EN

600. Yıldönümü Hazırlıkları Ortak Komite Toplantısı Polonya’da Düzenlendi


Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 600. yıldönümü kutlamaları için oluşturulan ulusal komiteler, ikinci ortak toplantılarını Polonya’nın başkenti Varşova’da gerçekleştirdi. Toplantıda Türk heyeti, 2014 yılı boyunca gerçekleştirilecek 70 projenin sunumunu yaptı.

Devamını Göster »
Türkiye ile Polonya arasında diplomatik ilişkilerin başlamasının 600. yıldönümü olan 2014 yılı boyunca, iki ülke tarafından siyasi, kültürel, sportif ve diplomatik alanlarda pek çok etkinlik düzenlenecek. Kutlama programının çalışmaları, 21 Mart 2013 tarihinde iki ülke Dışişleri Bakanlarının Varşova’da Niyet Beyanı imzalamasıyla başladı. Her iki ülke, ulusal komitelerini oluşturdu ve projelerini hazırladı.

İlki 17 Eylül 2013 tarihinde Ankara’da düzenlenen Ortak Komite toplantısının ikincisi, 2 Aralık Pazartesi günü Polonya’nın ev sahipliğinde Varşova’da gerçekleştirildi. Dışişleri Bakanlığı 600. Yıl Etkinlikleri Koordinatörü Büyükelçi Cemil Karaman ile Polonya Dışişleri Bakan Yardımcısı Henryka Moscicka-Dendys başkanlıklarında düzenlenen toplantıya, Varşova Büyükelçimiz Yusuf Ziya Özcan da katıldı. Toplantıda Koordinatörlüğümüz adına Medya Direktörü Gözde Kirişcioğlu yer aldı.

Açılış konuşmalarının ardından Türkiye heyetinin 2014 yılı içerisinde gerçekleştireceği projelerin sunumu yapıldı. Sunumda; kültür, sanat, medya, siyaset, tarih, tiyatro, sinema, edebiyat, mimari, mutfak, el sanatları, ekonomi, ticaret, eğitim, spor gibi pek çok alanı kapsayan 70 proje tanıtıldı. 

600. Yıldönümü kutlamalarının resmi başlangıcı, Polonya Cumhurbaşkanı Bronisław Komorowski’nin ülkemizi ziyaret edeceği 5-6 Mart 2014 tarihlerinde yapılacak. Kutlamalar 2014 yılı sonuna kadar devam edecek.

Diplomatik İlişkilerin 600 Yılı

Osmanlı Devleti ile Lehistan’ın diplomatik ilişkilerinin başlangıcı, 1414’te Lehistan Kralı Władysław Jagiełło’nun Macaristan Kralı ve Roma İmparatoru Sigismund Luxemburg ile Osmanlı Sultanı Mehmed Çelebi arasında aracılık amacıyla gönderdiği elçilere dayanmaktadır. Bu tarihten itibaren Osmanlı-Leh ilişkileri süreklilik arz eder ve farklı formlara bürünmüştür. Osmanlı Devleti’ne en fazla elçi gönderen devlet olarak Lehistan, Türk siyasi ve diplomatik tarihi içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu gerçeği iki ülke arşivlerindeki belgelerin yoğunluğu ve mahiyeti de doğrular.

İki ülke arasında Karlofça Barışı’na değin Süren mücadeleler, bundan sonra yerini uzlaşmaya ve hatta ittifak girişimlerine bırakmıştır. XIX. yüzyılın bir gerçeği olarak Leh mülteciler ise iki ülkenin ilişkilerinde ortak noktalardan birisini oluşturur. I. Dünya Savaşı sonrası iki ülke başkentinde açılan ilk elçiliklerden birisi de Polonya ve Türkiye büyükelçilikleri olmuştur. Sovyetler Birliği’nin dağılmasını müteakıp iki ülke ilişkileri özellikle siyasî ve iktisadî bağlamda daha da gelişmektedir.

Türkiye - Polonya İlişkileri

Uluslararası ve bölgesel konulara benzer görüş açılarından yaklaşılması, Polonya’nın Türkiye’nin AB üyelik sürecini, Türkiye’nin de 1999’da gerçekleşen Polonya’nın NATO üyeliğini desteklemesi; siyasi ilişkilerin yakın geçmişte de olumlu bir seyir izlemesine katkıda bulunmuştur.

Başbakanımızın, Polonya Başbakanı Donald Tusk’un davetine icabetle 13-15 Mayıs 2009 tarihlerinde Polonya’ya gerçekleştirdiği resmi ziyaret, Cumhuriyetimizin kuruluşundan bu yana Başbakan düzeyinde Polonya’ya gerçekleştirilen ilk resmi ziyarettir. Sözkonusu resmi ziyaret sırasında iki Başbakan tarafından imzalanan bildiriyle ilişkilerimiz “stratejik ortaklık” statüsüne yükselmiştir.

Yunus Emre Enstitüsü (YEE) ile Varşova’da kain Vistula Üniversitesi arasında 23 Aralık 2011 tarihinde imzalanan protokol gereği, anılan Üniversite bünyesinde Yunus Emre Türk Kültür Merkezi kurulmuştur.

Son yıllarda Polonya’da eğitim almakta olan vatandaş sayımızda önemli bir artış yaşanmaktadır. Ulusal Ajanstan (AB Bakanlığı Erasmus Program Koordinatörlüğü) alınan bilgiler çerçevesinde, 2012-2013 eğitim öğretim yılında yaklaşık 1500 öğrencimiz Erasmus Programı kapsamında Polonya’da eğitim almaktadır.

İki ülke arasındaki ticaret hacmi 2012 yılında 4,9 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir.