EN

Afrikalı Gazeteciler Türkiye´deydi


Nijer, Gabon, Senegal ve Kenya´dan gelen 21 gazeteci, düzenli faaliyetlerimizden "Gazeteci Heyetleri" programı kapsamında Türkiye´deydi. Basın Yayın Enformasyon Genel Müdürlüğü (BYEGM) ile işbirliği ile düzenlenen programda, Afrikalı gazeteciler bir hafta boyunca çeşitli kurumları ziyaret etti ve görüşmeler yaptı. Heyet, Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından da kabul edildi.

Devamını Göster »
Başbakan Erdoğan´ın Ocak ayında ziyaret ettiği Nijer, Gabon ve Senegal´e ek olarak Kenya´dan da davet edilen gazeteciler, 25-31 Mart 2013 tarihleri arasında Ankara ve İstanbul´da birçok ziyaret ve görüşme gerçekleştirdi.

Programlarına, 26 Mart Salı günü dört önemli görüşme ile başlayan Afrika Heyeti, öncelikle Ankara´da Koordinatörlüğümüzü ziyaret ederek Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi’den Türkiye-Afrika ilişkileri konusunda bilgi aldı. Türkiye´nin Afrika açılımını değerlendiren Haşimi, "Afrika´daki adaletsizlikler ve sosyo-ekonomik sorunlar, küresel sistemdeki yapısal çatlağın yansımasıdır" diye konuştu. 

Daha sonra Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın ile bir araya gelen heyet, Ankara’daki ziyaretlerini Dışişleri Bakanlığı Afrika Masasından Daire Başkanı Olgan Bekay ve Diyanet İşleri Başkanlığı Dış İlişkiler Genel Müdürü Prof.Dr. Mehmet Paçacı ile sürdürdü.

Programın ikinci gününde BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya tarafından kabul edilen basın heyeti, daha sonra Anadolu Ajansını ziyaret ederek Genel Müdür Kemal Öztürk ve Dış Haberler Editörü Yusuf Kaya´dan bilgi aldı. Afrikalı basın mensupları, TİKA ziyaretinin ardından, Cumhurbaşkanlığı Danışmanı Yusuf Müftüoğlu ile görüştü.

Afrikalı gazeteciler programın üçüncü gününde, hazırladıkları belgesel ve televizyon programları için çekimler yaptı. Öğle saatlerinde Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ tarafından kabul edilen heyet, daha sonra Gabon-Kenya-Nijer-Senegal Parlamentolararası Dostluk Grubu Başkanları ile görüşmak üzere TBMM´ye geçti. 

29 Mart Cuma günü temaslarına İstanbul’da devam eden basın heyeti, Türkiye İş Adamları ve Sanayiciler Konfederasyonunu (TUSKON) ziyaret ederek yetkililerle görüştü. Sonrasında TRT Arapça kanalını ziyaret eden ve Koordinatör Kamil Kayalı´dan kuruma dair bilgi alan gazeteciler, programa İstanbul Büyükşehir Belediyesi ziyareti ile devam etti.

Programın son gününde Hürriyet gazetesini ziyaret eden ve editörlerden gazetenin ve internet sitesinin işleyişine dair bilgi alan konuklar, İstanbul´da tarihi ve kültürel mekanları da gezdi.

Heyette Nijer´den 6, Gabon´dan 6, Senegal´den 7 ve Kenya´dan 2 üst düzey gazeteci yer aldı.