EN

Anadolu Ajansı’ndan tarihe tanıklık eden 3 önemli kitap


Ortadoğu’da son yıllarda yaşanan tüm gelişmelere tanıklık eden Anadolu Ajansı (AA) muhabirleri, bölgedeki sarsıcı dönüşüme ilişkin izlenimlerini ‘Oradaydı’ başlıklı kitap serisi aracılığıyla okuyucularla paylaşıyor. Seride; Mısır, Gazze ve Suriye konulu üç kitap yer alıyor.

Devamını Göster »
Uluslararası habercilik anlayışında son yıllarda büyük bir hamle yapan AA, Ortadoğu ve komşu ülkelerde yerinden takip ettiği sarsıcı gelişmeleri, yayımladığı ‘Oradaydı’ başlıklı kitap serisi ile kamuoyuna aktardı. Üç kitaptan oluşan seride ilk olarak; ‘Yarım Kalan Devrim: Mısır’ kitabı yayımlandı. Arşiv değeri taşıyan kitap serisinin ikincisinde ise ‘Abluka, Savaş, Direniş: Gazze’ başlığıyla son dönemde Filistin’de yaşanan gelişmeler gözler önüne seriliyor. Serinin  son kitabı ise ‘Yetim Kalan Ülke: Suriye’ başlığını taşıyor.

Kitaplarda, 2011´den bu yana Ortadoğu´da yaşanan gelişmeler savaş ortamlarında bulunan uzman habercilerin araştırmalarıyla kronolojik olarak anlatılıyor. Öncelikle ülkelerin kısa siyasi tarihçeleri, meydana gelen olaylar ve haber niteliği taşıyan konular detaylı bir şekilde işleniyor. Buna ek olarak o ülkede görev yapmış ve olaylara şahitlik etmiş habercilerin kişisel izlenimleri ve tanıklıkları da kitaplarda önemli bölümler olarak yer alıyor. "Oradaydı" başlığı altında yer alan bu tanıklıklarda haberciler, olaylar yaşanırken, fotoğraf çekerken ya da görüntüleri kaydederken neler yaşadığını, neler hissettiğini anlatıyor.

AA Genel Müdürü Kemal Öztürk, yayın yönetmenliğini yaptığı bu üç kitapla ilgili “Mısır, Gazze ve Suriye acının eksik olmadığı bu coğrafyanın sadece üç bölgesi. Bu üç bölgede yaşanan olaylara çok yakın şahitlik yapan AA habercileri var. Üç yıldır bu bölgede şahit olduğumuz acı olaylar yüzünden psikolojimiz bozuldu, hastalandık, yaralandık ve hayatlarımız değişti. Gözümüzün önünde vurulan insanlar, işkence altında öldürülen çocuklar, kadınlar gördükten sonra artık hayata eskisi gibi bakamıyoruz" değerlendirmesinde bulundu.

Türkçe, Arapça ve İngilizce olmak üzere üç dilde yayımlanan serinin son kitabı olan ‘Yetim Kalan Ülke: Suriye’ de Eylül ayı içerisinde raflardaki yerini aldı. AA, her üç kitap için düşük fiyatlı baskılarının haricinde özel numara verilmiş ve ticari olarak satılmayacak koleksiyon baskılar yapacak. Sınırlı sayıda yapılacak bu özel baskı sadece devlet erkanı ile önemli kütüphane ve koleksiyonculara verilecek.

Kitaplar şu adreslerden temin edilebilir:  D&R, İdefix, Kitapyurdu