EN

AB Bakanı Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi Onursal Başkanlık madalyası aldı


Avrupa Birliği (AB) Bakanı ve Başmüzakereci Mevlüt Çavuşoğlu´na, Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi(AKPM) Onursal Başkanlık diploma ve madalyası verildi.

Devamını Göster »
Avrupa Konseyi´nde düzenlenen törende, AKPM Başkanı Anne Brasseur, Çavuşoğlu´na AKPM Onursal Başkanlık diploma ve madalyasını takdim etti. Törende AKPM üyesi çok sayıda parlamenter hazır bulundu. Törende konuşan Çavuşoğlu, Brasseur´e teşekkür ederek, "Avrupa, Avrupa Birliği´dir, Balkanlar´dır, Türkiye´dir, Ukrayna´dır, Rusya´dır. Hepimiz Avrupa´yız. Aynı kıtada yaşıyoruz. Halklarımızın hayatı adına daha iyisini gerçekleştirmek için birbirimizden öğreneceğimiz şeyler var" dedi. Avrupa Konseyi´nde bütün dünyaya güçlü bir mesaj gönderdiklerini vurgulayan Çavuşoğlu, "Bizler, Avrupalılar ve bütün dinlerin temsilcileri olarak dinlerimiz, siyasi görüşlerimiz, milliyetimiz ne olursa olsun insanlığın temel değerlerini ve insanlık onuru için bir araya geldik" diye konuştu.

Avrupa Konseyi Parlamenterler Meclisi (AKPM) Onursal Başkanlık Madalyası´nı almak ve Avrupa Konseyi´nde temaslarda bulunmak üzere Strazburg’da bulunan Çavuşoğlu, Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Thorbjorn Jagland ve Avrupa Konseyi İnsan Hakları Komiseri Nils Muiznieks´le de görüştü. Çavuşoğlu ve Jagland, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Çavuşoğlu, yaptığı konuşmada, Jagland’la birçok konuda fikir alışverişinde bulunduklarını belirterek, “Genel Sekreterle Türkiye’de devam eden reform süreci, 5´inci yargı reformu paketi gibi konuları görüştük. Bunların dışında reform paketleri planlıyoruz. Yeni reform paketlerinin yakında Meclis gündemine gelmesini bekliyorum.” dedi. Jagland’ın Türkiye’deki reformlarda teşvik edici rol oynadığını belirten Çavuşoğlu, “AİHM’e ülkemizden bireysel başvuruların azalması ve birçok konuda reform yapmaya çalışıyoruz. Bu konuda Jagland teşvik edici bir rol oynuyor” dedi.

‘Türkiye’de işler doğru yönde gidiyor’
Avrupa Konseyi Genel Sekreteri Jagland ise Türkiye’nin özellikle Anayasa Mahkemesi’ne bireysel başvuru konusunda önemli adımlar attığını belirterek, "Türkiye’nin Anayasa Mahkemesine bireysel başvuru hakkı getirmesini çok önemli buluyorum. Bu sadece Türkiye için değil, AİHM için de önem taşıyor. Bu sayede Türkiye, AİHM’de davası süren ülkeler arasında 2´nci sıradan 5´inci sıraya geriledi. Bu durum işlerin doğru yönde gittiğini gösteriyor” diye konuştu.