EN

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra çıktığı Afrika turunu başarıyla tamamladı


Deniz Kuvvetleri Komutanlığına bağlı 4 firkateynden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, 148 yıl sonra ilk kez Ümit Burnu´nda Türk bayrağını dalgalandırmak için yola çıktı. 102 gün boyunca Afrika’daki 24 ülkeyi ziyaret eden Grup, Türkiye’nin yardımlarını ihtiyaç sahibi ülkelere teslim etti.

Devamını Göster »
Biri MİLGEM kapsamında üretilen 2 firkateyn, 1 korvet ve 1 lojistik gemisiyle 102 gün boyunca Afrika´daki 24 ülkede seyir icra eden Barbaros Türk Deniz Görev Grubu-2014, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu’nun da katıldığı törenle Gölcük Donanma Komutanlığından uğurlandı. Poyraz Rıhtımında düzenlenen törende konuşan Bostanoğlu, küresel ortamda meydana gelen hızlı ve öngörülmeyen gelişmelerin denizlerin güvenlik, istikrar, ekonomi ve uluslararası hukuk açısından önemini arttırdığını söyledi. 

‘148 yıl sonra Ümit Burnu geçilecek’
Bostanoğlu, Türk Deniz Kuvvetleri´nin Türkiye´nin her geçen gün gelişen milli gücü ile uyum içerisinde 3´üncü kez aktive edilen Barbaros Türk Deniz Görev Grubunun rotasını bu kez Afrika kıtası olarak belirlediğini dile getirerek, “Türk donanması, toplam 4 gemi, 3 helikopter, 4 amfibi hücum timi, 4 sualtı görev timi ve 1 SAT timinden oluşan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile tarihimizde ilk kez Afrika kıtası etrafında seyir faaliyeti icra edilecek. 148 yıl sonra Ümit Burnu’nun güneyindeki sularla yeniden kucaklaşacak” dedi.

Bostanoğlu, 1998’de yayımlanan “Afrika’ya Açılım Eylem Planı” ile hızlanan Türk-Afrika ilişkilerinin, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’nun icra edeceği faaliyetlerle yeni boyut kazanacağını dile getirerek, işbirliğinin geliştirilmesine yönelik Türkiye Cumhuriyeti’nin ilgili kurumlarıyla koordineli çalışmalar yapıldığını söyledi.

‘Harbe hazırlık seviyemiz artacak’
Bu görevle dost ve kardeş Afrika ülkelerinde bir heyecan ve merak oluştuğuna işaret eden Bostanoğlu, “Bu faaliyetler, Türk Deniz Kuvvetleri’nin harbe hazırlık seviyesinin yükseltilmesine, kazanılan imkân ve kabiliyetlerin sergilenmesine, uzun süreli ana üsten uzakta harekât kabiliyetinin geliştirilmesine, ikili ilişkilerin derinleştirilmesine ve yeni ilişkilerin tesis edilmesine, Afrika ülkelerinin deniz güvenliği alanındaki kapasite artırımına yönelik yürütülen işbirliği çalışmalarına, Türkiye’nin küresel ve bölgesel aktörler arasındaki yerinin güçlendirilmesine büyük katkı sağlayacaktır” dedi.

Gemiler Türkiye’nin yardımlarını taşıyor
Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Afrika turunda Türkiye’nin Afrika’nın ihtiyaç sahibi ülkelerine yönelik hazırlanan yardımlarını da taşıdı. Başta Sağlık Bakanlığı ve Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) olmak üzere çeşitli kurumlardan temin edilen yardımlar, liman ziyaretlerinde teslim edildi. Gönderilen yardım malzemeleri arasında 5 ton ilaç, 4 bin kutu temel gıda malzemesi, 180 tekerlekli sandalye ile kırtasiye malzemeleri yer aldı. Ayrıca, ziyarette ihtiyaç sahiplerine genel sağlık taraması hizmeti de verildi.
 

Afrika’ya giden yardım malzemeleri

4.000 kutu temel gıda malzemesi

500 çanta kırtasiye malzemesi

5 ton ilaç

180 adet tekerlekli sandalye
Göreve giden 781 askeri, aileleri uğurladı
Göreve giden 781 asker, aileleri tarafından uğurlandı. Duygusal anlar yaşanan uğurlama töreninde, denizci yakınları, hüzün ve gururu bir arada yaşadı. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu Komutanlığı´nı Tuğamiral Ali Murat Dede yaparken, TCG Gediz Fırkateyni Komutanlığını Deniz Kurmay Yarbay Altan Altınkaya, TCG Oruçreis Fırkateyni Komutanlığını Deniz Kurmay Albay Yüksel Can, TCG Yarbay Kudret Güngör Lojistik Destek Gemisi Komutanlığını Deniz Albay Metin Çulcu, TCG Heybeliada Korveti Komutanlığını da Deniz Binbaşı Rüştü Sezer üstlendi.

