EN

Uluslararası Basını Bilgilendirme Faaliyetleri


Türkiye’de yerleşik uluslararası basın temsilcileriyle toplantılar

Son yıllarda Türkiye’ye dönük bölgesel ve küresel ilginin artışıyla beraber, Türkiye’de temsilcisi bulunan uluslararası yazılı ve görsel basın temsilcilerinin sayısında da ciddi bir artış yaşanmıştır. Artışa paralel bir biçimde, temsilcilerin karar alıcı mekanizma ve isimlerle temaslarını yoğunlaştırması ve gündemdeki konular hakkında ilgili isimlerden doğrudan bilgi alma ihtiyacı her geçen gün artmıştır.

Bu çerçevede geliştirilen program, Türkiye’de mukim bulunan uluslararası basın temsilcileri ile karar alıcı mekanizmalarda bulunan ve Türkiye’yi farklı şekillerde temsil eden isimlerin düzenli aralıklarla bir araya getirilmesini kapsamaktadır. Türkiye’nin farklı konulardaki politikalarının anlatımını, güncel gelişmelerin değerlendirilmesini ve soru-cevap faslını içeren toplantılar, ayda bir defa olmak üzere İstanbul’da yapılmaktadır.

Program kapsamında bugüne dek, Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın katılımıyla “Kamu Diplomasisi ve Türkiye”; Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in katılımıyla “Anayasa ve Referandum Tartışmaları”; Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan’ın katılımıyla “Ekonomi Gündemi”; Avrupa Birliği ile ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Egemen Bağış’ın katılımıyla “AB 13. İlerleme Raporu”; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’ın katılımıyla “Enerji Politikaları”; Devlet Bakanı Faruk Çelik’in katılımıyla “Demokratikleşme Politikaları”, Ak Parti Genel Başkan yardımcısı ve Dış İlişkiler Başkanı Ömer Çelik’in katılımıyla, “Referandum Sonrası Türkiye’de Siyasi Gelişmeler”, Devlet Bakanı Bülent Arınç’ın katılımıyla “Türkiye’de Basın Özgürlüğü”, Ekonomiden Sorumlu Devlet Bakanı Ali Babacan´ın Katılımıyla “Seçim Kampanyaları ve Güncel Gelişmeler” ve Eskişehir Milletvekili Nabi Avcı’nın Katılımıyla “12 Haziran Seçim Sonuçlarının Değerlendirilmesi”  konulu toplantılar düzenlenmiştir.
 

Uluslararası basını bilgilendirme programı

Program, Türkiye mukim bulunan uluslararası basın temsilcileri programına benzer bir biçimde tamamen uluslararası basına yönelik olup, Türkiye ile ilgili gelişmelerde hem yurtiçinde hem de yurtdışında Türkiye’yi takip eden uluslararası basın mensuplarının bilgilendirilmesini kapsamaktadır.