EN

10 yılda 58 yeni temsilcilik: Türkiye’nin yurtdışındaki temsilcilik sayısı 221’e çıktı


Türkiye, dış politikadaki etkinlik alanını genişletmek için farklı coğrafyalardaki temsilcilik sayısını hızla artırıyor. 2002’de 163 olan temsilcilik sayısı bugün 129 büyükelçilik, 80 başkonsolosluk, 11 daimi temsilcilik ve 1 ticaret ofisi olmak üzere 221’e çıkarken, yeni açılacak büyükelçilik ve konsolosluklarla bu sayının birkaç yıl içinde 243’e ulaşması hedefleniyor. Buna paralel olarak Türkiye’deki yabancı temsilcilik sayısı da hızla artıyor. 2013 yılı itibariyle, Türkiye’de yerleşik yabancı temsilcilik sayısı 237. İstanbul ise 64 başkonsoloslukla New York’tan sonra en çok başkonsolosluğa ev sahipliği yapan kent. Dışişleri Bakanlığı Kariyer Memurluğu perspektifini de yenileyen Türkiye, genç diplomatları bölgesel uzmanlaşma ve bölgesel dilleri öğrenme konusunda teşvik ediyor.

Devamını Göster »
Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye’nin çok yönlü ve proaktif dış politika vizyonunu “Eksenimiz Ankara, ufkumuz 360 derece” ifadesiyle özetliyor. Bu anlayışın en önemli yansımalarından biri de yurtdışında faaliyet gösteren temsilcilikler. Dünyanın 5 kıtasına dağılan dış temsilcilikleri sayesinde Türkiye, muhataplarıyla etkili diyalog ve işbirliği mekanizmaları kurulmasını sağlıyor.

En çok temsilciliği olan ülkeler sıralamasında 7’nci

Türkiye, özellikle son 10 yılda yurtdışındaki temsilciliklerinin sayısında önemli bir artış kaydetti. Dışişleri Bakanlığı’nın verilerine göre, 2002 -2013 döneminde dünyanın farklı coğrafyalarında 36’sı büyükelçilik, 22’si başkonsolosluk olmak üzere toplam 58 yeni temsilcilik açıldı. Açılan yeni temsilciliklerle, 2002’de 163 olan dış temsilcilik sayısı bugün itibariyle 221’a ulaştı. Türkiye, dış temsilcilik sayısındaki artışa paralel olarak, dünya çapında en çok temsilciliği olan ülkeler sıralamasında 7’nci sıraya yükseldi.


Afrika’da 25 yeni temsilcilik açıldı
 
2002-2013 arasında açılan dış temsilciliklerin kıta dağılımına bakıldığında, 23’ü büyükelçilik 2’si başkonsolosluk olmak üzere toplam 25 yeni temsilcilikle Afrika kıtası ilk sırada yer alıyor. Türkiye, Afrika açılımının yansıması olarak bu kıtadaki varlığını temsilcilikleri vasıtasıyla güçlendirmeyi hedefliyor.

