EN

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız´ın Katılımıyla “Enerji Politikaları”


Koordinatörlüğümüzün "Yabancı Basını Bilgilendirme Faaliyetleri" kapsamında, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yabancı basın temsilcileriyle bir araya geldi. 14 Ekim .2010 tarihinde İstanbul Sarıyer Beyaz Köşk´te düzenlenen toplantıda Yıldız, basın mensuplarına Türkiye’nin enerji politikalarına ilişkin bilgiler verdi.
 


Devamını Göster »
BASIN YANSIMALARI

Bloomberg
14.10.2010
Statoil, Turkish State Oil Company to Team Up on Black Sea Oil Exploration
Ercan Ersoy - Marianne Stigset
 
“Statoil will do exploration in the Black Sea,” said Yildiz, speaking at a conference in Istanbul today. “They will soon start talks with TPAO for a joint venture.”

The Norwegian company approached Yildiz about a week ago with a proposal to work with TPAO in Turkey, Baard Glad Pedersen, a spokesman, said by phone today. Statoil, which has no operations in Turkey, has not met with TPAO yet, Glad Pedersen said. “We believe this is an area with potential -- that’s why we’re taking this initiative,” he said.

Statoil, which has operating rights on about 80 percent of Norway’s oil and gas production, is expanding abroad to counter dwindling North Sea reserves. Oil output offshore Norway is forecast to drop 6 percent in 2010, declining for a 10th year, according to the Norwegian Petroleum Directorate. Statoil is ceasing investment in Iran, which neighbors Turkey, under U.S. pressure. President Barack Obama in July signed a law broadening the scope of sanctions against Iran.

TPAO has joint ventures with Chevron Corp., Exxon Mobil Corp. and Petroleo Brasileiro SA in the Black Sea.

Yildiz also said that Turkey and China may cooperate in coal-fired and nuclear power projects. He said the country, currently in talks with South Korea to build a nuclear power plant, may turn to Japan’s Toshiba Corp. if those negotiations fail.


Reuters
14.10.2010
- Turkey´s TPAO one of 13 companies qualified for tender
- Iraqi Kurdish energy exports through Turkey not ruled out
Ayla Jean Yackley

http://www.kippreport.com/2010/10/turkey-eyes-rights-to-iraqi-gas-field-minister/
http://www.iraqdirectory.com/DisplayNews.aspx?id=14054

State-owned Turkiye Petrolleri (TPAO) is keen to win the rights to operate an Iraqi gas field at an auction this month because of the commercial and strategic value, Turkish Energy Minister Taner Yildiz said on Thursday.
Iraq will tender contracts for gas fields at Akkas in the western desert, Mansuriyah near the Iranian border and Siba in the southern oil hub of Basra at an Oct. 20 auction.

TPAO is one of 13 companies that qualified for the tender. The three fields together have estimated reserves of 11.23 trillion cubic metres, and winning bidders will be allowed to export surplus gas.

Yildiz, speaking to reporters at a briefing, declined to say for which field TPAO may bid. "TPAO is keen on the Iraq gas fields, and we could take a more aggressive stance on pricing, if we consider both a commerical and strategic approach," he said.

The Ankara-based company is part of a consortium headed by Russia´s Gazprom that won a deal to develop Iraq´s Badrah oilfield in December.

Separately, the energy minister did not rule out Iraqi Kurdish energy exports through its territory.

Iraqi Oil Minister Hussain al-Shahristani last month said Turkey had agreed to import fuel supplied only by the central government, signalling that Turkey would bar Kurdish exports.

"We don´t have an agreement that no separate pipeline will be built," Yildiz said. "However we respect Iraq´s unitary state structure and territorial integrity and we will be careful."

Any dispute over rights to develop hydrocarbons between the semi-autonomous Kurdistan Regional Government and the central government should not impact efforts to procure natural gas from Iraq for the planned Nabucco pipeline project to Europe.

The planned $11 billion Nabucco project envisages carrying 31 billion cubic metres of gas after flows begin in 2015.

Nabucco partners RWE of Germany and Austria´s OMV have signed gas agreements with Kurdish authorities.

"Undertakings by companies like RWE and OMV to find a source and procure gas for Nabucco should not be impeded," Yildiz said.
He said that Iraq has said in the past that it could supply 15 bcm of gas for Nabucco.

Turkey is also interested in joining any pipeline project to export Iraqi oil via a northern route as more production comes onstream in the coming years, Yildiz also said. Iraq already sends about 500,000 barrels, or a quarter of its total exports, through the Kirkuk-Ceyhan pipeline, which terminates on Turkey´s Mediterranean coast.


