EN

Adalet Bakanı Bozdağ, uluslararası basın kuruluşları temsilcileriyle buluştu


Koordinatörlüğümüzün ‘Uluslararası Basını Bilgilendirme Faaliyetleri’ kapsamında Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, uluslararası basın kuruluşlarının Türkiye temsilcileriyle öğle yemeğinde buluştu. Bozdağ, gazetecilere, son dönemde kabul edilen yargı paketi ve yeni HSYK düzenlemesi konusunda bilgi verdi.

Devamını Göster »
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, 27 Şubat Perşembe günü Ankara’da önde gelen uluslararası basın kuruluşlarının Türkiye temsilcileri ile öğle yemeğinde bir araya geldi. Görüşmede, Türkiye gündemini meşgul eden meseleler, yeni yargı paketi ile Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) ilişkin düzenlemeler ele alındı. Adalet Bakanı Bozdağ; yeni HSYK Kanununun Avrupa Birliği (AB) müktesebatıyla uyumlu olup olmadığına ilişkin soruya, yasanın bazı çevreler tarafından yanlış tanıtıldığını belirterek, “Türkiye, Avrupa’daki muadil yapıların birçoğundan ileri durumdadır” dedi.

‘HSKY Kanunu AB ile ilişkileri etkilemez’
Yeni düzenlemenin Anayasayla da uyumlu olduğunun altını çizen Bozdağ, yasanın gerek komisyon gerekse genel kuruldaki görüşülmeler sırasında Cumhurbaşkanı Gül’ün tavsiyeler ışığında düzenlendiğini kaydetti. Bozdağ, “AB ile Türkiye arasında HSYK Kanunu sebebiyle ilişkilerin kötüye gideceğini düşünmüyorum. Türkiye, AB’ye karşı bütün sorumluluklarını yerine getiriyor hatta henüz açılmamış başlıklar hakkında bile açılmışçasına özveriyle çalışıyor” diye konuştu.

MİT Kanununa ilişkin ise Bozdağ, Kanunun mevcut haliyle Avrupa ülkelerinden oldukça geri olduğunu belirterek, “Yeni düzenlemeyle Avrupa’daki muadillerinden farklı olmayacak” dedi. Bozdağ ayrıca, yeni yasayla birlikte MİT’in kamu kurumlardan aldığı bilgileri sadece analiz için kullanacağını belirtti.

Cumhurbaşkanlığı seçimine ilişkin olarak, ‘Cumhurbaşkanı-Başbakan arasında yetki çatışması ihtimaline karşı anayasal bir düzenleme olacak mı?’ soruna Bozdağ; yeni Anayasanın yapılması halinde bu tarz sorunların çözüleceği; hükümetin ilk günden beri Anayasa konusunda samimiyetle çalıştığını aktardı.

Sosyal medyada dolaşan kasetler ve buna bağlı iddialar ile ilgili soruya karşılık Bakan Bozdağ, bu kasetlerin insanların kamuoyu nezdindeki değerini azaltmak için geçmişteki dönemlerde yapılan uygulamaların bir benzeri olduğunu fakat milletin artık bu oyunlara gelmeyeceğini kaydetti. Paralel yapıya karşı hükümetin aldığı önlemlere ilişkin soruya ise Bekir Bozdağ “30 Mart Yerel Seçimleri büyük önem taşıyor. Halk, içeriden ve dışarıdan işbirliği ile oynanan oyunun zaten farkında. Halkımız cevabını sandıkta verecek” cevabını verdi.

Toplantıya, İngiliz Financial Times gazetesinden Daniel Dombey, Fransız haber ajansı Agence France Presse’ten Fulya Özerkan ile Adem Altan, Daily Sabah’tan Ali Ünal, İngiliz haber ajansı Reuters’tan Orhan Coşkun, Japon Nikkei Shimbun’dan Ryosuke Hanafusa ile Sinan Tavşan, Rus haber ajansı Itar Tass’tan Kirill Zharov, Al Jazeera Türk’ten Ömer Bulut, Rus Ria Novosti Haber Ajansından Aliona Palazchenko ve Amerikan haber ajansı Associated Press’ten Suzan Fraser katıldı.