EN

Adalet Bakanı Bozdağ, Brüksel’de temaslarda bulundu


Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Avrupa Birliği (AB) temsilcileriyle resmi temaslarda bulunmak üzere Belçika’yı ziyaret etti. AP Türkiye Raportörü Oomen-Ruijten´le görüşen Bozdağ, AB Parlamentosundaki değişik grupların temsilcileriyle de bir araya geldi. Adalet Bakanı, AB temsilcilerine yargı reformu konusunda atılan adımlara ilişkin bilgi verdi.

Devamını Göster »
Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden ´Ülke Programları´ kapsamında Belçika´nın başkenti Brüksel´i ziyaret etti. Bozdağ, Brüksel’deki temasları çerçevesinde, Avrupa Parlamentosu (AP) Türkiye raportörü Ria Oomen Ruijten ile bir araya geldi. Görüşmenin ana konu başlıklarını Türkiye’de yargı alanında son dönemde yaşanan gelişmeler ve yeni yasal düzenlemeler oluşturdu. Görüşmede, Oomen-Ruijten tarafından hazırlanan, dün AP Dışişleri Komisyonu’nda kabul edilen ve gelecek hafta AP Genel Kurulu’nda oylanması öngörülen Türkiye raporunun da ele alındığı belirtildi.

Bozdağ, AP’deki bazı siyasi gruplara üye parlamenterler ile Türkiye’deki basın özgürlüğü ve gazetecilere yönelik davaları izlemek için oluşturulan komitenin üyeleriyle çalışma yemeğinde bir araya geldi. Yemeğe aralarında Alexander Graf Lamsdorff, Andrew Duff, Sajjad Karim, İsmail Ertuğ, Emine Bozkurt, Alojz Peterle gibi isimlerin bulunduğu parlamenterler de katıldı. Brüksel’deki Türk sivil toplum kuruluşları temsilcilerinden bazılarıyla da bir araya gelen Bozdağ, Türkiye’nin Avrupa Birliği (AB) Daimi Temsilcisi Büyükelçi Selim Yenel’in ev sahipliğinde verilen akşam yemeğine katıldı.

Bakan Bozdağ ayrıca, Belçika ziyareti kapsamında, Anadolu Ajansı (AA) Brüksel Ofisini ziyaret etti. Ziyaret sırasında gazetecilere açıklama yapan Adalet Bakanı, AA´nın dünyanın her yerinde var olmaya başladığını belirterek, "Türkiye yükselirken kurumları da güçleniyor" dedi. 

Hâkimler ve Savcılar Yüksek Kurulu’na (HSYK) ilişkin düzenleme konusunda ise Bozdağ, AB’nin çok açık çifte standart uyguladığını söyledi. Türkiye’de HSYK’nın oluşumu, kaynakları, görev ve yetkileri ile Adalet Bakanı’nın pozisyonuna bakıldığında başka ülkelerdekinden çok farklı yönler taşıdığını belirten Bozdağ, "Bizimki müspet yönleri çok daha fazla olan bir farklılık taşıyor. Almanya’daki HSYK’ya baktığınızda Adalet Bakanı’nın pozisyonuyla Türkiye’deki Adalet Bakanı’nın pozisyonunu yan yana koyduğunuzda birisi, ´Türkiye’deki Adalet Bakanı bu kadar güçlü olamaz´ derse biz ona, ´Bu kadar da ayıp olmaz´ deriz" diye konuştu.

Düzenleme Avrupa ülkelerinin ilerisinde
Kurul başkanı olan Adalet Bakanı ve yürütmenin konumu bakımından Türkiye’nin yaptığı düzenlemenin Avrupa’daki bazı ülkelerden çok daha ileri olduğunu söyleyen Bozdağ, “Almanya’daki Adalet Bakanı’nın pozisyonu Almanya’daki kuvvetler ayrılığını yok etmiyorsa Türkiye’dekinin onunla kıyas edilemeyecek kadar az yetkileri var” dedi.

AB ile üyelik müzakerelerinde bloke edilmiş fasıllar arasında yer alan 23 numaralı ‘Yargı ve Temel Haklar’ ile 24 numaralı ‘Adalet, Özgürlük ve Güvenlik’ fasıllarına değinen Bozdağ, “Türkiye olarak sanki fasıllar açılmış da Türkiye’nin yapması gereken şeyler belli olmuş gibi çalışıyoruz. O fasılların içindeki muhtemel konuların tamamını hayata geçirmenin gayreti içerisindeyiz” dedi.

Bozdağ, sözlerini şöyle sürdürdü: “Baktığınız zaman daha bu fasıllar açılmadan biz esasında yaptıklarımızla fasılların içini boşaltmış durumdayız. Eğer Avrupalı dostlarımız bu fasılların açılması konusunda bir karar alırlarsa o zaman görecekler ki Türkiye şu an açılacak olan fasılların içerisinde yer alan pek çok konuyu hayata geçirmiş durumda. İki fasılla ilgili olarak yapmamız gerekenlerin çok önemli bir kısmını zaten yapmış durumdayız”.

Fasılların açılması halinde daha hızlı, daha net hareket etme imkânı doğacağını ancak açılmaması durumunda da çalışmaların fasıl açılmış gibi sürdürüleceğini belirten Bozdağ, “Çalışmamızı sürdüreceğiz çünkü yapacaklarımızın sadece Türkiye’nin AB’ye tam üyeliği için lazım değil, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti vatandaşları için de lazım ” diye konuştu.

Bozdağ, AB´nin son dönemde yargıyla ilgili Türkiye´ye yaptığı eleştirilerin eksik ve yanlış bilgilere dayandığını ve doğru bilgilendirmeyle bunların gözden geçirileceğine inandığını söyledi.

 Bekir Bozdağ’a Brüksel temaslarında Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi de eşlik etti.