EN

AFAD koordinasyonunda Suriye toplantısı yapıldı


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda yapılan Suriye toplantısı 7 saat sürdü. Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında yapılan Suriye toplantısında, yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konusunda devlet kurumları ve sivil toplum işbirliğiyle mevcut çalışmaların güçlendirilmesine karar verildiği bildirildi.

Devamını Göster »
23 Ağustos 2014´te düzenlenen toplantıya ilişkin AFAD´dan yapılan yazılı açıklamada, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay başkanlığında yapılan üst düzey toplantıda Türkiye´de geçici koruma altındaki Suriyelilerle ilgili çalışmaların değerlendirildiği belirtildi.

Bugün itibarıyla geçici barınma merkezlerinde 218 bin 121, çeşitli illerde ise 1 milyon 127 bin 970 Suriyeli bulunduğuna işaret edilen açıklamada, toplantıda, başta sağlık, eğitim, asayiş, güvenlik, ekonomi, çalışma hayatı, kadın, aile, hukuki düzenlemeler, hudut güvenliği, kaçakçılık, toplum psikolojisi olmak üzere, geçici koruma altındaki Suriyelilerle doğrudan ya da dolaylı şekilde bağlantılı tüm konuların değerlendirildiği bildirildi.

Milletin Suriye halkına kucak açması takdire şayandır
Toplantıdaki tespitlere yer verilen açıklamada, Türkiye´nin tüm kurum, kuruluş ve sivil toplum örgütleriyle 3 yılı aşkın süredir yürüttüğü yardım çalışmaları ve kurumlar arası üst düzey koordinasyonun, dünyaya örnek teşkil edecek nitelikte olduğu vurgulandı. Açıklamada, milletin hoşgörü ve yardımlaşma duygusuyla kardeş Suriye halkına kucak açması ve tüm imkanlarını seferber etmesinin takdire şayan olduğu ifade edildi.

Suriyeliler, azami dikkat gösteriyor
Geçici koruma altındaki Suriyelilerin Türk halkına şükran ve minnetlerini her fırsatta dile getirdiği, topluma uyum sağlamak ve rahatsızlık vermemek adına azami dikkat gösterdiğine işaret edilen açıklamada, "Tüm bu olumlu tavır ve çalışmalara rağmen, bir takım kışkırtmalar ve yoğun dezenformasyonla yabancı düşmanlığı ve ayrımcılık körüklenmektedir. Yabancı düşmanlığı ve ayrımcılıkla mücadele konusunda devlet kurumları ve sivil toplum işbirliğiyle mevcut çalışmalar güçlendirilecektir. Suriyeliler arasında, düşünülenin aksine, adli olaylara karışma ve suç oranı oldukça düşüktür" ifadelerine yer verildi.

740 bin Suriyeli´nin biyometrik kaydı tamamlandı
Türk Silahlı Kuvvetleri ve İçişleri Bakanlığının ortak çalışmasıyla sınır güvenliği ve kaçakçılıkla mücadele konusunda özellikle son 1 yılda büyük gelişme sağlandığı kaydedilen açıklamada, eksiklerin tamamlanması için çalışmaların sürdürüleceği belirtildi.

Suriyeliler´in kayıt altına alınması konusunda önemli ilerleme kaydedildiği, 740 bin Suriyeli´nin biyometrik kaydının tamamlandığı bildirilen açıklamada, kalanların kaydının ise birkaç ayda bitirilmesinin öngörüldüğü ifade edildi.

Kayıt dışı çalışmaya karşı önlem alınacak
Dilencilik, fuhuş ya da ikinci evlilikler gibi toplumsal dokuya zarar veren olaylara karşı gerekli tüm tedbirlerin alınmaya devam edileceği belirtilen açıklamada, "Ülkemizde Suriyeli nüfusun artışıyla iş ve çalışma hayatında karşılaşılan olumsuzlukların giderilmesine yönelik çalışmalar güçlendirilecektir. Haksız rekabete sebep olan her türlü ekonomik faaliyet ve kayıt dışı çalışmaya karşı gerekli önlemler alınacaktır. Suriyeli çocukların okullaştırılması için yapılan çalışmalar genişletilecek, toplumsal sorunları en aza indirebilmek amacıyla Türkçe öğrenme imkanları artırılarak teşvik edilecektir. Sokakta yaşayan Suriyeliler belirlenerek, mülki idare ve yerel yönetimler tarafından geçici barınma merkezlerine yönlendirilmektedir. Suriyelilere acil ve temel sağlık hizmeti verilmeye devam edilecek, sağlık hizmetleri noktasında yoğunluk yaşanan yerlere uzman personel takviyesi yapılacak, bu konuda hiçbir suistimale müsaade edilmeyecektir" ifadelerine yer verildi.

Suriye Toplantısı Sonuç Bildirgesi