EN

11 yılda 93 ülkeye 305 ziyaret


Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , 2003 ile 2014 tarihleri arasında, 5 kıtada 93 farklı ülkeye toplam 305 resmi ziyaret yaptı. 11 yılda, ziyaret edilen 93 ülkeyle Türkiye arasındaki ticaret hacmi yüzde 354 oranında artarak, toplamda 358.4 milyar dolara çıktı. Türkiye’nin aktif dış politikasının göstergelerinden biri olan yoğun seyahat programı ve bu ziyaretler neticesinde elde edilen kazanımlar, Koordinatörlüğümüz tarafından kitap haline getirildi.

Devamını Göster »
Başbakan Erdoğan, Türkiye’nin çok yönlü dış politika anlayışına paralel olarak, 2003 ile 2014 yıllarını kapsayan 11 yıllık süreçte, 5 kıtada 93 farklı ülkeye toplamda 305 ziyaret gerçekleştirdi. Yıllık ortalama 28 ülkeye giden Erdoğan’ın en çok seyahat ettiği kıta ise 35 ülke ve 125 ziyaretle Avrupa oldu. Neredeyse tüm Avrupa ülkelerine giden Erdoğan’ın resmi temasları kapsamında en çok ziyaret ettiği ülke ise Avrupa Birliği’nin (AB) güçlü üyesi Almanya oldu. Başbakan Erdoğan’ın ziyaret takviminde 15 seyahat gerçekleştirdiği Almanya’nın ardından, 14 ziyaretle Amerika Birleşik Devletleri (ABD), 12’şer ziyaretle Azerbaycan ve Belçika geliyor.

Başbakan Erdoğan’ın en çok ziyaret ettiği 10 ülke şöyle:

Ülke

Ziyaret Sayısı

1. Almanya

15

2. ABD

14

3. Azerbaycan

12

4. Belçika

12

5. Rusya

11

6. Suudi Arabistan

11

7. Suriye

11

8. İngiltere

9

9. İtalya

8

10. Fransa

8


Avrupa’da 35 ülkeye ziyaret
Başbakan Erdoğan ayrıca Avrupa’da 7 kez İspanya’yı, 6’şar kez Yunanistan ve İsviçre’yi, 5 kez Bosna Hersek’i, 4’er kez Avusturya ve Bulgaristan’ı, 3’er kez Arnavutluk, Polonya ve Ukrayna’yı, 2’şer kez Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Finlandiya, Hollanda, İsveç, Kosova, Macaristan, Makedonya, Portekiz, Romanya ile Sırbistan’ı ve birer kez de Hırvatistan, İrlanda, Letonya, Lüksemburg, Moldova, Monako, Norveç, Slovakya, Slovenya ile Vatikan’ı ziyaret etti.

17 Asya ülkesine 47 ziyaret
Başbakan Erdoğan’ın yurtdışı seyahat trafiğinde Avrupa’yı, 17 ülkeyle Asya izledi. Erdoğan, 11 yılda 17 Asya ülkesine 47 ziyarette bulundu. Başbakan’ın Asya’da ziyaret ettiği ülkeler arasında 11 ziyaretle Rusya, 7 ziyaretle Pakistan, 6 ziyaretle Gürcistan, 4 ziyaretle Malezya, 3’er ziyaretle Endonezya ile Güney Kore, 2 ziyaretle Japonya ve Moğolistan, birer ziyaretle Afganistan, Bangladeş, Brunei, Çin Halk Cumhuriyeti, Hindistan, Maldivler, Singapur, Sri Lanka ve Tayland yer alıyor.

Türk dünyasına 30 ziyaret
Kitapta Asya kıtasından ayrı olarak yer verilen “Orta Asya Türk Cumhuriyetleri ve Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)”, Başbakan Erdoğan’ın en sık ziyaret ettiği bölgelerden biri olarak öne çıkıyor. Başbakan Erdoğan, 12 kez Azerbaycan’a, 6 kez KKTC’ye, 4 kez Türkmenistan’a, 3 kez Kırgızistan’a, 2’şer kez Kazakistan ve Tacikistan’a ve bir kez de Özbekistan’a gitti.

Ortadoğu’da diplomasi trafiği
Başbakan Erdoğan, Asya’nın ardından yoğun bir diplomasi trafiği yürütülen Ortadoğu bölgesini çok sık ziyaret etti. Ortadoğu’da 14 ülkeye toplamda 55 ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, hem bölgesel meselelere ilişkin görüş alışverişinde bulundu, hem de Türkiye ile bölge ülkeleri arasında, başta ekonomik ilişkiler olmak üzere ikili ilişkileri geliştirmek üzere temaslar gerçekleştirdi. Erdoğan Ortadoğu’da 11’er kez Suriye ve Suudi Arabistan’a, 6’şar kez İran ve Katar’a, 5 kez Birleşik Arap Emirlikleri’ne, 4 kez Lübnan’a, 3 kez Irak’a, 2’şer kez Kuveyt ve Ürdün’e ve birer kez de Bahreyn, Filistin, İsrail, Umman ve Yemen’e gitti.

