EN

‘Balkanlar Türkiye Gençlik Köprüsü’ programı, 5 ülkeden 37 gencin katılımıyla düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ‘Gençlik Programları’ kapsamında Arnavutluk, Bosna-Hersek, Bulgaristan, Kosova ve Makedonya’dan gelen 37 genç, 19-24 Mayıs 2014 tarihleri arasında Türkiye’de ağırlandı.

Devamını Göster »
Paneller, resmi ziyaretler ve sosyal etkinlikleri kapsayan 5 günlük program kapsamında, 5 Balkan ülkesinden 37 genç, İstanbul ve Ankara’da temaslarda bulundu.  Programın ilk gününde gençler, Anıtkabir´i ziyaret etti. 

Balkan Gençlik Heyeti 20 Mayıs günü ilk olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi´ni (TBMM) ziyaret ederek, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan´la bir araya geldi. Başbakan Erdoğan´la buluşmanın ardından genç misafirler, İstanbul Milletvekili İsmail Safi ile öğle yemeğinde görüştü. Öğle yemeği sırasında Safi´ye sorularını yöneltme fırsatı bulan gençler, Türkiye´nin siyasi ve idari mekanizmaları, Balkan halklarının Türkiye´ye ilgisinin ülkemizdeki karşılığı ve Türkiye´de eğitim imkanları hakkında görüş alışverişinde bulundu.

TBMM´den sonra Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığına (YTB) geçen misafirlerimizi, Kültürel ve Sosyal İlişkiler Daire Başkanlığından Uzmanlar ve Koordinatörler karşıladı. Kurumun faaliyetlerine ilişkin bir tanıtım sunumunun ardından ağırlıkla Türkiye Bursları´na ilişkin soruların yöneltildiği soru-cevap bölümüne geçildi.

YTB ziyaretinin ardından, Türkiye Ekonomi Politikaları Araştırma Vakfında (TEPAV)  "Türkiye-Balkanlar" başlıklı bir oturuma katılan Balkanlar gençlik heyetine, Dış Politika Çalışmaları Uzmanı Hüseyin Raşit Yılmaz tarafından bir sunum yapıldı. Türkiye ile Balkanlar coğrafyasında yaşayan halkların ortak tarihlerine ve kültürel geleneklerine ağırlık veren Yılmaz, "Bu kadar uzun bir ortak geçmişte kimi olumsuz hatıralar da var olabilir ancak, bugün bu coğrafyadaki milletler yüzyıllar önce olduğu gibi bir arada yaşama kültürünü, huzuru ve refahı yine birlikte tesis etmelidir" dedi. Yılmaz, Türk Dış Politikasında, Balkanlar coğrafyasının ayrı değer ve ilkeler üzerinden ayrı bir yere sahip olduğunu da ifade etti.

Program kapsamında, Balkanlar Gençlik Heyeti 20 Mayıs günü ilk olarak, Gençlik ve Spor Bakanlığı´nı ziyaret etti.  Heyetle görüşen Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Türkiye ile Balkanlar coğrafyası arasındaki tarihi bağlar üzerinden var olan ilişkilerine ve her iki tarafın halklarının yakınlığına değindi. Kılıç, Bakanlığın gençlik ve spor programları ile projeleri hakkında da bilgi verdi. Bakanlıktaki görüşmenin ardından heyet, Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı´na (TİKA) geçti. TİKA´daki toplantıda gençler, Balkanlar´da yürüttüğü projeler, projelerin hazırlık ve gerçekleştirilme süreçlerindeki hassasiyetler ve bölge insanları ile kurulan etkin diyaloga ilişkin bilgi aldı.

Gençlik heyeti, TRT Avaz canlı yayınında
TİKA´daki temasların ardından heyet, TRT Avaz kanalını ziyaret etti. Televizyon stüdyolarını gezen gençler, kanalın yayın politikası ve programları hakkında bilgi aldı. Gençlik Heyeti, TRT Avaz ziyareti kapsamında Avrasya Raporu programının canlı yayın konuğu oldu. Koordinasyon Direktörümüz Şimal Bulguroğlu ile birlikte yayına katılan gençler, ´Balkanlar-Türkiye Gençlik Köprüsü´ programında yaşadıkları tecrübeleri paylaştı. Direktörümüz Bulguroğlu ise, Koordinatörlüğümüzün gençlik programları başta olmak üzere yurtiçi ve yurtdışında çeşitli alanlarda yaptığı faaliyetlere ilişkin bilgi verdi.

Yunus Emre Enstitüsü´nü de ziyaret eden Balkan Gençlik Heyeti, Başkan Yardımcısı Şaban Çobanoğlu ile bir araya geldi. Çobanoğlu gençlere, Enstitü´nün faaliyetleri ile Türkçe dil kurslarına ilişkin bir sunum yaptı. Görüşmede aralarında Yunus Emre Türk Kültür Merkezlerinde Türkçe eğitimi alanların da bulunduğu genç misafirlerimiz, Yunus Emre Enstitüsünün gelecek projeleri ve Türkçe Yeterlilik Sınavı gibi konularda sorularını Enstitü yetkililerine yöneltme imkanı buldu.

Türkiye-Balkanlar Gençlilk Köprüsü katılımcılarının, Ankara programlarının son durağı Diyanet İşleri Başkanlığı oldu. Başkanlığın Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof. Dr. Mehmet Paçacı, kuruluşun tarihçesi yurtiçi ve yurtdışı misyonu, Türkiye´nin uluslararası ilişkilerinde edindiği rol ve gelecek vizyonuna ilişkin bir konuşma yaptı.

Heyet, 22 Mayıs tarihinde İstanbul programına başladı. Gençlerin İstanbul´daki ilk durağı Başbakanlık Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğü Osmanlı Arşivi Daire Başkanlığı oldu. Osmanlı Arşivinde sergilenen eserlere ilişkin bilgi alan konuklar, ziyaretin ardından İstanbul Büyükşehir Belediyesi´ne geçti. Gençlere, Belediye yetkilileri İstabul´da yürütülen şehircilik anlayışı ve gelecek vizyonu konusunda bir sunum yaptı. 

Balkanlar Gençlik Heyeti, akşam yemeğinde ise Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi ile buluştu. Görüşmede gençlere hitap eden Haşimi, Türkiye´nin kamu diplomasisi faaliyetleri hakkında bilgi verdi.  23 Mayıs´ta ise konuklarımız, İstanbul Şehir Üniversitesi´ni ziyaret etti. Balkanlı gençler Şehir Üniversitesi´nde Yrd.Doç. Emre Erşen´den Türkiye´nin Balkan politikasına dair bilgi aldı.

Programımızın son günü olan 24 Mayıs cumartesi, İstanbul´un tarihi ve turistik mekanlarını ziyaret eden Balkanlı gençler, aynı gün ülkemizden ayrıldı. 

Türkiye-Balkanlar Gençlik Köprüsü programıyla, genç konukların Türkiye’nin Balkanlar coğrafyasındaki ülkelerle ilişkileri hakkında görüş sahibi olmaları; bölgedeki mevcut gelişmelerin tartışılmasına vesile olunması ve ortak bir sosyal-kültürel-siyasi gündemin oluşturulması amaçlandı. 

Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK) olarak, şu ana kadar Tunus, Mısır, Libya, Filistin, Yemen ve Batı Afrika’dan gençlik heyetlerini benzer programlar kapsamında Türkiye’de ağırladık.