EN

Alevi dedeler, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın desteğiyle kutsal yolculuğa çıktı


Kültür ve Turizm Bakanlığı ve Türkiye Seyahat Acenteleri Birliği (TÜRSAB) işbirliğiyle gerçekleştirilen organizasyonla, Alevi dedeleri ve ailelerinden oluşan 120 kişilik kafile Necef, Kerbela ve umre yolculuğuna başladı.

Devamını Göster »
10 Şubatta yola çıkan grup, ilk olarak Irak´ın Kerbela şehrinde Celal Abbas, Hz. Hüseyin, Hür Şehit türbelerini ve Kerbela savaş çadırlarını gezecek. Kufe´de Hz. Ali Evi´ni görecek grup, Kufe Mescidi, Müslim Akil, Ahmed Muhtar, Hz. Ali türbelerini de ziyaret edecek. Daha sonra Necef kentine geçecek Alevi dedeleri, birlik kurbanı kesiminin ardından El Hekim ailesi ziyaretini gerçekleştirecek.
 
‘Bu tür organizasyonlar devam edecek’
Kültür ve Turizm Bakanı Ömer Çelik konuya ilişkin yaptığı açıklamada, “TÜRSAB çok güzel bir proje yapmıştı, İstanbul Valimizin ve bazı Alevi derneklerinin katkısıyla. Gelen talep üzerine, Türkiye´deki Alevi dedelerinin Kerbela, Necef gibi hepimizce kutsal olan mekânları ayrıca da bu seyahatle birlikte umre yapma arzuları vardı. Projeyi bana sundular. Ben de büyük bir memnuniyetle çok önemli bir proje görerek destekledim. Şimdi belli bir Alevi derneğiyle birlikte bu başlatıldı fakat çok yoğun bir talep var. İlk aşamada 100 kişi gönderiyoruz. Talimat verdim. Başka dernek, yapılarla birlikte bunu daha da geliştirecekler” dedi. Çelik, gerek Alevi dedeleri gerekse kanaat önderleri içerisinde de bundan sonraki dönemlerde aynı ziyareti yapmak isteyenlere yönelik bu tip organizasyonları bakanlık olarak destekleyip himaye edeceklerini, bunu çok daha güçlü organizasyonlar haline getireceklerini söyledi.

Kültür ve Turizm Bakanlığı görevinin, Türkiye´nin tarihsel mirasında yer edinmiş, toplumsal hafızada var olan bütün kimliklerin gelişmesini, korunmasını sağlamak olduğunu belirten Çelik, "Uzun yıllar boyunca eski Türkiye´nin kötü adetleri yüzünden, Türkiye´nin tabi parçası olan tarihsel hafızamızın doğal parçası olan, toplumsal mirasımızın parçası olan kimlikler, baskı altında tutuldu. Demokratikleşme süreci, son 10 yılda yaşanan gelişmeler, bütün kimliklerin özgürleşmesine yol açtı" diye konuştu.

‘Bölge için iyi bir mesaj olacak’
Sadece özgürleşmenin yeterli olmadığını anlatan Bakan Çelik, "Geçmiş yıllarda kimlikler çok ağır baskılarla karşı karşıya kaldı. Ret, inkâr ve asimilasyon politikalarının baskısı altında kaldılar. Bu sebeple kimliklerin kendilerini geliştirme, kendi kök değerleriyle bugünün değerleri ve dünyası arasında bağ kurma kapasitesi ve yetenekleri felç edildi. Dolayısıyla bütün bu kimliklerin aynı zamanda özgürleşmesiyle birlikte kendini geliştirebilmesinin de imkânlarının yaratılması gerekiyor. Burada kimlikleri var eden kök değerlerle bugünün dinamikleri arasında uygun bağlantıların kurulmasında Kültür Bakanlığı bir zemin olabilir. Dolayısıyla biz meseleye böyle bakıyoruz. Kimliklerin korunmasına, ret, inkar ve asimilasyon politikalarının tamamen sona ermesine, bunun sona ermesinden sonra da kimliklerin gelişme imkanlarının yaratılmasına dönük olarak demokratik bir perspektifle bakıyoruz" dedi. Çelik ayrıca, Türkiye´nin uzun yıllar baskı altında tutulmuş kimlikleri özgürleştirerek, arkasında da bu kimliklerin kendilerini geliştirme kapasitelerine destek vererek ortaya sunduğu modelin, bölge için iyi bir mesaj olacağını vurguladı.

Kutsal yolculuk 13 gün sürecek
Hazırlanan programa göre grup, 14 Şubat Cuma günü ise Necef´ten Medine´ye geçecek. Grup, kabristan ve Mescid-i Nebevi tanıtımının ardından Hz. Muhammed ve sahabe kabirleri, Mescid ve Kabri Saadet ziyaretlerini gerçekleştirecek. Uhud Şehitliği, İki Kıbleli Mescid, Hendek savaşının yaşandığı bölge ve Kuba Mescidi ziyareti sonrasında grup, 18 Şubat Salı günü Mekke´ye varacak. Umre için Kabe´ye gidecek grup, Sevr Dağı, Arafat, Müzdelife, Müna, şeytan taşlama yeri, Nur Dağı, Cennetül-Mualla Kabristanı, Cin Mescidi ve Hz. Muhammed´in doğduğu evin bulunduğu yeri ziyaret edecek. Grubun 22 Şubat da yurda dönmesi bekleniyor.

Havaalanında düzenlenen basın toplantısında konuşan Alevi İslam Din Hizmetleri Başkanı Celal Özer, küçük yaştan beri kutsal toprakları ziyaret etmeyi arzuladığını, her inanç sahibinin, o değerleri görüp arzulamasını ve niyaz etmesini temenni ettiğini söyledi. Özer, “Bu projeye hizmet eden, hayata geçiren devletimize, TÜRSAB´a ve Kültür ve Turizm Bakanlığı´na ayrıca teşekkür ediyorum” diye konuştu.

TÜRSAB Başkanı Başaran Ulusoy da herkese iyi yolcuklar dileyerek, “Kültür ve Turizm Bakanımız Sayın Ömer Çelik´in himayelerinde bu güzel yolculukta Necef, Kerbela, Medine, Mekke, Cidde´yi ziyaret edip dönmüş olacaksınız. Gerek oradaki hizmetleriniz, gerek otellerinizin organizasyonları mükemmel şekilde hazırlanmış. Birliğe, beraberliğe, dirliğe ihtiyacımızın olduğu bu günlerde hepinizin bu seyahate katılmasından duyduğum mutluluğu ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Kutsal topraklara yolculuğa çıkanlardan Cemile Yıldız ise, “Cenabı Allah nasip etti, Kerbela yollarına düştük. Bugün gidiyoruz. Allah cümle canlarımıza nasip eylesin. Güzel zatlarımızı ziyaret etmeye gidiyoruz, o yüce ceddimizi ziyaret etmeye gidiyoruz. İnşallah güle güle gider, geliriz” dedi.

Kutsal yolculukta Alevi dedelerine, Kültür ve Turizm Bakanlığı, Diyanet İşleri Başkanlığı ve TÜRSAB yetkilileri eşlik edecek.