EN

Başbakan Erdoğan, Japon Nikkei Shimbun Gazetesine Röportaj Verdi


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Nikkei gazetesine verdiği mülakatta, Japonya’nın Sinop’ta inşa edilecek nükleer santral projesini kazandığını açıkladı. Başbakan Erdoğan röportajda, Japonya ile ekonomik işbirliği ve yatırım fırsatlarının yanı sıra Suriye’deki gelişmelere ve kimyasal silah iddialarına da değindi.

Devamını Göster »
Başbakan Erdoğan, 3 milyon tirajıyla dünyanın en çok okunan ekonomi gazetesi olan Nikkei Shimbun İstanbul büro şefi Ryosuke Hanafusa ile muhabir Sinan Tavşan’ın sorularını yanıtladı. Erdoğan, Sinop’ta yapımı planlanan nükleer enerji santraline ilişkin, “Japonya tarafından inşa edilecek” diyerek ilk resmi açıklamayı yapmış oldu.

Türkiye’nin Japonya ile hükümetler arası anlaşmayı imzalama aşamasına geldiğini ifade eden Erdoğan şunları kaydetti: “Karadeniz kıyısındaki Sinop’taki nükleer santrali Japonya ile yapacağız. Japonya depreme karşı gerekli tecrübe ve uzmanlığa sahip bir ülke. Çevreye olan duyarlılık konusunda da ileri seviyede. Fukushima nükleer santralinde meydana gelen kaza ile ilgili olarak da Japonya gerekli dersleri çıkardı.”

Bir Sonraki Projede Japonya ile Çalışmaya Açığız

“Üçüncü santral için yer belirleme çalışmalarımız devam ediyor” diyen Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin bu projede de Japonya ile çalışmaya açık olduğunu sözlerine ekledi. Erdoğan, “Nükleer santral inşasında planlamadan inşaatın tamamlanmasına kadar geçen süreyi 7 yıldan aza indirmemiz gerektiğini düşünüyorum. 2030 yılında toplam elektrik üretimimizin en az yüzde 15’ini nükleer enerjiden elde etmeyi planlıyoruz” diye konuştu.

Başbakan Erdoğan 3 Mayıs 2013’te Türkiye’yi ziyaret edecek olan Başbakan Şinzo Abe ile bir araya gelecek ve nükleer santralın inşası için hükûmetler arası anlaşma ile nükleer enerji iş birliği anlaşmaları imzalanacak.

Altyapı İşbirlikleri

Başbakan Erdoğan, Türkiye ve Japonya´nın asma köprü, tüp geçit, uydu gibi alanlarda işbirliği içinde çalıştığına dikkati çekerek, ekonomi ve sanayi alanında işbirliğini daha da artırmak istediklerini kaydetti. Erdoğan, şunları ifade etti:

“Japonya ile beraber yapabileceğimiz çok şey var. Boğaziçinde 3. Köprü inşası başladı ve İstanbul´da yeni bir havalimanını ihale edeceğiz. 1. aşamada yılda 100 milyon yolcu kapasitesi ile dünyanın en büyük havalimanlarından birini inşa edeceğiz. İstanbul´un batısına bir kanal inşa etmek için de hazırlıklarımızı sürdürüyoruz. Japonya, Türk şirketleri ile beraber havalimanı ve kanal projelerine katılsın isteriz. Hızlı tren ağı oluşturulmasına yönelik altyapı yatırım planımız da var.”

Başbakan Erdoğan röportajında, Türkiye ekonomisinin büyüme hızıyla ilgili olarak 2013 yılında %4, 2014 yılında %5’lik bir büyüme öngördü. Erdoğan, Japonya’dan doğrudan yatırımların artış trendinde olmasıyla ilgili memnuniyetini dile getirirken “iki ülkenin ekonomik ilişkilerinin potansiyelin çok altında” olduğuna işaret etti.

Suriye´deki kimyasal silahlar

Başbakan Erdoğan, Suriye´de yaşanan çatışmalarda kimyasal silah kullandığına ilişkin bilgilerin, ABD Başkanı Barack Obama tarafından da dile getirildiğini hatırlatılması üzerine de şunları söyledi:

“16 Mayıs´ta ABD ziyaretim esnasında Başkan Obama ile ikili görüşmemizde kimyasal silah konusunu da ele alacağız. Bunu Esed rejiminin kullandığı açık. Muhalefet karada üstün fakat rejim, kimyasal silah, savaş uçakları ve helikopterler kullanıyor. Rejimin muhalefetten tek önde olduğu alan hava üstünlüğü. Rejim artık son demlerinde fakat rejimin ne zaman yıkılacağını bilemeyiz. Bu aniden oluşacak bir durum olur. Uluslararası toplum geçiş sürecini mümkün mertebe hızlandırmak durumundadır."

Haber metninin tam tercümesi için:
http://kdk.gov.tr/haber/nikkei-shimbun-gazetesinde-yayinlanan-haberin-tam-metni/260