EN

Koordinatörümüz İbrahim Kalın 24-27 Ocak 2011 tarihleri arasında Japonya´daydı


Ülke programları faaliyetleri kapsamında, Sasakawa Barış Vakfı´nın davetlisi olarak Japonya´ya giden Koordinatörümüz İbrahim Kalın, Tokyo´da bir konferans verdi ve resmi temaslarda bulundu.
 


Devamını Göster »
Kalın, Sasakawa Barış Vakfı’nın Orta Doğu ve İslam Çalışmaları biriminin düzenlediği konferansta ‘Türk Dış Politikasınının Yeni Dinamikleri’ni anlattı. Seçkin bir kalabalığa hitap eden Kalın, önümüzdeki dönemde Türk-Japon ilişkilerinde büyük gelişmeler yaşanacağına dikkat çekti.

Tokyo´da bulandığı süre içinde Japonya Dışişleri Bakanı Seiji Maehara’yla görüşen Kalın, Asya’da ekonomik kalkınma modeli olarak Japonya’dan övgüyle bahsetti. Bakan Maehara ise Japonya’nın sürdürülebilir refah devleti olarak yeni bir model oluşturmak amacıyla ekonomik gelişme sağlayan bir ekonomi diplomasisi takip ettiğini, bu diplomasinin en önemli esasının ise yatırımları alan ülkeler ile “kazan-kazan” ilkesine dayalı ilişkiler geliştirmek olduğunu söyledi. Maehara ayrıca Türkiye’de Nükleer Güç Santralı kurulması projesi başta olmak üzere büyük ölçekli altyapı projeleri ile ilgili olarak Türkiye’nin desteğini talep etti. Koordinatörümüzü İbrahim Kalın, Japonya ile Türkiye arasında altyapı projelerinde işbirliği imkanlarının hayata geçirilmesi suretiyle iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesini arzuladıklarını kaydetti.

Ziyareti kapsamında Turizm ve Ticaret Bakanlarıyla da görüşen Kalın, "Japonya´da Türkiye´ye büyük merak" olduğunu, geçen yıl Japonya´dan Türkiye´ye gelen turist sayısının bir önceki yıla göre 35 bin arttığını belirtti. Kalın, bir Türk-Japon Üniversitesi kurulması yönünde görüşmelerde bulunduklarını da kaydetti.

İbrahim Kalın, Kyodo Haber Ajansına verdiği mülakatta, Sinop şehrinde yapılması düşünülen ülkenin ikinci nükleer güç santralı konusunda önümüzdeki 2-3 ay içinde Japonya ile bir mutabakata varılması arzusunu ifade etti. Kalın ayrıca Türk ekonomisinin son 5-6 yılda yaklaşık yüzde 6-7 oranlarında büyüdüğüne işaret etti.

Nihon Keizai Shimbun gazetesine de konuşan Kalın, Ortadoğu’da istikrarın bozulduğuna işaret etti. Hükümetin devrildiği Tunus’un ardından Mısır’da da hükümet karşıtı gösteriler olmasını, “Ülkede istikrar ve reformun dengelenmesi gerekli. Olaylar, şiddet içeren tedbirlere başvurulmasına bir tepkidir” şeklinde değerlendirdi. 

 
BASIN YANSIMALARI

Kyodo Haber Ajansı
28.01.2011
Nükleer Santral Yapımı Konusunda Türkiye ile Japonya Arasında İki Ay İçinde Mutabakata Varılabilir

Japonya’yı ziyaret eden Başbakan Başdanışmanı İbrahim Kalın 27 Ocakta Kyodo Haber Ajansına verdiği mülakatta, Sinop şehrinde yapılması düşünülen ülkenin ikinci nükleer güç santralı konusunda önümüzdeki 2-3 ay içinde Japonya ile bir mutabakata varılması arzusunu ifade etti. Kalın, üçüncü ve dördüncü santral projelerinde de Japonya ile iş birliği imkânlarını araştırmak istediklerini söyledi.

Türkiye, son yıllardaki ekonomik büyüme karşısında enerji arzını hızla artırmayı öngörüyor. Başbakan Erdoğan’ın yakın çevresinden olan ve dış politika danışmanlığını yapan Kalın, Japonya ile nükleer santral konusunda iş birliğini mümkün kılacak nükleer enerji anlaşmasının bir an önce imzalanmasına çalışılacağını vurguladı.

Başdanışman Kalın, “Türk ekonomisinin son 5-6 yılda yaklaşık yüzde 6-7 oranlarında büyüdüğüne” işaret etti ve bunun sürdürülebilmesi için “önümüzdeki 2-3 yıl içinde dört santral yapılmasını” planladıklarını açıkladı.

