EN

Afetlerde Türkiye’nin ortak gücü: AFAD


Son yıllarda yaptığı insani yardımlarla tüm dünyanın takdirini kazanan Türkiye, Başbakanlık AFAD koordinasyonunda sadece ulusal düzeyde değil dört kıtada deprem, sel, kuraklık, yangın gibi afetlerle mücadele eden ülkelere yardım eli uzatıyor. Afet yönetimi anlayışını ‘kriz yönetiminden’ ‘risk yönetimi’ne dönüştüren AFAD, Türkiye’nin afet ve acil durum yol haritasını belirleyerek, Türkiye’yi afetlere hazırlıyor. Diğer yandan, AFAD’ın bugüne kadar yardım faaliyetleri yürüttüğü ülke sayısı 40’ın üzerinde.

Devamını Göster »
Türkiye’nin afet yönetimini tek elden yürütmekle görevli olan ve Marmara Depremi sonrasında kurulan Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Afet Müdahale Planını hazırladı. Bu kapsamda AFAD, afetlerden sonra etkin ve hızlı müdahaleyi sağlayacak şekilde barınma, sağlık ve gıda gibi zorunlu ihtiyaçların karşılanması için çadır ve acil müdahale malzemelerinin depolanacağı lojistik merkezler kuruyor. Türkiye’nin afetselliğine göre belirlenen 15 bölgede toplam 27 lojistik merkez inşa ediliyor. Türk aile tipine uygun olarak üretilen 85 bin yeni çadır ile birlikte AFAD stoklarında bulunan çadır sayısı 112 bine ulaştı.

Deprem kuşağında yer alan Türkiye’nin depreme hazırlık seviyesini yükseltme faaliyetleri yürüten AFAD, Ulusal Sismik Ağın Geliştirilmesi Projesi kapsamında Ulusal Sismolojij Gözlem Ağında zayıf ve kuvvetli yer hareketi istasyonlarının sayısının toplamda 691’e ulaşmasını sağladı. Aynı proje kapsamında, Almanya GFZ Enstitüsü ile Doğu Marmara’da denizin çevresinde deprem aktivitesinin izlenmesi amacıyla toplamda 8 adet Derin Kuyu Sismometre Ağı Kurulması projesi de başlatıldı.

Afetlere ilişkin farkındalığı artırma konusunda da faaliyetler yürüten AFAD, ‘Türkiye, Afet Farkındalığı ve Afetlere Karşı Hazırlık Araştırması’ raporu yayımladı. AFAD’ın 2014 yılı Mart ayında tamamlanan anket çalışmasına göre, Türkiye’de kendisini afete hazırlıklı olarak gören kişilerin oranı yüzde 10 seviyesinde.

 

Türkiye bir yandan, afet ve acil durumlara yönelik yol haritasını hazırlayıp kamuoyunda farkındalık yaratma faaliyetlerini sürdürürken diğer yandan da dünyanın dört bir yanında yaşanan afetlere maruz kalan insanlara yardım taşıyor. Kalkınma İnisiyatifleri adlı kuruluşun hazırladığı Küresel İnsani Yardım raporuna göre, en fazla uluslararası yardımda bulunan ülkeler listesinde Türkiye dördüncü sırada yer alıyor. Türkiye’nin insani yardımları Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yapılırken, Türkiye’nin yardım elini uzattığı ülke sayısı 100’ün üzerinde. Sadece Başbakanlık AFAD, Afganistan’dan Endonezya’ya, Bosna-Hersek’ten Filipinler’e kadar 40’tan fazla ülkede insani yardım çalışmaları yaptı. Türkiye’nin afetlerdeki ortak gücü olarak nitelendirilen AFAD, deprem, sel, kuraklık, yangın ve iç karışıklıklar gibi nedenlerle zor durumda kalan ülkelere yardım taşıyor.

AFAD’ın insani yardımda bulunduğu ülkeler arasında; Afganistan, Arnavutluk, Bosna-Hersek, Endonezya, Filistin, Haiti, Irak, İran, Japonya, Libya, Lübnan, Moğolistan, Pakistan, Somali, Sudan, Lişi ve Filipinler yer alıyor.