Politis (Güney Kıbrıs Rum Kesimi)
15.10.2010
“Enerji Konusunda Baskı Yapıyor”

Ankara, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin engel olduğu Enerji Başlığı’nın açılması konusunda baskı yapacağına dair AB Enerji Komiseri’nden garantiler aldı. Türk Enerji Bakanı Taner Yıldız İstanbul’daki yabancı gazetecilere ‘Bu umut verici bir gelişmedir’ açıklamasını yaptı. ‘Politis’in Türkiye’nin enerji başlığıyla ilgili sorusuna Bakan, Avrupa Birliği Enerji Komiseri Günther Oettinger ile birkaç gün önce olan görüşmesinde, Oettinger’in kendisine konunun Avrupa Konseyine taşınacağını ve ‘Türkiye’nin bunu hak etmediğine’ değineceğini söylediğini belirtti. Türk Bakan ‘Biz bu gelişmeyi çok umut verici olarak görüyoruz’ dedi ve enerji başlığının teknik sebeplerden değil siyasi sebeplerden dolayı açılmadığını yineledi. Taner Yıldız ‘Güney Kıbrıs’ın koyduğu dış kurallardan dolayı açılmıyor’ dedi ve Ankara’nın bunu doğru bulmadığını ekledi.

Öte yandan Ankara’nın, uluslar arası enerji alanında önemli bir rol oynamasından dolayı enerji başlığını açma amacını başarmayı umduğu görülüyor. Türk Bakan ‘Enerji başlığının açılmasıyla ilgili bu girişimleri beklemeden büyük bir atak yapıyoruz. Nabuko ve diğer enerji programlarının gerçekleşmesi için yolu açıyoruz’ dedi ve bunu enerji başlığının açılması amacıyla baskı yapmak için değil, doğru politikanın bu olduğuna inandıkları için yaptıklarını belirtti. Türkiye’nin çok önemli bir rol oynadığını ve bazı AB ülkelerinin Türkiye’yi ‘çok çok önemli’ olarak nitelendirdiklerini vurguladı. Türk Enerji Bakanı ‘Biz bu görüşle tedirgin olmadan yolumuza devam ediyoruz. Başlık ister açılsın ister açılmasın biz doğru olanı yapmaya devam edeceğiz’ dedi.

Geçtiğimiz hafta Avusturya Dışişleri Bakanı Michael Spindelegger’in Türk meslektaşı Ahmet Davutoğlu ile yaptığı ortak basın toplantısında aralarında enerji başlığının da bulunduğu iki başlığın daha açılabileceğini belirttiğine dikkat çekildi. Türkiye’nin AB Başmüzakerecisi Egemen Bağış, geçen hafta Türkiye’nin uluslar arası alanda enerji konusunda anahtar rolü oynadığı bir dönemde enerji başlığının açılmamasını ‘çifte standart’ olarak nitelendirmişti.

Papa seçimi

Bu arada Egemen Bağış dün Avrupa Basın Toplantısı’ndaki konuşmasında, Kıbrıs’taki siyasi sorunun Papa’nın seçilmesi yöntemiyle çözülmesini önerdi. Somut olarak Türk yetkili tarafların Papa’nın seçilmesiyle aynı yöntemin izlenmesini, yani ‘Türk Başbakan Tayyip Erdoğan, Yunan Başbakan Yorgos Papandreu, Kıbrıslı Türk lider Derviş Eroğlu ve Kıbrıslı Rum lider Dimitris Hristofyas’ın bir odaya kapanarak, Kıbrıs sorununu çözene kadar çıkmamalarını’ önerdi.


RİA Novosti (Rusya)
14.10.2010
Türkiye, Rusya Federasyonu´nun İlk Nükleer Santralin İnşasına İlişkin Anlaşmayı En Kısa Sürede Onaylayacağını Umuyor

Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Devlet Duması´nın ilk Türk nükleer santralinin inşasına ilişkin hükümetler arası anlaşmayı bir an önce onaylayacağını ümit ettiğini belirtti.

Akdeniz’deki Mersin limanı yakınlarında (Akkuyu platformu) bir nükleer santralın inşasıyla ilgili Rus-Türk anlaşması, 12 Mayısta Ankara´da RF Devlet Başkanı Dimitri Medvedev´in Türkiye´ye yaptığı ziyaret sırasında imzalandı. Ekim ayının başında RF Hükümeti söz konusu anlaşmayı onaylaması için Devlet Duması´na sundu. Perşembe günü RİA Novosti´ye konuşan Bakan, "Şu anda anlaşma Duma tarafından görüşülüyor. Sanırım, bu ay içinde anlaşma onaylanacak." dedi.

