EN

Uluslararası yatırım liderleri İstanbul’da buluştu


Körfez sermayesinin uluslararası yatırım fonları ve yatırımcıları 10-11 Nisan 2014’te ‘İstanbul Uluslararası Yatırım Zirvesi’nde bir araya geldi. Koordinatörlüğümüzün himayesinde; İstanbul Yatırım Derneği ve Ortadoğu Ekonomi Platformu tarafından düzenlenen zirveye, Körfez ülkelerinden toplamda 500 milyar dolarlık fonları yöneten üst düzey yetkililer ve dev firmaların temsilcileri katıldı. Zirvenin açılış konuşmasını Maliye Bakanı Mehmet Şimşek yaptı.

´İstanbul Uluslararası Yatırım Zirvesi´nin açılışında, Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılara hitap eden Maliye Bakanı Şimşek, Türk ekonomisine ilişkin ayrıntılı bilgi verdi. Bakan Şimşek, Türkiye´nin bölgesinde sermaye ve doğal kaynaklar yönünden zengin ülkelerin bulunduğunu belirterek, "Türkiye´nin en büyük zenginliği insan kaynağıdır" dedi. Siyasi istikrarın Türkiye için büyük önem taşıdığını kaydeden Maliye Bakanı, "Türkiye´nin orta ve uzun vadede ekonomik göstergeleri güçlü durumda" diye konuştu.  Şimşek, siyasi istikrar olmadan reformların yapılamayacağını, büyümeden ve refahtan bahsedilemeyeceğini kaydetti. Türkiye’de son 10 yılda elde edilen kazanımların kaynağının siyasi istikrar olduğuna işaret eden Şimşek, siyasi istikrar sayesinde faiz oranlarının 10 yıl önceki rakamlara göre 6-7 kat daha düşük seviyede olduğunu dile getirdi. 

‘Yükselen bir ekonomiyiz’
Şimşek, Türkiye piyasasına girmek için doğru zaman olduğuna vurgu yaparak, “Para biriminin zayıflığı sürekli olmayacaktır. Çünkü Türkiye ana ticaret ortaklarından daha hızlı büyüyor. Böyle bir durumda paranızı tabii ki hızlı büyüyen ülkeye yatırırsınız. Türkiye sadece gelecek 3 yıl değil, gelecek 30-50 yıl için de daha iyi getiri sağlıyor. Yapısal sorunlardan bağımsız bir ekonomi yok. Bizim de yapısal sorunlarımız var. Mükemmel değiliz. Yükselen bir ekonomiyiz. Ve yüksek bir cari açığımız var. Türkiye’nin sermayeye ihtiyacı var çünkü Türkiye komşuları gibi doğal kaynakların bahşedildiği bir ülke değil. Kilit sermayemiz aslında insan, yatırımın da gerçekleştiği bağlam bu. Ancak kısa vadede uluslararası mevduatları cezbetmemiz gerekiyor” dedi.

Türkiye´ye ve devlet desteğine güvenin´
İstanbul Yatırım Derneği Başkanı Mehmet Ulusoy ise, Türkiye´nin genç nüfusuyla önemli bir potansiyel oluşturduğunu belirterek, "Genç Türkiye´ye ve devlet desteğine güvenin" dedi. Zirvenin öğleden sonraki oturumunda konuşan Başbakanlık Yatırım Destek ve Tanıtma Ajansı Başkan Yardımcısı Mustafa Rumeli ise uluslararası yatırımcılara Türkiye´deki yatırım ortamını kolaylaştırmak adına yapılan faaliyetlerle ilgili bilgi verdi. Toplantının "Mega Projeler" başlıklı oturumunda ise Başbakanlık Özelleştirme İdaresi Başkanı Ahmet Aksu, Başbakanlık Toplu Konut İdaresi Başkan Yardımcısı Ahmet Şahin ve Riyad Ticaret Odası Başkanı ve Al Zamil Group´un yöneticisi Abdurrahman Al Zamil söz aldı. Günün son oturumunda ´İnşaat, Gayrımenkul ve Kentsel Dönüşüm´ konusu masaya yatırıldı. 

‘Yerli-yabancı yatırımcı ayrımımız yok’
İstanbul Uluslararası Yatırım Zirvesi’nin ikinci gününde, ilk olarak Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz, Körfez ülkelerinden gelen yatırımcılara hitap etti. Türkiye’nin son 12 yılda sadece ekonomi alanında değil sosyal alanda da ciddi yatırımlar yaptığını belirten Yılmaz, “Türkiye’de temel hak ve hürriyetler gelişti” dedi. Türkiye’nin yatırımcı için öngörülebilir bir ülke olduğunu vurgulayan Kalkınma Bakanı, “Ülkemizde yatırım yapan her firma bizim firmamızdır. Yerli-yabancı yatırımcı diye bir ayrım yapmıyoruz” diye konuştu. Kalkınma Bakanı Yılmaz’ın ardından söz alan Türk Hava Yolları (THY) Genel Müdürü Temel Kotil ise, THY’nin son yıllardaki rekor büyümesi hakkında bilgi verdi.