İlk durak Tunus Halku’l- Vadi limanı
Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG), ilk durağı Tunus’un Halku’l-Vadi limanı oldu. Limanda TDGG´nin faaliyetlerine yönelik bir basın toplantısı düzenlendi. Barbaros TDGG Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, yaptığı konuşmada, bu yılki aktivasyonun parolasını ‘ufuk ötesi’ olarak belirlediklerini vurgulayarak, parolaya uygun olarak Afrika kıtasının etrafını dolaşarak geçmeyi ve liman ziyaretlerinde bulunmayı, intikal rotaları üzerinde eğitim ve tatbikatlara iştirak etmeyi planladıklarını belirtti. Deniz Kurmay Albay Tufan Uslu ise, “Liman ziyaretleri sırasında Dışişleri ve Sağlık Bakanlıkları ile TİKA ve Savunma Sanayi Müsteşarlığı ile koordineli olarak temel sağlık taramaları ve sağlık eğitimleri gibi insani yardım faaliyetlerinde, gıda, kırtasiye ve tıbbi malzeme dağıtımlarında bulunulacak. Türk savunma sanayi ürünleri tanıtılacaktır. Gemilerimiz halkın ziyaretine açılacak ve resepsiyon ve protokol yemekleri tertiplenecektir” diye konuştu.

Tunus’un ardında Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, ikinci liman ziyaretini İspanya’nın Kanarya Adaları grubundan Las Palmas kentine yaptı. İlk defa Kanarya Adalarına giden Türk Deniz Kuvvetlerinin görev grubuna, İspanyol basını ilgi gösterdi.

180 çocuğa kırtasiye malzemesi
Türk Deniz Görev Grubu, Kanarya Adalarının ardından 01-02 Nisan 2014 tarihlerinde Moritanya’nın başkenti Nuakşot’a geçti. Ziyaret kapsamında Türk gemileri Moritanyalıların ziyaretine açıldı. Gemileri ziyarete gelen 180 çocuğa Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından tedarik edilen okul çantaları kırtasiye malzemeleriyle birlikte hediye edildi. Öte yandan, Moritanya Deniz Kuvvetleri personeline boarding (gemiye çıkma), hasar kontrol ve Çok Uluslu Deniz Güvenliği Mükemmeliyet Merkezini tanıtıcı eğitimler verildi.

Türk Deniz Görev Grubunun 4’üncü durağı ise Senegal oldu. Dakar Limanını ziyaret eden TDGG’ye bağlı 4 savaş gemisi, Dakar´da, eğitim ve sağlık araç gereçleri dağıtımını da kapsayan bir dizi insani faaliyette bulundu. Bu arada, Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) da gemide, mesleki eğitimlerini geliştirmek için Türkiye´deki kurslara katılan Senegal Sağlık Bakanlığı personeli için diploma töreni düzenledi.

Öğrencilere sağlık muayenesi
Senegal ziyaretinin ardından Barbaros Türk Deniz Görev Grubu´nda (TDGG) bulunan TCG Oruçreis ve TCG YB. Kudret Güngör gemileri, 4- 8 Nisan tarihleri arasında Gambiya´yı ziyaret etti. Ziyaret kapsamında Gambiya Deniz Kuvvetleri personeline TCG Oruçreis´te ´yangın söndürme, hasar kontrol, deniz güvenliği ve boarding´ eğitimleri verildi. 350 koli gıda yardımının ihtiyaç sahiplerine dağıtılmak üzere Türkiye´nin Banjul Büyükelçiliğine teslim edildiği ziyarette ayrıca, Banjul bölgesi anaokul ve ilkokul öğrencileri gemileri gezme fırsatı yakaladı. Ziyaret esnasında öğrencilere, kırtasiye malzemeleri hediye edilmesinin yanı sıra bazı öğrencilere sağlık muayenesi yapıldı. 

