EN

Bakanlar Kurulu üyeleri sosyal medyayı aktif olarak kullanıyor


İletişim teknolojilerindeki gelişmelerle önemi gittikçe artan sosyal medya kanalları, Bakanlar Kurulu üyeleri tarafından da etkin şekilde kullanılıyor. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç geçtiğimiz günlerde sosyal medya alanında ödül alırken; hükümetin en aktif kullanıcıları arasında Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gibi isimler bulunuyor.

Devamını Göster »

12 milyona yakın Twitter ve 33 milyon Facebook kullanıcısıyla Türkiye, dünyada sosyal medyanın en yoğun ilgi gördüğü ülkelerin başında geliyor. Kamuoyuna ilk elden ulaşma imkânı sağlayan sosyal medya, siyasetçiler ve devlet kurumları için önemli bir yumuşak güç unsuru olarak işlev görüyor. Dünyada ve ülkemizde, kamu diplomasisi ve devlet-vatandaş iletişiminde sosyal medyanın imkânlarını gören pek çok siyasetçi, bu mecralarda aktif olarak yer alıyor.

 

Son 5-6 yıldır sosyal medyada aktif olan birçok bakanımızın, başta Facebook ve Twitter olmak üzere Youtube, Instagram, Vidivodo, Flickr gibi sosyal platformlarda hesapları bulunuyor. Twitter’da 3,5 milyon, Facebook’ta ise 2,5 milyonu aşkın takipçisi ve onlarca hayran sayfasıyla Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, sosyal medyada en çok ilgi gören siyasetçi olarak öne çıkıyor. Başbakan Erdoğan’ın resmi Facebook ve Twitter hesapları, parti kurmayları tarafından yönetiliyor.

 

Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, geçtiğimiz günlerde bir tekstil markasının düzenlediği 2012 Sosyal Medya Ödülleri töreninde halkın verdiği oylarla sosyal medyayı en aktif kullanan siyasetçi ödülünü aldı. Kılıç’la birlikte sosyal medyayı en yoğun kullanan bakanlar, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik, Maliye Bakanı Mehmet Şimşek ile Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç ve Bekir Bozdağ. Takipçileriyle en çok etkileşim kuran kabine üyelerinin başında ise Avrupa Birliği Bakanı Egemen Bağış geliyor. 


Siyasetçilerin Kullandığı Mecralar


Siyasetçiler tarafından en çok tercih edilen mecralar
En popüler mecra Twitter

Bakanlar Kurulu üyelerinin en aktif oldukları sosyal mecra Twitter. 2009 yılında Twitter’da ilk hesap açan isimler arasında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, Başbakan Erdoğan ve Orman ve Su İşleri Bakanı Veysel Eroğlu bulunuyor. Bakanlar Kurulu üyelerinden bazıları farklı dillerde de tweetler atıyor. Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun Türkçe, İngilizce ve Arapça olmak üzere 3 ayrı dilde Twitter hesabı var.  

 

Siyasetçilerin Twitter hesapları (Twitter’a giriş tarihine göre)


Takipçi sayıları (İlk 10)


 

Facebook’ta icraatlar paylaşılıyor 

Siyasetçiler, sosyal medyanın popülerleşen ilk aracı olan Facebook’un da tüm imkânlarından faydalanıyor. Başbakan Erdoğan’ın dışında 9 bakan Facebook’u aktif olarak kullanıyor. Facebook’taki resmi hesaplar dışında hemen hemen tüm siyasi aktörler için onlarca hayran sayfası açılmış durumda. Kabine üyeleri bu mecrada genel olarak icraatlar ile resmi ziyaretlere ilişkin bilgileri, kısa yazılı metin ve çok sayıda fotoğrafla birlikte paylaşıyor. Bazı bakanlar ayrıca. Facebook üzerinden katıldıkları etkinliklere ilişkin videolar da paylaşıyor.


Siyasetçilerin Facebook hesapları (Beğeni sayısına göre)
Instagram ve Youtube da keşfediliyor

Devletin zirvesi fotoğraf ve video paylaşım mecrası Instagram ile video paylaşım platformu Youtube’u ise yeni yeni kullanmaya başladı. Instagram’da en çok takip edilen kabine üyeleri Başbakan Erdoğan, Fatma Şahin ve Bülent Arınç. 


Not: Veriler 31.10.2013 tarihine aittir.