EN

Türkiye-Yemen İlişkileri Sana´da Masaya Yatırıldı


Yemen’in başkenti Sana, 4 Mart’ta ‘Türkiye-Yemen: Demokratik Geçiş ve Ekonomik Deneyim’ başlıklı konferansa ev sahipliği yaptı. Programa Türkiye ve Yemen’den üst düzey bürokratlar ve önemli uzmanlar katıldı. Aynı program kapsamında eş zamanlı olarak, Türkiye’den 36 üniversitenin katıldığı Eğitim Fuarı da gerçekleştirildi.


Devamını Göster »
Koordinatörlüğümüzün ülke programları kapsamında düzenlenen Yemen programı; ilki geçtiğimiz aylarda Ürdün’de gerçekleştirilen “Geçmişten Geleceğe Türk-Arap İlişkileri Çalıştayları”nın devamı niteliğinde. Stratejik Düşünce Enstitüsü (SDE) ile Yemen Demokratik Uyanış Hareketi (TAWQ) işbirliğiyle düzenlenen programa Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) ve Stratejik Araştırmalar Merkezi (SAM) de destek verdi.

Program; dünyada değişen paradigmalara ve bölgede yaşanan gelişmelere paralel olarak dış politika vizyonunu yeniden şekillendiren Türkiye’nin, bölgesindeki komşu ve kardeş ülkelerle ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel işbirliğini geliştirme çabalarına katkı yapmak amacını taşıyor. Mısır, Lübnan, Suudi Arabistan, Irak, Katar, Libya, İran, Tunus, Ürdün, Fas, Kuveyt gibi ülkelerde devam edecek çalıştaylar serisi ile; bu ülkelerle yeni ortaklık platformları oluşturmak hedefleniyor.

“Türkiye-Yemen İlişkileri: İşbirliği Perspektifleri” başlıklı toplantıda her iki ülkenin demokratik dönüşümü, ekonomik deneyimleri ve iki ülke ilişkilerinin diplomatik, ekonomik, toplumsal ve kültürel anlamda geliştirilmesi gibi konular masaya yatırıldı.

4 Mart Pazartesi günü Sana’da düzenlenen toplantının açılış konuşmalarını Türkiye’nin Yemen Büyükelçisi Fazlı Çorman, SDE Başkanı Yasin Aktay, TAWQ Başkanı Abdülgani Aliryani ve YTB Başkanı Kemal Yurtnaç yaptı. Üç oturumdan oluşan konferansa; TİKA Yemen Koordinatörü Faruk Bozgöz, Sakarya Üniversitesi Öğretim Üyesi İsmail Gündoğdu, Gazi Üniversitesi Öğretim Üyesi Musa Yıldız, Balıkesir Üniversitesi Öğretim Üyesi Sadık Ünay, Selçuk Üniversitesi Öğretim Üyesi Davut Ateş, Ahmet Uysal, SDE Orta Doğu Uzmanı Ahmet Uysal, AA Arapça Koordinatörü Turan Kışlakçı, Yemen Şura Konseyi Üyesi Mutahhar El Seydi, Siyasal Bilimler Ulusal Enstitüsü Dekan Yardımcısı Ahmed Saif El Şabi, Sana Üniversitesi Öğretim Üyesi Abdülbaki Şamsan ve aktivist Yasin Ahmed El Tamimi katıldı.

Ziyaret kapsamında ayrıca Yemen Türk Eğitim Fuarları Haftası düzenlendi. 4 Mart´ta açılışı yapılan fuara Koordinatörlüğümüzün yanı sıra YTB, Sana Büyükelçiliği, YÖK, Yunus Emre Enstitüsü ve DEİK destek verdi. Fuarın açılış konuşmasını yapan Başkan Kemal Yurtnaç, Yemen ve Türkiye arasındaki tarihi ve kültürel ilişkilerin önemini vurgulerken, Türkiye Bursları´nın Yemen ve Türkiye arasındaki ilişkilerde yeni bir köprü olduğunu söyledi. 36 üniversitenin katıldığı fuarda Türkiye´deki yükseköğretim imkanları ve Türkiye Bursları tanıtıldı. Faurdaki stantlar Yemen´li gençlerden ve ailelerinden büyük ilgi gördü.

Yemen´de bulunan heyet ayrıca Sana’nın 180 km kuzeydoğusunda bulunan ve 400 yıl önce Osmanlı tarafında buraya yerleşmiş Beyt Al Türki ve Selahattin Eyyübi zamanında aynı köye 3 km uzaklıkta bulunan Beyt-il Kurdi’ye yerleşen Kürt ve Türk köylerini ziyaret etti. Yemen Beyit Al Türki Köyünden Koordinatörlüğümüze "Teşekkür Plaketi" verildi.