EN

‘Akdeniz’in iki ucu arasında köprü: Türkiye-Fas ilişkileri’ çalıştayı Marakeş’te düzenlendi


Koordinatörlüğümüzün katkılarıyla düzenlenen Orta Doğu Ülkeleri Stratejik ve Kültürel İşbirliği Çalıştaylarının 8’incisi, 9 Kasım 2013’te Fas’ın Marakeş kentinde gerçekleştirildi.

Devamını Göster »
Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) tarafından düzenlenen çalıştaya, Koordinatörlüğümüzün dışında Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) de destek verdi.

‘Akdeniz’in İki Ucu Arasında Köprü: Türkiye-Fas İlişkileri’ başlığıyla gerçekleştirilen çalıştayda, iki ülke arasındaki ilişkiler ekonomi, siyaset ve güvenlik gibi çeşitli perspektiflerden masaya yatırıldı. İki ülkeden akademi, bürokrasi ve medyadan üst düzey katılımın olduğu çalıştayda, ´Türkiye-Fas ilişkileri, Türkiye´nin ekonomik kalkınma deneyimi, Türkiye ve Fas´ın siyasi tecrübeleri´ başlığı altında, iki ülkenin daha yakın bir diyalog geliştirilmesine dair fikir alışverişinde bulunuldu.

Çalıştayda katılımcılar, Türkiye´nin geçtiğimiz 10 yılda yakaladığı gelişim ivmesine katkı sağlayan reformlar ile Arap Baharı olarak adlandırılan Kuzey Afrika ve Ortadoğu ülkelerindeki halk ayaklanmaları sonrası Fas´ta gerçekleşmeye başlayan değişim yanlısı söylem ve eylemler karşılaştırdı. SDE Uluslararası İlişkiler Programı Koordinatörü Birol Akgün, yaptığı konuşmada, Fas ve Türkiye´nin İslam dünyasının iki önemli ülkesi olduğunu vurgulayarak, "Düşünce kuruluşları, kurumlar karşılıklı ziyaretlerde tecrübelerini paylaşmalı" diye konuştu.

Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Ahmet Uysal, çalıştayda yaptığı sunumda, Türkiye´nin siyasi, ekonomik ve sosyal alanlarda yaşadığı dönüşümlere vurgu yapılarak, "İki ülke arasında giderek artan bir işbirliği ve irtibat var. Bizler İslam aleminin birer parçasıyız. Aramızda ortak noktalar var"dedi. Aksaray Üniversitesi Rektörü Mustafa Acar, Türkiye´nin deneyimlerinin Fas´a referans olabileceğini belirterek, "Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ve diğer kamu kuruluşları Afrika ve Ortadoğu´da ilişkilerin gelişmesi, fikir alışverişinin kolaylaşması için çalışmalar yapıyor" diye konuştu.

Marakeş Cadi Ayyad Üniversitesinden Uluslararası Kriz Araştırmaları Araştırma Merkezi Direktörü Driss Lagrini ise Türkiye´nin ekonomik ve politik dönüşümdeki tecrübesinin çok önemli olduğunu vurguladı. İktisadi Araştırmalar Uzmanı Muhammed El-Ahmedi de yaptığı sunumda, "Türkiye, Fas´ın stratejik konumundan Afrika´ya açılımında yararlanabilir. Fas da Türkiye´deki büyük pazardan yararlanmalıdır" diye konuştu.

Marakeş Üniversitesi’nin ortaklığıyla düzenlenen çalıştayın katılımcıları arasında, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkan Yardımcısı Mehmet Köse, SETA Siyaset Araştırmaları Direktörü Hatem Ete, Kamu Hukuku Bölüm Başkanı Lhoucine Abouchi ile Fas Karşılaştırmalı Demokratik Geçiş Araştırmaları Merkezi Direktörü Arrach Abdeljabbar da yer aldı.

Ortadoğu Ülkeleri Stratejik ve Kültürel İşbirliği Çalıştayları kapsamında daha önce Ürdün, Yemen, Kuveyt, Irak, Mısır, Moritanya ve Tunus’ta çalıştaylar yapıldı.