AB davamızı destekliyor’
Kırım Tatarları Lideri Kırımoğlu ise, ödülün kendisine verilmesiyle ilgili, “Bu ödül aslında onun finansmanı olan Avrupa Birliği tarafından temin ediliyor. AB’nin bizim davamızı desteklediği manasına geliyor. O çok önemli” dedi. Bu ödülden önce de Türkiye Cumhuriyeti’nin kendisine Devlet Nişanı verdiğini ifade eden Kırımoğlu, “Bu yüksek nişan, birinci büyük manevi destekti” ifadesini kullandı.

Kırım’ın Ruslarda kalması durumunda Tatarlar’ın orada geleceği olmayacağını dile getiren Kırımoğlu, “Yani izolasyon olacak. Kırım Tatarları yine daha fazla baskı altında olacak. Bizim konuşmalarımız, taleplerimiz, işgalciler toprağımızdan gitsin. Kırım yeniden Ukrayna içerisinde ama Kırım Tatar Muhtar Cumhuriyeti olarak bulunsun” diye konuştu.

‘600. yılda ilişkilerimiz mükemmel’
Arınç, Polonya’daki temasları kapsamında ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ile de görüştü. Arınç konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “Sayın Kerry ile iki saate yaklaşan yemek boyunca dostane sohbet yaptık. Bu sohbetimiz sırasında da Kıbrıs, Suriye ve bölgemizdeki diğer gelişmeleri, Türkiye-ABD ilişkilerinin geldiği durumu veya son noktayı birlikte görüşme imkânımız oldu” dedi.

Polonya Özgürlük Bayramı kutlamalarının çok iyi geçtiğini belirten Arınç, “Polonya ile Türkiye arasındaki siyasi ilişkiler mükemmel. Bu yıl bildiğiniz gibi Türkiye ve Polonya arasında diplomatik ilişkilerin 600’üncü yıl dönümü. Bunu Sayın Kerry’e ifade ettiğimde şaşırdı. Çünkü ABD’nin kuruluş yıl dönümü bile bu kadar geçmişe dayanmıyor. Oysa Osmanlı ve Lehistan arasındaki ilişki çok güçlüydü. Burada güçlü bir Türk toplumu var, Tatar toplumu var. Polonyalılar geleneksel olarak Türkiye’ye karşı çok dostane duygulara sahip” dedi.

Polonya´da demokrasiye geçişin 25. yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen Özgürlük Bayramı kutlamaları, Başbakan Yardımcısı Arınç ve ABD Başkanı Obama’nın da aralarında bulunduğu 25 ülkenin devlet ve hükümet başkanı ile özel temsilcilerinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Arınç, Polonya ziyaretinin ikinci gününde ise Yunus Emre Kültür Merkezinin açılışını yaptı ve Avrupa Kolejinde konferans verdi.