İlk Türk nükleer santralin inşası projesi, VVER reaktörüyle çalışan Rus "AES-2006" Projesine göre her biri 1,2 GW kapasiteli olmak üzere dört enerji ünitesinin (VVER tipi reaktörleri) inşasını öngörüyor.

Anlaşmaya göre, anonim ortaklık şeklinde bir yüklenici şirket kurulacak. İlk aşamada bunun hisse senetlerinin yüzde 100´üne Rus tarafının yetki vereceği kuruluşlar sahip olacak. Bu şirket, nükleer santrale ve ürettiği enerjiye sahip olacak. Rus tarafının tam desteğiyle yüklenici şirket, inşaya başlanması için gerekli bütün belgelerin, izinlerin, lisansların, mutabakatların ve onayların verildiği günden itibaren yedi yıl içinde ilk enerji ünitesini ticari amaçlı kullanıma açacak. İkincisinden dördüncüsüne kadar diğer üniteler de birinci ünitenin ticari amaçlı kullanıma açılmasından sonra bir yıl arayla açılacak.

İlk Türk nükleer santralinin inşasının maliyeti yaklaşık 20 milyar dolar olabilir. Anlaşma koşullarına göre ilk başta Türk nükleer santralinin finansmanı, Rus kaynaklarından sağlanacak, sonra ise Türkiye´den olduğu gibi üçüncü ülkelerden de yatırımcıların çekilmesi planlanıyor.

Türk Bakan aynı zamanda, tarafların nükleer santralde üretilecek elektrik enerjinin satışıyla ilgili "esasları belirlediğini" söyledi. Türkiye Enerji Bakanı, "Elektrik enerjisinin satışıyla ilgili garantiler belirlendi. Birinci ve ikinci enerji ünitesi için bu (garanti) yüzde 70 olacak, üçüncüsü ve dördüncüsü için ise yüzde 30 olacak. Böylelikle, 15 yıllık bir süre içinde elektrik enerjisinin yüzde 50´sinin satın alınması ile ilgili garantiler mevcut. Geriye kalan yüzde 50´si ise serbest piyasada satılacak." dedi. Bakana göre RF ve Türkiye, ikinci nükleer santralin inşa edilmesi konusunu henüz görüşmüyor. Türkiye Enerji Bakanı, "(RF´nin katılımıyla) ikinci nükleer santralin inşası meselesi henüz gündemimizde yoktur." açıklamasında bulundu.


RİA Novosti (Rusya)
14.10.2010
Türkiye, Rusya´dan Samsun-Ceyhan Projesiyle İlgili Meseleler Üzerinde Çalışmasını Bekliyor

Perşembe günü gazetecilere konuşan Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Türkiye´nin Rus tarafının Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı Projesine katılmasıyla ilgili meseleler üzerinde bir an önce çalışacağını ümit ettiğini belirtti.

Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı´nın Türkiye´nin Karadeniz şehri Samsun´dan Akdeniz limanı Ceyhan´a kadar döşenmesi planlanıyor. İlk başta, projenin yılda 60-70 milyon ton kapasitede olacağı ve petrolün İstanbul ve Çanakkale boğazlarını es geçerek taşınmasını mümkün kılacağı düşünülmüştü. Geçen yılın ekim ayında Milano´da imzalanan anlaşmaya göre Transneft ve Sovkomflot gibi Rus şirketleri, Türkiye´den Çalık Grubu ve İtalyan Eni şirketi, Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı´nın inşasında ve işletilmesinde ayrıca petrol ürünlerinin taşınmasında, işlenmesinde ve ortak bir şekilde satılmasında yer alacak. Rus LUKOIL şirketi de bu projeye ilgi duyduğunu açıkladı.

Eylül ayında Rusya, Türkiye´ye yılda 25 milyon ton petrolün taşınmasını öngören Samsun-Ceyhan Petrol Boru Hattı ile ilgili hükümetler arası anlaşma taslağını verdi. Aynı zamanda Transneft Başkanı Nikolay Tokarev, Türk tarafının tek başına kendine avantaj sağlamaya çalıştığını ve projeyle ilgili olarak Rusya´ya uygun olmayan koşulları teklif ettiğini söyledi.

Türk Bakan, "Rus tarafı bize yüklenici şirket ile ilgili mektup gönderdi. Bunun oluşturulması süreci devam ediyor. Projeyle ilgili çalışmalara devam ediyoruz." dedi. Türkiye Enerji Bakanı ayrıca şunları söyledi: "25 Ekimde Moskova´ya uçmam gerekiyordu fakat o gün yapılacak hükümet toplantısı nedeniyle gidemeyeceğim. Ertelenen bu ziyaret çerçevesinde Rus tarafından Samsun-Ceyhan Projesine katılması ile ilgili meselelerin ele alınmasını hızlandırmasını isteyeceğiz."