Yurtdışındaki Türk temsilciliklerinin bölgelere göre sayısal dağılımı

Bölgeler

2002

2013

Afrika

12 Büyükelçilik, 2 Başkonsolosluk

35 Büyükelçilik, 4 Başkonsolosluk

G. Amerika

4 Büyükelçilik

9 Büyükelçilik, 1 Başkonsolosluk

K. Amerika

4 Büyükelçilik, 4 Başkonsolosluk, 2 Daimi Temsilcilik

4 Büyükelçilik, 7 Başkonsolosluk, 2 Daimi Temsilcilik

Asya

35 Büyükelçilik, 14 Başkonsolosluk, 1 Ticaret Ofisi

39 Büyükelçilik, 24 Başkonsolosluk, 1 Ticaret Ofisi

Avrupa

36 Büyükelçilik, 36 Başkonsolosluk, 9 Daimi Temsilcilik

40 Büyükelçilik, 42 Başkonsolosluk, 9 Daimi Temsilcilik

Okyanusya

2 Büyükelçilik, 2 Başkonsolosluk

2 Büyükelçilik, 2 Başkonsolosluk

Toplam

163

221


Dış temsilcilik sayısı 243’e çıkacak

 Yeni açılan temsilcilik sayısında Afrika’nın ardından ikinci sırada yer alan Asya’ya 4 büyükelçilik, 10 başkonsolosluk olmak üzere toplam 14 yeni temsilcilik açıldı. Türkiye’nin en çok dış temsilciliğinin olduğu Avrupa kıtasına ise 4’ü büyükelçilik, 6’sı başkonsolosluk olmak üzere 10 yeni temsilcilik açıldı. Bu yeni temsilciliklerle Avrupa’daki toplam dış temsilcilik sayısı 91’e çıktı. Avrupa’nın ardından 5 büyükelçilik ile 1 yeni başkonsolosluk açılan Güney Amerika ile 3 yeni başkonsolosluk açılan Kuzey Amerika geliyor. Ayrıca, Dışişleri Bakanlığından alınan bilgiye göre, 15 yeni temsilciliğin kurulmasına ilişkin yasal süreç tamamlanmış durumda. Bu temsilciliklerin 2015 yılı sonunda faaliyete geçirilmesi planlanıyor. Öte yandan farklı coğrafyalarda 9 başkonsolosluk kurulmasına yönelik çalışmalar devam ediyor. Bütün bu süreç tamamlandığında Türkiye’nin dış temsilcilik sayısı 243’e ulaşacak. Buna ek olarak, Türkiye yurtdışındaki mevcut temsilciliklerin altyapılarının iyileştirilmesine yönelik çalışmalarını da sürdürüyor. Örneğin, Türkiye’nin yurtdışındaki en büyük Büyükelçilik binası Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın katıldığı törenle 30 Ekim 2012’de Berlin’de hizmete girdi.


Yabancı misyon sayısı da artıyor
Öte yandan, uluslararası camianın Türkiye’ye gösterdiği ilgi de her geçen gün artıyor. Türkiye’de yerleşik yabancı temsilciliklerin sayısında son yıllarda hızlı bir artış yaşanıyor. 2002 yılında 166 olan yabancı temsilcilik sayısı bugün 237’ye yükseldi. İstanbul ise New York’tan sonra en çok başkonsolosluğa ev sahipliği yapan kent konumunda.

Kariyer memuru sayısı 2 bin 108’e çıktı
Dışişleri Bakanlığının 2010’da yeniden düzenlenen Teşkilat Kanunu ile; diplomatik kariyer memurluğu kadroları, meslek memurluğu ile konsolosluk ve ihtisas memurluğu şeklinde genişletildi. Sonrasında, kariyer memurluğu kadrosuna dışişleri uzmanlığı da eklendi. Halen Bakanlık bünyesinde 3 ayrı kategoride görev yapan kariyer memurları, destek personeliyle birlikte hizmet veriyor. Personeline liyakate dayalı kariyer perspektifi sunma amacındaki Bakanlık, artan ihtiyaca bağlı olarak 2002’de bin 542 olan kariyer memuru sayısını 2012 itibariye 2 bin 108’e çıkardı. Bakanlığın memur kadrosu ise 2002’de 2 bin 647 iken, 2013’te 3 bin 447’ye çıktı.


Yılda ortalama 30 memura lisansüstü eğitim
Dışişleri Bakanlığı bölgesel uzmanlaşmayı teşvik etmek için, diplomatları yurtiçi ve yurtdışında bölgesel ve tematik lisansüstü eğitim programlarına yolluyor. 2012’de ilk kez 12 diplomat bu kapsamda yurtdışında lisansüstü eğitime gönderildi. 2013’te ise 18 personel daha eğitim için yurtdışına gönderildi. Yine 2012’de Orta Doğu ve Balkanlar konularında 16 diplomatın, 2013’te ise Rusya ve Orta Asya konularında 11 diplomatın yurtiçinde lisansüstü eğitim alması sağlandı. Bununla birlikte yılda ortalama 30 genç memur, Bakanlığın ihtiyaç duyduğu öncelikli konularda lisansüstü eğitim alıyor.

Bölge dillerinin öğrenilmesine teşvik
Bakanlık ayrıca diplomatların ikinci ya da üçüncü yabancı dil öğrenmelerini de teşvik ediyor. Bu kapsamda genç diplomatlar çalıştıkları ya da uzmanlaşmak istedikleri bölgelerin dillerini öğrenebiliyor. Yılda ortalama 85 memur, Rusça, Arapça ile Sırpça gibi bölgesel dil eğitimi alıyor. Diplomatların bulundukları ülkenin uzmanı olmaları ve dilini rahatça konuşabilmelerini sağlamak amacıyla hâlihazırda yurtiçinde 50, yurtdışında ise 38 memur Türkiye için kritik görülen bölgesel dillerde eğitim alıyor. Bu diller arasında, İspanyolca, Fransızca, Rusça, Arapça, Sırpça, Farsça, Arnavutça, Portekizce, Almanca, Çince, Korece ile Yunanca yer alıyor.
 
Not: Veriler Aralık 2013 tarihine aittir.