Türkiye gibi bir deprem ülkesi olan Japonya’nın, sismik mukavemet teknolojisinden sitayişle bahseden Kalın, “İlk santralin yapımını Rusya üstlendi ama Sinop’taki ikinci santralı Japonya ile yapmak konusunda çok istekliyiz.” diye konuştu. Kalın ayrıca, “2-3 ay içinde bir mutabakata varabilirsek, projenin son derece hızlı bir şekilde ilerlemesinin mümkün olacağına inandığını” söyledi.

Japonya’nın önem verdiği, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumunun denetleme yetkilerini takviye eden ek protokole Türkiye hâlihazırda taraf. Başdanışman Kalın, “iki ülke arasında bir nükleer iş birliği anlaşması imzalanmasına herhangi bir engel bulunmadığını” ifade ederek, müzakerelerin hızla sonuçlandırılacağına olan inancını vurguladı.


Nihon Keizai Shimbun
27.01.2011
Türkiye Başbakanının Başdanışmanı Mısır´daki Duruma Dikkat Çekti


Türkiye Başbakanı Erdoğan’ın diplomatik ilişkiler konusunda danışmanlığını yürüten Başbakanlık Başdanışmanı İbrahim Kalın, 26 Ocakta Tokyo’da Nihon Keizai Shimbun gazetesine mülakat verdi. Hükümetin devrildiği Tunus’un ardından Mısır’da da hükûmet karşıtı gösteriler olmasını, “Ülkede istikrar ve reformun dengelenmesi gerekli. Olaylar, şiddet içeren tedbirlere başvurulmasına bir tepkidir.” şeklinde değerlendirdi. Mısır’daki durumun yakından takip edildiğini belirten İbrahim Kalın, Orta Doğu’da istikrarın bozulduğuna işaret etti.


T.C. Başbakan Başmüşaviri İbrahim Kalın´ın Dışişleri Bakanı Maehara´yi Ziyareti
26.01.2011


Bugün, 26 Ocak 2010, Çarşamba saat 10:00’da, Sasakawa Barış Vakfının davetiyle Japonya’da bulunan T.C. Başbakan Başmüşaviri İbrahim Kalın, Dışişleri Bakanı Seiji Maehara’ya yaklaşık yarım saat süren bir nezaket ziyaretinde bulunmuştur. Görüşmede taraflar aşağıdaki hususları dile getirmişlerdir:

1. Sayın Başmüşavir, Asya’da ekonomik kalkınma modeli olarak Japonya’dan sitayişle bahsetmiş, Sayın Bakan ise Japonya’nın sürdürülebilir refah devleti olarak yeni bir model oluşturmak amacıyla ekonomik gelişme sağlayan bir ekonomi diplomasisi takip ettiğini, bu diplomasinin en önemli esasının ise yatırımları alan ülkeler ile “kazan-kazan” ilkesine dayalı ilişkiler geliştirmek olduğunu ifadeyle mukabele etmişlerdir.

2. Sayın Bakan ayrıca Türkiye’de Nükleer Güç Santralı kurulması projesi başta olmak üzere büyük ölçekli altyapı projeleri ile ilgili olarak muhatabının desteğini talep etmiştir. Sayın Başmüşavir ise, Japonya ile Türkiye arasında altyapı projelerinde işbirliği imkanlarının hayata geçirilmesi suretiyle iki ülke ilişkilerinin daha da gelişmesini arzuladıklarını ifadeyle mukabele etmişlerdir.


http://www.mofa.go.jp/mofaj/press/release/23/1/0126_04.html

カルン・トルコ首相首席補佐官による前原大臣への表敬訪問
平成23年1月26日

本26日(水曜日)午前10時より約30分,笹川平和財団の招聘により訪日中のイブラーヒム・カルン・トルコ首相首席補佐官(Mr.Ibrahim KALIN, Senior Adviser to the Prime Minister of the Republic of Turkey)が前原誠司外務大臣を表敬訪問しました。会談において以下のやりとりがありました。
1. カルン首相補佐官より,アジアにおける経済発展のモデルとしての日本への高い評価が表明されたのに対し,前原大臣よりは,日本は,持続可能な福祉国家として新たなモデルとなるべく,経済成長をもたらす経済外交を推進しており,その主眼は,投資受入れ国とウィン・ウィンの関係を構築することである旨述べました。
2. 更に前原外務大臣より,トルコにおける原子力発電所建設計画を始めとする大型インフラ案件に対する支援を要請しました。これに対し,カルン補佐官より,日トルコ間のインフラ案件における協力実現等により,両国関係が更に発展することを期待する旨述べました。


Kyodo News
27.01.2011

Ibrahim Kalin, the chief adviser to the Turkish prime minister, speaks in an interview in Tokyo on Jan. 27, 2011. Kalin said Turkey hopes to formalize a deal with Japan on the construction of a nuclear power plant in the northern Turkish city of Sinop within two to three months.
 
Today´s Zaman
28.01.2011
Turkey and Japan: A Worthwhile Partnership
İbrahim Kalın
http://www.todayszaman.com/columnist-233711-turkey-and-japan-a-worthwhile-partnership.html