EN

7’nci APISA Kongresi ODTÜ’de yapıldı


Koordinatörlüğümüzün katkılarıyla düzenlenen Asya Siyasi ve Uluslararası Çalışmalar Derneği’nin (APİSA) 7.’nci Kongresi, 25-26 Ekim 2013 tarihleri arasında gerçekleştirildi. Türkiye’de ilk defa yapılan bu etkinliğe Orta Doğu Teknik Üniversitesi ev sahipliği yaptı.

Devamını Göster »
Kongre öncesi 24 Ekim’de Koordinatörlüğümüz ile Dışişleri Bakanlığı Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) işbirliğinde, “Türk Dış Politikasında Asya Gündemi” konulu yuvarlak masa toplantısı düzenlendi. Prof. Prasenjit Duara, Prof. Amitav Acharya, Prof. Mark Selden, Dışişleri Bakanlığı Diplomasi Akademisi Danışmanı Şaban Kardaş’ın ev sahipliğinde çeşitli bakanlıklarda görev yapan bürokratlarla bir araya geldi. Toplantı esnasında, Türkiye’nin çok yönlü ve dinamik dış politikasının bölgesel ve küresel bağlamdaki etkileri masaya yatırıldı. Ayrıca, Türkiye’nin özellikle Asya bölge ülkeleriyle ve Asya merkezli uluslararası örgütlerle ilişki geliştirme isteği bölgesinde aktif bir ülke olma politikası olarak değerlendirildi. 

ODTÜ Uluslararası İlişkiler binasında iki gün boyunca 27 paralel panel ve 5 özel oturum gerçekleştirildi. Kongreye 85 yabancı, 25 Türk panelist ve çok sayıda akademisyen katıldı. Söz konusu panellerde, Asya ülkelerinin, kültürel, sosyal, ekonomi, kalkınma ve dış politikaları gibi çok farklı temalarda makaleler sunuldu. Özel oturumlarda ise Singapur Ulusal Üniversitesi’nden Prasenjit Duara, Amerikan Üniversitesi’nden Amitav Acharya, Murdoch Üniversitesi’nden Mark Beeson, Cornell Üniversitesi’nden Mark Selden ve Kuzey Karolina Üniversitesi’nden Cemil Aydın gibi dünyaca tanınmış akademisyenler kendi uzmanlık alanlarında sunumlar gerçekleştirdi.

APISA Kongresi, 26 Ekim 2013 tarihinde ODTÜ Mezunlar Derneğinde düzenlenen kapanış töreni ile son buldu. Kongrenin, son yıllarda Asya toplumlarıyla ilişkilerini güçlendiren Türkiye ile Asya ülkeleri arasında yeni fırsat alanlarının keşfedilmesine ve bu alanlara yönelik yeni projelerin hayata geçirilmesine katkı yapması öngörülüyor.