‘Dünyanın her yerinden yatırım yapılıyor’
Zirvenin öğleden önceki son oturumunda Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi de yatırımcılara seslendi. Türkiye’nin yatırım perspektifinde yaşanan dönüşüm hakkında bilgi veren Haşimi, “Bir ülkenin uluslararası yatırım çekmesinde siyasi istikrar en önemli unsurdur. Türkiye’de istikrarın süreceği kanıtlandı” dedi. Türkiye’ye yapılan uluslararası yatırımların çeşitlendiğini de vurgulayan Haşimi, "Türkiye artık sadece Batıdan değil, dünyanın her bölgesinden yatırım çeken bir ülke” diye konuştu.

Zirvenin öğleden sonraki ilk oturumunda Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, uluslararası yatırımcılara hitap etti. Türkiye´nin enerji sektöründe yatırımcılara önemli fırsatlar sunduğunu belirten Bakan Yıldız, ""Türkiye enerji alanında tercihlerini çeşitlendirdi. 5 farklı ülkeden doğalgaz, 12 farklı ülkeden petrol temin ediyor" diye konuştu. Yıldız´ın ardından söz alan Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Şakir Ercan Gül ise, TMSF olarak Dünya Mevduat Sigortacıları Fonu´nun üyesi olduklarını söyledi. 7 milyar doların üzerinde rezerv biriktirdiklerini belirten Gül, "Bu fon rezervi ile dünyada bir numarayız" dedi. 

´Kriz beklentisi ortadan kalktı´
AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Numan Kurtulmuş ise zirvede yaptığı konuşmada, Türkiye ekonomisinin, 2002-2012 arasında makroekonomisindeki başarıyı ortaya koyduğunu belirterek, borçluluk miktarı ve kalkınma oranlarında oldukça başarılı bir noktaya geldiğini söyledi. Türkiye´nin iki haftalık süreç içerisinde yaklaşık 42,6 milyar dolar ekonomik kazanç elde ettiğini ifade eden Kurtulmuş, "Faizler düşmüştür, devletin iç borçlanma senetlerinde ciddi şekilde değer artışı olmuştur, döviz kurunun aşağı hareketiyle özel sektörün Türkiye´deki dış para açığı Türk parası olarak aşağı çekilmiştir. Dolayısıyla kriz beklentileri seçim sonuçlarıyla ortadan kalkmış ve Türkiye ekonomisi 2 hafta gibi kısa bir süre içerisinde çok olumlu sinyallerle yoluna devam edeceğini göstermiştir" diye konuştu.

İstanbul Shangri la Bosphorus Otel’de gerçekleştirilen zirve, yatırımcılar ve yatırım yaptırmak isteyenler için oluşturulan ikili görüşme platformu ile bir ilke de imza attı. Siyaset ve iş dünyasının önde gelen isimlerinin katılımıyla gerçekleşen zirvede, Kuveyt, Katar, Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), merkezi fonların yöneticileri ve bölgenin en büyük yatırımcıları; Türk işinsanlarıyla bir araya geldi.

İstanbul finans merkezi olacak
Zirvenin amacı ise, artan üretim hacmi ve değerlenen yatırım olasılıkları doğrultusunda; İstanbul’a artan ilgi göz önüne alınarak Arap Yarımadası, özellikle Körfez Bölgesinde bulunan yatırımcıları ve yatırım hacmi 1 milyar doların üstündeki şirket Yönetim Kurulu Başkanlarını (CEO), Türk iş adamlarını ve kamu temsilcilerini bir araya getirerek geleceğe yönelik oluşturulabilecek projeleri ve var olan potansiyel yatırım imkanlarını masaya yatırmak. Zirveyle ayrıca, İstanbul’u Avrupa, Rusya, Ortadoğu ve Uzakdoğu’nun finans ve yatırım merkezi haline getirmek de hedeflendi.

Uluslararası Yatırım zirvesi katılımcıları arasında, gayrimenkul alanında yatırımları bulunan Mohammed Fouzan ile Abdurrahman Al Ajlan, mimarlık alanında çalışan Khaled Al-Asiri, inşaat ve demir çelik alanında yatırım yapan Muhamed Tawajiori, Abdulkerim Al-Rajhii, Mousa Al-Mousa, Abdurrah Al-Zamil ile Tarek Al-Kasabi, inşaat yatırımları yapan Adel Bin Ali, Asab Saib, Jasem Jeidam, Mohammad Jawhar ile Salih Belawi, sanayi ve enerji alanında iştirakleri bulunan Saud Al-Sayarı, kimya alanında yatırım yapan Fahad Al-Ibrahim, finans yatırımcısı Abdulmuhsin Bin Saleh Al Rajhi ve telekom alanında çalışan Saud Bin Muhammed Al Thani de yer aldı.