EN

İngiliz Parlamentosunda "İlişkiler Dünyasında Türkiye´nin Rolü" tartışıldı


Koordinatörlüğümüzün düzenli faaliyetlerinden "Ülke Programları" kapsamında, 8 Şubat 2010 tarihinde İngiliz Parlamentosunda, her iki taraftan üst düzey katılımla, "İlişkiler Dünyasında Türkiye´nin Rolü" başlıklı bir seminer düzenlendi. Seminerde, Türkiye´de demokratikleşme, açılım süreci, yeni anayasa çalışmaları, Türkiye-İngiltere ilişkileri, enerji yolları, Türkiye-İsrail ilişkileri ve Ermenistan protokolleri gibi konularda Türkiye´nin bakış açısı anlatıldı.
 


Devamını Göster »
Toplantıya Türkiye tarafından Egemen Bağış, Yaşar Yakış, Kürşat Tüzmen, Suat Kınıklıoğlu, Nursuna Memecan, Koordinatörümüz İbrahim Kalın ve direktörlerimizden Cemal Haşimi’nin aralarında bulunduğu isimler katıldı. Toplantıya aynı düzeyde seçkin bir katılımla eşlik eden İngiltere tarafında ise Michael Ancram, Dominic Grieve, Chiswick Lordu Hannay, Guildford Lordu Howell, Saltaire Lordu Wallace gibi isimler vardı.

Programın ikinci gününde, 9 Şubat 2010 tarihinde, İngiltere’nin en eski ve en prestijli araştırma kuruluşu Royal United Services Institute´da (RUSI) yapılan toplantıda, Koordinatörümüz İbrahim Kalın ve AK Parti Dış İlişkiler Başkan Yardımcısı Suat Kınıklıoğlu katılımcılara; AK Parti ve AK Parti´nin dış politikası ile iç siyasi gelişmeler hakkında bilgi verdi. Toplantıya RUSI´de Türkiye ve Ortadoğu masalarında çalışan isimlerle beraber, Londra´da konuyla ilgili araştırma kuruluşlarının temsilcileri katıldı.