AFAD’ın hazırladığı ‘Afetlerde Türkiye’nin Ortak Gücü’ başlıklı çalışmasında yer alan uluslararası düzeyde yaptığı insani yardımların önde gelenleri şöyle:

LİBYA: Bölgede patlak veren iç savaş sonrası 18 tarifeli uçak, 26 özel tahliye uçağı ve 29 askeri uçak olmak üzere, toplam 73 uçak, 7 gemi, 1 firkateyn ile 6 bini diğer ülke vatandaşları olmak üzere toplam 25 bin kişiyi Türkiye’ye getirerek, dünyanın gıpta ile izlediği bir tahliye operasyonu gerçekleştirildi.
MISIR: Yaşanan iç karışıklıklar sebebiyle 20 uçakla toplam 3.295 kişi tahliye edildi.
ÇEÇENİSTAN: Mahsur kalan 414 Türk vatandaşı, 3 THY uçağı ile Türkiye’ye getirildi.
FİLİSTİN: 18.500 ton un, jeneratör, ilaç, tıbbi malzeme, sağlık araç-gereçleri gibi insani yardım malzemeleri gönderildi. Su kuyusu ve kanalizasyon inşası, Gazze Türk-Filistin Dostluk Hastanesi Projesi, Yüksek Öğretimi Destekleme Projesi, Gazze Su Rehabilitasyon ve Tarım Projesi gibi pek çok proje hayata geçirildi. 2014 yazında İsrail’in Gazze saldırılarının ardından AFAD, Gazze’ye 1,5 milyon dolarlık ilaç alımı yaparken, saldırılarda ağır yaralanan Filistinlilerin Türkiye’de tedavi görmesi konusundaki çalışmalarını sürdürüyor.
PAKİSTAN: Yaşanan deprem ve sel afetleri sonrası bölgede 4.620 konut, 8 okul, 12 ticaret merkezi, 2 sağlık ocağı, 3 spor salonu, 6 cami, 6 sosyal tesis projesinin tamamlanması AFAD koordinasyonunda gerçekleştirildi.
SOMALİ: Kuraklık sonrası baş gösteren kıtlık nedeniyle 21 uçak ve 11 gemi ile 50 bin ton insani yardım malzemesini bölgeye ulaştırıldı. Somali Mogadişu Havalimanı ve İçme Suyu Projeleri, 200 yataklı hastane, yol ve yol rehabilitasyonu, sahil güvenlik botu alımı, 40 derslikli hemşirelik okulu ve 2.000 kişilik cami inşaatı, sahra hastanesi, tıbbi malzeme ve araç gereç temini çalışmaları AFAD tarafından koordine edildi. Bölgedeki çalışmaların aksamadan yürütülebilmesi için Kesintisiz Haberleşme Sistemi kuruldu. AFAD ayrıca Somali için yardım kampanyası düzenledi.
MYANMAR: Yaşanan iç çatışmalar sonucu mağdur olan Myanmar halkı için AFAD tarafından yardım kampanyası düzenlendi ve AFAD ayrıca, insani yardım malzemelerinin Myanmar’a ulaştırılmasını organize etti.
FİLİPİNLER: Haiyan Tayfunu sebebiyle büyük çapta can ve mal kaybı yaşanan Filipinler’e AFAD organizasyonu ile Türk Kızılayı tarafından hazırlanan ve yaklaşık 500 çadır, 5.125 battaniye ve 550 mutfak setinden oluşan 65 tonluk insani yardım malzemesi ulaştırıldı.
SURİYE: Suriye’de yaşanan iç karışıklıklar nedeniyle Nisan 2011 tarihinden bu yana devam eden nüfus hareketleri sonucu ülkemize gelen Suriye vatandaşları için barınma merkezleri kuruldu ve temel insani ihtiyaçlarının yanında sosyal ihtiyaçlarını da karşılayacak çalışmalar yapıldı.
IRAK: 2014 yılı Haziran ve Temmuz aylarında Irak’a yönelik İnsani yardım faaliyetleri kapsamında 41.000 kişilik gıda kolisi, 12.500 kişilik çadır, 10.000 battaniye, 2000 mutfak seti ve yaklaşık 1920 yatak bölgeye ulaştırıldı.