EN

Arjantinli gazetecileri Türkiye´de ağırladık


Koordinatörlüğümüz ile Basın-Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) işbirliğiyle, 22-29 Mayıs 2015 tarihleri arasında Arjantin Gazeteci Heyeti Programı düzenlendi.

Devamını Göster »
Arjantin’in önde gelen gazetelerinin uluslararası ilişkiler editörlerinden oluşan 8 kişilik Arjantinli gazeteci heyeti Ankara ve İstanbul’da çeşitli temaslarda bulundu. 24-25 Mayıs 2015 tarihleri arasında Ankara’da resmi temaslarda bulunan heyet ilk gün programına Dışişleri Bakanlığı ziyareti ile başladı. Dışişleri Bakanlığında Amerika ve Latin Amerika´dan sorumlu Büyükelçi Ali Kaya Savut ile görüşen Arjantin heyeti, Türkiye´nin Latin Amerika politikası ve ikili ilişkiler hakkında bilgi aldı. Dışişleri ziyaretinin ardından Başbakanlık Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ziyaret eden heyet, Güney Asya, Pasifik ve Latin Amerika Daire Başkanı Rahman Nurdun ile bir araya geldi. Arjantinli gazetecilere TİKA´nın bölgedeki projeleri hakkında bilgi veren Rahman Nurdun, Türk dış politikasında Latin Amerika´nın önemine vurgu yaptı. Arjantin gazeteci heyeti Ankara programının son gününde ise Avrasya İncelemeleri Merkezi (AVİM) ile Uluslararası Terörizm ve Güvenlik Araştırmaları Merkezini (UTSAM) ziyaret etti. AVİM Başkanı Alev Kılıç ve UTSAM Başkanı Mehmet Özkan ile görüşen heyet yürütülen uluslararası terörizm alanında yapılan çalışmalara ilişkin bilgilendirildi.

Ankara programının ardından İstanbul’a geçen Arjantinli gazeteciler, Devlet Arşivleri Genel Müdürlüğünü ziyaret ederek Genel Müdür Yardımcısı Durali GÜRAĞAÇ´tan arşiv çalışmaları ve kurumun faaliyetleri ile ilgili bilgi aldı. İstanbul´da çeşitli sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri ile de bir araya gelen Arjantin gazeteci heyeti ayrıca İstanbul’un tarihi ve kültürel mekanlarını gezme fırsatı buldu.