EN

Eskişehir Milletvekili Prof.Dr.Nabi Avcı’nın Katılımıyla “12 Haziran Seçim Sonuçlarının Değerlendirilmesi”


Koordinatörlüğümüzün Yabancı Basını Bilgilendirme Faaliyetleri kapsamında, Eskişehir Milletvekili ve eski Başbakanlık Başdanışmanı Prof.Dr.Nabi Avcı, Türkiye´de yerleşik yabancı basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Devamını Göster »
16 Haziran 2011 tarihinde İstanbul Dolmabahçe’deki Başbakanlık Çalışma Ofisinde düzenlenen toplantıda Avcı,12 Haziran seçim sonuçlarını değerlendirdi ve bu seçimlerin Türk demokrasisinin zaferi olduğunu, yeni seçilen parlamentonun en önemli görevinin de yeni bir anayasa hazırlamak olacağını söyledi.

30´u aşkın basın mensubunun katıldığı toplantıda Nabi Avcı, gazetecilerin sorularını da yanıtladı. Avcı, "kamuoyu araştırmalarıyla seçim sonuçlarının neden bu kadar farklı olduğunu" sorması üzerine, "Bu konuda bütün kamuoyu araştırma kuruluşlarını aynı kefeye koymak doğru olmaz. Bize gayet isabetli çalışmalar yapan kuruluşlar da var. Ama bazı medya organları, kendileri de birer siyasi partiymiş gibi davrandıkları için, kendilerini destekleyecek cinsten ´kamuoyu araştırmaları´ servis edebiliyorlar" diye konuştu.

"Seçimden önce başta The Economist olmak üzere yabancı basında yer alan olumsuz yorumların seçim sonuçları üzerinde etkili olup olmadığı" sorulan Avcı, "Bu tür yayınlar, Türk seçmenini etkilememektedir ama AK Parti´nin bazı konuları daha iyi anlatmasını kolaylaştırmaktadır. Türk seçmeni The Economist´i kale almadı. O nedenle belki de The Economist´e teşekkür etmek gerekir" dedi.

AK Parti´nin, özellikle Güneydoğu´da aldığı sonuçları nasıl değerlendirdiğinin sorulması üzerine Nabi Avcı, "AK Parti, her seçimden sonra olduğu gibi, bu seçimden sonra da sadece Güneydoğu´da değil, bütün bölgelerde alınan sonuçları enine boyuna tahlil edip gerekli değerlendirmeleri yapmaya başladı" yanıtını verdi. Yabancı gazetecilerin başta Suriye´den gelen sığınmacılar, Kıbrıs ve Avrupa Birliği ile ilişkiler konusundaki sorularına da bu konularda, ancak satır başları halinde, kendi kişisel görüşlerini iletebileceğini vurgulayan Avcı, özellikle dış politika konularında, resmi tutum ve görüşlerin Başbakan ve Dışişleri Bakanı tarafından, her fırsatta ayrıntılı bir biçimde ve açıklıkla dile getirildiğini belirtti.

Toplantıya BBC, ERT Greece, The Economist, Politis Newspaper, Press Tv, Cnn International, Deutsche Presse Agentur (DPA), Kerkük Gazetesi, Assocıated Press (AP), ABC Daily Newspaper, Woz – Die Wochenzeitung, VRT – Belçika Devlet Televizyonu, Akdeniz Radyo – TV, Press Tv, Wall Street Journal Europe, Bloomberg L.P., Apcom Press Agency, Die Zeit, Ard Televizyonu, Bulgarian News Agency (BTA), Al Jazeera, Executive Magazine, Reuters, Nihon Keizai Shimbun (NIKKEI), Internatıonal Herald Tribune, Rossiyskaya Gazeta ve Anadolu Ajansı temsilcileri katıldı.

Toplantıda direktörlerimizden İlker Astarcı ve Süreyya Er de hazır bulundu.
 

BASIN YANSIMALARI

Today´s Zaman
16.06.2011

Constitution-Making, Kurdish Issue, Syria To Top Gov´t Agenda
www.todayszaman.com/news-247644-constitution-making-kurdish-issue-syria-to-top-govt-agenda.html

Star Gazetesi
16.06.2011

Nabi Avcı´dan Economist´e Teşekkür
www.stargazete.com/politika/nabi-avci-dan-economist-e-tesekkur-haber-359492.htm

Haber7.com
16.06.2011
Avcı: The Economist´e Teşekkür Ederiz!

www.haber7.com/haber/20110616/Avci-The-Economiste-tesekkur-ederiz.php

Haber10.com
16.06.2011
Avcı: The Economist´e Teşekkür Ederiz!

www.haber10.com/haber/244187/

HABER 50
16.06.2011
"The Economist Bazı Gerçekleri Anlatmamızı Kolaylaştırdı"

www.haber50.com/the-ekonomist-bazi-gercekleri-anlatmamizi-kolaylastirdi-470448h.htm