EN

AB’nin Sivil Koruma Mekanizmasına üye olan AFAD, BM’den ödül aldı


Başbakanlık Afet ve Acil Durum Başkanlığının (AFAD) "Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi" (AFKEN) projesi, Birleşmiş Milletler´in (BM) kamu hizmetlerinde yeniliği teşvik etmek amacıyla verdiği "Kamu Hizmeti Sunumunun Geliştirilmesi" kategorisinde ödüle layık görüldü. AFAD, 7 Mayıs 2015’te ise Türkiye adına Avrupa Birliği Sivil Savunma Mekanizmasına üye olmuştu.

Devamını Göster »
AFAD´ın "Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi" projesi, BM´nin "Kamu Hizmeti Ödülleri"nde, "Kamu Hizmeti Sunumunun Geliştirilmesi" kategorisinde ödüle değer bulundu. BM Ekonomik ve Sosyal İşler Dairesine (UNDESA) bağlı Kamu İdaresi ve Kalkınma Yönetimi Bölümü (DPADM) tarafından verilen ödül, alanının en itibarlı ödülü olarak kabul ediliyor. Ödüle layık görülen "Afet Geçici Kent Yönetim Sistemi" projesiyle, barınma merkezlerindeki tüm idari iş ve işlemler, merkezi sistemle takip ediliyor. Proje, olası afetlerin ardından afetzedelerin barındırılmaları için kurulacak "konteynerkent" ve "çadırkent" gibi geçici barınma merkezlerine yönelik tüm çalışmaların AFAD merkezinden, "Coğrafi Bilgi Sistemi" altyapısı üzerinde yönetilmesini ve izlenmesini sağlıyor.

AB Sivil Koruma Mekanizması üyeliği
Öte yandan 7 Mayıs 2015’te Brüksel’de AFAD Başkanı Fuat Oktay’ın katıldığı törenle, Türkiye Avrupa Birliği (AB) Sivil Koruma Mekanizmasına üye oldu. Üyelik için gerçekleştirilen imza töreninin ardından yapılan basın toplantısında konuşan Oktay, 3 yıldır süren müzakerelerde AB tarafının oldukça istekli davrandığını, iki tarafın menfaatine olacak bir noktada buluştuklarını söyledi. Özellikle afetlerin yönetimi alanında Türkiye´nin son yıllarda geldiği noktanın herkesin farkında olduğunu belirten Oktay, “Son dönemde BM ile yakın işbirliği içinde çalıştık. AB ile de karşılıklı tecrübe paylaşımı ve birlikte çalışma arayışı ön plana çıktı. Her iki taraf için de kazan-kazan diyebileceğimiz bir anlaşmayı imzaladık" dedi.

AB Sivil Koruma Mekanizması´nın katılımcıları arasında yeni üye Türkiye´ye ilaveten 28 AB üyesiyle Norveç, İzlanda, Makedonya, Karadağ ve Sırbistan bulunuyor.