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu’na (TDGG) bağlı dört savaş gemisi, Gambiya´nın ardından Fildişi Sahili´nin Abidjan kentine geçti. Gemi personeli, Fildişi Sahili´ne ayrılmış olan yardımları ihtiyaç sahiplerine teslim etti. Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG), Fildişi Sahili´nin ardından Nijerya´nın Lagos Limanı´na ulaştı. Görev grubu ekibi, Lagos Limanı´nda Nijeryalı deniz ve sahil güvenlik personeline, korsanlıkla mücadele, güverte güvenliği ve patlayıcılar konusunda eğitim verdi. Nijeryalı denizciler, yaptıkları açıklamada, Türk denizcilerin verdiği eğitimin kendileri için oldukça faydalı geçtiğini ifade etti.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG)’nda bulunan TCG GEDİZ, 17-19 Nisan 2014 tarihleri arasında Togo´daki Lome Limanını ziyaret etti. Liman ziyareti kapsamında, gemi halkın ziyaretine açıldı. Öte yandan, Türkiye´nin yardımları Togo´daki ihtiyaç sahiplerine teslim edildi.

Angodje Yetimhanesi ziyaret edildi
Sancak gemisi Gediz fırkateyninde bulunan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG) Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede ve beraberindeki heyet, 21 Nisan 2014 tarihinde ise Kamerun´u ziyaret etti. TDGG’de bulunan Heybeliada korveti ile Gediz fırkateyni daha sonra Gabon/Libreville´e geçti. Temaslar kapsamında Angodje Yetimhanesi ziyaret edildi ve Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından tedarik edilen 280 adet okul çantası ihtiyaç sahiplerine verildi.

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Gabon´un ardından Kongo´da Pointe Noire Limanını ziyaret etti. Program kapsamında, gemiler halkın ziyaretine açılırken, Kongo Deniz Kuvvetleri personeline deniz güvenliği, boarding (gemiye çıkma) ve yangınla mücadele eğitimleri verildi. Deniz Kuvvetleri Komutanlığı karma bandosu tarafından verilen bando konserine ise Pointe Noire halkından 300 kişi katıldı. Ziyaret kapsamında ayrıca, İpea Myou Myou İlkokulunda Savunma Sanayii Müsteşarlığı tarafından tedarik edilen kırtasiye malzemeleri dağıtıldı. Loandjili Hastanesinde ise 350 koli gıda yardımı yapıldı.

Cape Town´da Türk melodileri
Barbaros Türk Deniz Görev Grubu, Güney Afrika Cumhuriyeti´ni de ziyaret etti. Ziyaret kapsamında TDGG Komutanı Ali Murat Dede, Türkiye´nin Pretoria Büyükelçisi Kaan Esener ile Cape Town Belediye Başkanı ve Donanma Komutanıyla görüştü. Cape Town limanına demirleyen TCG Gediz ve TCG Oruç Reis gemilerinde düzenlenen resepsiyonda bando tarafından seslendirilen Türk şarkılarına Güney Afrikalı misafirler ve Cape Town´da yaşayan Türkler de danslarıyla eşlik etti. 

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu´nda bulunan TCG Gediz ile TCG Kudret Güngör ise Namibya´yı ziyaret etti. Walvis Bay liman ziyareti kapsamında, Türkiye´nin Windhoek Büyükelçisi Deniz Çakar´ın katılımıyla bir resepsiyon düzenlendi. Resepsiyona Namibya´nın bağımsızlık mücadelesinin liderlerinden Andimba TOIVO, Namibya Meclis Başkanı, Savunma Bakan Yardımcısı, Savunma Bakanlığı Dış İlişkiler Müsteşarı, Walvis Bay Belediye Başkanı, Namibya Deniz Kuvvetleri Harekat Başkanı ile Namibya Silahlı Kuvvetler personeli de katıldı. Program kapsamında, Namibya Polis Teşkilatı personeline koruma ve terörle mücadele eğitimleri verildi ve Türkiye´nin yardımları ihtiyaç sahiplerine dağıtıldı.

Davutoğlu, denizcileri ziyaret etti
Barbaros Türk Deniz Grubu; Mozambik, Komor Adaları ile Madagaskar ziyaretlerinin ardından 28 Mayıs 2014´te Tanzanya´nın Darüsselam Limanı´na geçti. Resmi temaslarda bulunmak üzere Tanzanya´ya giden Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, 30 Mayıs´ta Darüsselam Limanı´nda bulunan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu  gemilerini ziyaret etti. Davutoğlu, TCG Heybeliada Gemisi´nde askeri törenle karşılandı. 