RİA Novosti (Rusya)
14.10.2010

Турция надеется на скорейшую ратификацию РФ соглашения о строительстве первой АЭС

Министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз выразил надежду на скорейшую ратификацию Госдумой межправительственного соглашения о строительстве первой турецкой АЭС.

Российско-турецкое соглашение о строительстве АЭС вблизи средиземноморского порта Мерсин (площадка Аккую) было подписано 12 мая в Анкаре в ходе визита в Турцию президента РФ Дмитрия Медведева. В начале октября правительство РФ внесло на ратификацию в Госдуму указанное соглашение.

"В настоящее время соглашение находится на рассмотрении Думы. Думаю, оно будет ратифицировано в течение месяца", - сказал министр в четверг РИА Новости.

Проект строительства первой турецкой АЭС предусматривает сооружение четырех энергоблоков (реакторы ВВЭР) мощностью по 1,2 ГВт по российскому проекту "АЭС-2006" с реактором ВВЭР (водо-водяной энергетический реактор).

По соглашению создается проектная компания в форме акционерного общества, 100% акций которой первоначально будут владеть организации, уполномоченные российской стороной.

Эта компания владеет АЭС и вырабатываемой ею электроэнергией. Проектная компания при полной поддержке российской стороны вводит в коммерческую эксплуатацию первый энергоблок в течение семи лет с даты выдачи всех документов, разрешений, лицензий, согласований и утверждений, необходимых для начала строительства. Энергоблоки со второго по четвертый вводятся с интервалами в один год после начала коммерческой эксплуатации первого энергоблока.

Стоимость строительства первой турецкой АЭС может составить около 20 миллиардов долларов. По условиям соглашения, на старте проект турецкой АЭС будет финансироваться из российских источников, в дальнейшем планируется привлечение инвесторов как из Турции, так и из третьих стран.

Турецкий министр также сказал, что стороны "определили основы" реализации производимой на АЭС электроэнергии.
"Определены гарантии покупки электроэнергии. Для первого и второго энергоблоков она (гарантия) составит 70%, для третьего и четвертого - 30%. Таким образом, в течение 15 лет имеются гарантии покупки 50% электроэнергии. Оставшиеся 50% будет продаваться на свободном рынке", - отметил министр энергетики Турции.

По его словам, РФ и Турция пока не обсуждают вопрос строительства еще одной АЭС.

"Вопрос строительства второй АЭС (с участием РФ) у нас в повестке дня пока не стоит", - сказал глава Минэнерго Турции.


RİA Novosti (Rusya)
14.10.2010
Турция ждет от России проработки вопросов по проекту Самсун-Джейхан


Турция рассчитывает на скорейшую проработку российской стороной вопросов, связанных с ее участием в реализации проекта строительства нефтепровода Самсун-Джейхан, сообщил в четверг журналистам министр энергетики и природных ресурсов Турции Танер Йылдыз.

Нефтепровод Самсун-Джейхан планируется проложить от турецкого черноморского города Самсун до средиземноморского порта Джейхан.

Проект изначально был рассчитан на прокачку 60-70 миллионов тонн нефти в год и должен был позволить транспортировать ее в обход проливов Босфор и Дарданеллы.

В октябре прошлого года в Милане было подписано соглашение, по которому российские компании "Роснефть", "Транснефть" и "Совкомфлот", наряду с турецкой группой "Чалык" (Calik) и итальянской "Эни" (Eni), примут участие в строительстве и эксплуатации нефтепровода Самсун-Джейхан, а также в транспортировке, переработке и совместной продаже нефтепродуктов. Об интересе к проекту также заявил российский ЛУКОЙЛ.

В сентябре Россия передала Турции проект межправсоглашения по нефтепроводу Самсун-Джейхан с объемом поставок 25 миллионов тонн в год.

Глава "Транснефти" Николай Токарев тогда же заявил, что турецкая сторона пытается в одностороннем порядке обеспечить себе преимущество и предлагает России невыгодные условия по проекту.

"Российская сторона направила нам письмо по проектной компании, идет процесс ее создания. Мы продолжаем работы по проекту", - сказал турецкий министр.

"25 октября я должен был полететь в Москву, однако не смогу из-за предстоящего в этот день заседания правительства. В ходе поездки, дата которой перенесена, мы попросим российскую сторону ускорить проработку вопросов, касающихся ее участия в проекте Самсун-Джейхан", - сказал глава Минэнерго Турции.