Bölgelere göre ziyaret trafiği

Bölge

Ülke

Ziyaret Sayısı

1. Avrupa

35

125

2. Asya

17

47

3. Ortadoğu

14

55

4. Afrika

12

24

5. Orta Asya ve Türk Cumhuriyetleri

7

30

6. Amerika

6

22

7. Avusturalya

2

2

Toplam

93

305


Ticaret hacmi yüzde 354 arttı
11 yılda 2.150 bin kilometre yol kat eden Başbakan Erdoğan ve beraberindeki üst düzey yetkililer, bir yandan Türkiye’nin hikâyesini dünyanın dört bir yanına taşırken diğer yandan da Türkiye açısından önemli kazanımlar elde etti. 2003-2014 yılları arasında ziyaret edilen 93 ülke ile Türkiye’nin ticaret hacmi 11 yılda yüzde 354’lük bir artış kaydederek, 358 milyar doları aştı. Söz konusu 93 ülke ile Türkiye’nin 2002 yılı toplam ticaret hacmi yaklaşık 79 milyar dolar seviyesindeydi.

‘Bir Yolculuk Hikâyesi’ kitabı basıldı
Başbakan Erdoğan’ın yoğun yurtdışı programının yol hikâyesi, Koordinatörlüğümüz tarafından hazırlanan ‘Bir Yolculuk Hikâyesi’ adıyla kitaplaştırıldı. 2 bine yakın fotoğrafın kullanıldığı 460 sayfalık kitabın hazırlık aşaması 2 yıl sürdü.

Başbakan Erdoğan’ın modern seyahatnamesi niteliği taşıyan kitap, kat edilen 2 milyon kilometrenin üzerinde yol, binlerce görüşme, yüzlerce anlaşma, açılış, konferans ve panel ile çeşitli törenlere ilişkin ayrıntıları içeriyor.

´Yollara Türkiye’yi büyütmek için revan olduk’
‘Bir Yolculuk Hikâyesi’nde, resmi görüşme trafiğinin yanında Türkiye’ye gösterilen teveccühün yansımaları; tablo ve infografiler başta olmak üzere ilgi çekici görsellerle aktarılıyor.

Başbakan Erdoğan’ın kaleme aldığı önsözde şu ifadeler dikkat çekiyor: “İnsan yeryüzünde bir yolcudur.
Yolcunun menzili kadar, o menzile gitmek için kastettiği yol da önemlidir. Biz, yola çıktığımız günden beri; doğru menzile varmak için, doğru bir yol, dosdoğru bir istikamet izlenmesi gerektiğini biliyor, böyle bir sorumlulukla hareket ediyoruz. Bu yolculukta adaleti ve erdemi kendimize kılavuz edindik. Gece gündüz, yaz kış demedik ve ülkemizin her köşesini karış karış̧ gezdik, insanımızla kucaklaştık. Bununla da yetinmedik ve rotamızı dünyaya çevirdik. Yüzbinlerce kilometre yol kat ederek Türkiyemizi bir dünya ülkesi haline getirmeye çalıştık. Biz yollara, Türkiye’yi büyütmek için revan olduk. Gittiğimiz her ülkede bayrağımızın dalgalandığını görmek, İstiklal Marsımızı söylemek, gurbetteki vatandaşlarımızla kucaklaşmak, Türkiye’nin dostlarıyla buluşmak, çıktığımız bu kutlu yolculukta bize ayrı bir heyecan ve mutluluk verdi.”

"Katedilecek daha çok yol, fethedilecek daha nice gönül var"

Kitabın arka kapağında ise şu satırlara yer verildi: "Bu kitap, bir yol hikayesidir... Bir liderin, ülkesi için verdiği mücadelenin görsel bir özetidir. Ayak bastığı her coğrafyada, ay yıldızın izini bırakmayı hedefleyen bir başbakanın çağdaş seyahatnamesidir. Katedilen yüzbinlerce kilometre yol, binlerce görüşme, yüzlerce anlaşma, açılış, konferans, panel, uluslararası toplantı, tören…

Resmi görüşme trafiğinin yanında; bir tarafta Türkiye´ye gösterilen teveccühün yansımaları, bir tarafta dünyaya verilen önemli mesajlar… Bu kitap, 11 yılda yaşanan bu anları yansıtmayı hedefledi. Recep Tayyip Erdoğan´ın, başbakan sıfatıyla yurt dışına yaptığı tüm resmi ziyaretler; fotoğraf karelerine yansıdığı haliyle bir araya getirildi. Mart 2003´te başlayan yolculuğun, Mart 2014´e kadar olan bölümü; bu kitabın sayfalarında yeniden hayat buldu.

Yolculuk bitmedi elbette… Katedilecek daha çok yol, fethedilecek daha nice gönül var… Hikaye, bu satırlar okunurken, yeni coğrafyalarda devam ediyor..."