´Fahri büyükelçi gibi çalıştınız´
Denizcilere hitap eden Davutoğlu, "Sizler bu ziyaretle üç ayrı misyon üstlendiniz. Bunlardan birincisi manevi, ikincisi stratejik ve üçüncüsü de diplomatik temsil. Uğradığınız her limanda gördüğünüz ilgi ve halkın size karşı sevgisi bizleri gururlandırdı. Aynı zamanda Afrika limanlarında her biriniz fahri büyükelçi gibi çalıştınız. Stratejik olarak bayrağımızı, dünya sularında dalgalandırdınız. Hepinize teşekkür ediyorum" dedi. Davutoğlu, Türkiye´nin dünya sularında operasyonel olabilen dünyadaki 10 güçten biri olduğunu ifade ederek,"Gemilerin en üst yerinde bulunan Kur´an-ı Kerim ve Türk bayrağını Allah daim etsin" dedi. 

Barbaros Türk Deniz Grubu, Tanzanya´nın ardından 4 Haziran 2014´te Kenya´nın Mombasa Limanı´na ulaştı. Kenya´da resmi temaslarda bulunan Türk Denizciler, beraberlerinde getirdikleri insani yardım malzemelerini ihtiyaç sahiplerine ulaştırılmak üzere TİKA Nairobi ofisine teslim etti. Türk Denizciler daha sonra Somali´ye geçti. Mogadişu Limanı´na demir atan Türk gemilerini Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud, Başbakan Abdulveli Şeyh Mahmud, Savunma Bakanı Abdulkadir Şeyh Mahmud ileTürkiye´nin Mogadişu Büyükelçisi Cemalettin Kani Torun karşıladı. Somali Cumhurbaşkanı Mahmud törende yaptığı açıklamada, "Herkes, Somali´yi dünyanın en tehlikeli yerlerinden biri olarak görürken, Türkiye dikkatleri ülkemize çekti. İşte bu durum, Türkiye´nin de çabalarıyla ülkemizin eski konumunu kazanmasına yardımcı oldu"dedi. Görev grubu ayrıca, Somali açıkları ve Aden Körfezi´nde deniz haydutluğuyla mücadele etti.

Milli Savunma Bakanı Yılmaz´dan gemi ziyareti 
Barbaors Türk Deniz Grubu, daha sonra Cibuti´ye geçti.  Resmi temaslarda bulunmak üzere Cibute´de bulunan Milli Savunma Bakanı İsmet Yılmaz, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu gemilerinden TCG Gediz Fırkateyni´ni ziyaret etti. Milli Savunma Bakanı Yılmaz, burada askeri tören ile kaşılandı. Yılmaz´a görev grubu hakkında brifing verilirken, ziyarete Türkiye´nin Cibuti Büyükelçisi Hasan Yavuz ve CHP Sivas Milletvekili Malik Ejder Özdemir de eşlik etti.

Barbaros Türk Deniz Grubu Afrika programı kapsamında Sudan´ı da ziyaret etti. Port Sudan Limanı´na demirleyen Türk gemiler, Sudan halkının ziyaretine açıldı. Sudan Deniz Kuvvetlerinin, Barbaros Türk Deniz Görev Grubu ile (TDGG) işbirliği protokolü imzalayacağı bildirildi. Öte yandan, Türk Deniz Görev Grubu, ziyaret kapsamında Sudan Deniz Kuvvetleri´yle 2 günlük ortak deniz tatbikatı yaptı.

102 günde 24 ülke ziyaret edildi
Gölcük ilçesinden 17 Mart´ta hareket ederek 102 günlük Afrika seyrini tamamlayan Barbaros Türk Deniz Görev Grubu (TDGG), 27 Haziran 2014´te yurda döndü. Afrika Kıtası´nı baştan sona dolaşarak, 19’u ilk kez olmak üzere 24 Afrika ülkesindeki 25 limanı ziyaret eden Barbaros TDGG için Gölcük Donanma Komutanlığında karşılama töreni düzenlendi. Tören mangasının tüfekli gösterisi büyük ilgi gördü.

Barbaros TDGG Komutanı Tuğamiral Ali Murat Dede, görev sonu raporunu Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Bülent Bostanoğlu´na sundu. Törende bir konuşma yapan Bostanoğlu, "Barbaros TDGG´nin başarısında Türkiye´nin dış politikadaki rolü büyük. Anavatanda güçlü olmak için denizde güçlü olmak, dünyada söz sahibi olmak için tüm denizlerde var olma ilkesiyle hareket ediyoruz" dedi.  

Barbaros Türk Deniz Görev Grubu´nun Afrika seferiyle ilgili videoyu izlemek için: www.youtube.com/watch