EN

Avrupa Toplantılarının 6’ncısı İstanbul’da düzenlendi


Düzenli faaliyetlerimizden ‘Bir Fikir Olarak Avrupa’ konferans serisinin 6’ncısı, 20 Kasım 2013 Çarşamba günü İstanbul Şehir Üniversitesinde düzenlendi. Program kapsamında, dünyanın önde gelen düşünce kuruluşundan olan Chatham House uzmanı Dr. Maha Azzam, ´İslamofobi, Zenofobi ve Avrupa Kimliği´ başlıklı bir konuşma yaptı.

Devamını Göster »
“İslamofobi, Zenofobi ve Avrupa Kimliği” başlıklı panel, Şehir Üniversitesi İslami İlimler Fakültesi öğretim üyelerinden Kasım Kopuz moderatörlüğünde düzenlendi. Panele ayrıca, Marmara Üniversitesi öğretim üyesi Doç. Dr. Ali Murat Yel de katıldı. 

Şehir Üniversitesinde yapılan panelde konuşan Chatham House uzmanı Dr. Maha Azzam, Avrupa´da Müslümanların maruz kaldıkları ayrımcılığın kabul edilemez olduğunu vurgulayarak, Avrupa´da Müslümanların entegrasyonu ve asimilasyonunun on yıllardır süren bir sorun olduğunu söyledi. İslamofobinin Avrupa dışındaki Müslümanlarla da bağlantılı bir olgu olduğunu vurgulayan Azzam, bunun Avrupa dışındaki İslam dünyasının sorunlarının Avrupa’da yaşayan Müslümanlarla ilişkilendirilmesi yoluyla tezahür ettiğini söyledi. 

´Avrupa kimliği Müslümanları da kapsamalı´
Müslüman kimliğinin, sürekli olarak liberal ve seküler ideale bir tehdit olarak algılandığını belirten Azzam, bu durumun ayrımcılığa yol açtığını söyledi. Dr. Azzam, "Avrupa kimliği, gelecekte muhakkak Müslümanları da kapsamalı. Avrupa´da eşit haklara dayalı bir yapı oluşturulması gerekiyor. Aksi takdirde bu sorun Avrupa toplumunda çatlaklara yol açabilir" dedi. Azzam, Müslümanların Avrupa toplumuna entegre edilmesinin sadece Müslümanların değil, Avrupa devletlerinin de çıkarına olacağını sözlerine ekledi. Üniversite öğrencilerinin büyük ilgi gösterdiği panel, soru cevap kısmının ardından sona erdi. 

Programdan önce, akademisyen ve gazetecilerle kahvaltı toplantısında bir araya gelen Azzam ayrıca, Anadolu Ajansı, TRT Arapça ve Star gazetesine röportaj verdi. 
 
Toplantı için Koordinatörlüğümüz davetlisi olarak İstanbul’a gelen Dr. Maha Azzam, Chatham House’da, Orta Doğu ve Kuzey Afrika Programında Siyasal İslam uzmanı olarak çalışıyor. Azzam, İslam ve küreselleşme, Orta Doğu siyaseti, Orta Doğu’daki İslamcı gruplar ve El Kaide ideolojisi üzerine yaptığı çalışmalarla dünyanın önde gelen uzmanlarından biri olarak kabul ediliyor.