EN

Türkiye´nin Dış Politikası Londra´da tartışıldı


Londra, 29-30 Kasım 2012 tarihlerinde iki ülke ilişkileri açısından önemli bir programa ev sahipliği yaptı. Koordinatörlüğümüz tarafından, Royal United Services Institute (RUSI) işbirliğiyle düzenlenen program çerçevesinde; AK Parti Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik ve Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın bir dizi konferans verdi ve üst düzey görüşmeler gerçekleştirdi.

Devamını Göster »

Programa Çelik ve Kalın´ın yanısıra, Koordinatörümüz Cemalettin Haşimi, Ak Parti Dış İlişkiler Koordinatörü Elif Esen ve KDK ekibinden Mazhar Yasin Tüylüoğlu katıldı.

Londra programı, 29 Kasım sabahı İngiliz basınından Reuters, Economist, Times, The Independent, Financial Times ve BBC temsilcilerinin katılımıyla düzenlenen kahvaltılı toplantıyla başladı. Türkiye´nin Londra Büyükelçisi Ünal Çeviköz´ün de katıldığı toplantıda, Türkiye-AB ilişkilerinin geleceği, Türkiye-İngiltere ilişkileri, Türkiye-Mısır eksenindeki gelişmeler, İsrail´in Gazze saldırısı, ateşkes Türkiye´deki demokratik gelişmeler, Rusya ile ilişkiler, Suriye´deki olaylar ve bölgenin geleceği ele alındı.

Türk heyeti daha sonra, İngiliz Parlamentosu Türkiye Dostluk Grubu Başkanı Fabian Hamilton ve heyeti ile bir araya geldi. Toplantıda Muhafazakar Parti eş başkanı Jeffrey Clifford Brown, Nick de Bois, Barones Meral Ece ve Lord Kilclooney hazır bulundu. Bu görüşmede İngiltere – Türkiye arasındaki güçlü işbirliği ve parlamentolar arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi konuları ele alındı. Çelik ve Kalın toplantıdan sonra ayrıca İngiltere´nin AB Bakanı David Lidington ile bir görüşme yaptı.

Ömer Çelik ve İbrahim Kalın, programlarını RUSI’de düzenlenecek olan “Prospects for Turkey in a Fast-Changing World” başlıklı konferans ile sürdürdü. Toplantıda, son 10 yıllık süreçte Türkiye’de yaşanan değişimin, bölgedeki gelişmeler çerçevesinde değerlendirmesi yapıldı.

Ömer Çelik konuşmasında, Türkiye´nin iç politikada yaşamakta olduğu reform ve değişim sürecinin dış politikada da aynı sekilde yaşandığını vurguladı. "Türkiye olarak dış politikamızın ABD ve Avrupa tarafından beş yıl geriden takip edilmesinden artık yorulduk" diyen Çelik, İsrail´in Gazze saldırılarına ve Türkiye´nin ateşkes sürecinde oynadığı role de değindi. Çelik, "Hamas ile seçimleri kazandıktan sonra irtibat kurduğumuzda eleştirilmişken, şimdi Hamas ile ilişkilerimizi ateşkes icin kullandık" dedi.

Konuşmasına küresel düzendeki dönüşümü anlatarak başlayan Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, tarihin akışının hızlandığını vurguladı ve Afrika, Latin Amerika ile Asya´nın yükselişe geçtiğini söyledi. "Bölge ve çevremizdeki komşularımızın güçlü, istikrarlı olmaları bizim de çıkarımızadır" diyen Kalın, şunları kaydetti: "AB de aynı çerçevede hareket ediyor. AB ilişkilerimiz her zamankinden güçlü, tüm kurumlarda etkin şekilde temsil edilmekteyiz. Yeni fasılların açılmaması anlaşılamaz. 2013 yılı yeni dönem başkanlığı ile en az üç faslın yeniden açılmasını öngörüyoruz. Vize konusunda Türkiye´nin Schengen sistemine dahil olmamasının mantıklı bir açıklaması yoktur."

Ortadoğu´daki gelişmelere de değinen Kalın, "Arap dünyasına baktığımızda Mısır ile aramızda rekabet olduğu iddialarını görmekteyiz. Gazze krizinde iki ülkenin işbirliği etkisini göstermiştir. Bölgede güçlü ve etkili bir Mısır, Türkiye ile işbirligi sayesinde sadece iki ülke için değil, tüm bölge için şanstır. Türkiye, Suriye rejimine ilk altı ay etkili bir şekilde yardımcı olmaya çalışmıştır. Ancak halkını öldüren rejime karşı halkın yanındadır" dedi. Kalın sözlerini, "Türkiye´nin dış politika etkinliği sadece yakın bölgesi ile sınırlı değildir, Afrika´da açmakta olduğumuz elçilikler çok boyutlu politikanın birer örneğidir" diyerek tamamladı.

Günün son etkinliği ise King’s College´da “Turkey´s Past and Turkey´s Future" konulu sunum oldu. Öğrenciler ile bir araya gelen Çelik ve Kalın, sunumun ardından Türkiye dış politikası hakkındaki sorulara yanıt verdi.

Programın ikinci günü (30 Kasım 2012, Cuma), European Council on Foreign Relations’da (ECFR) “Turkey Looking East and West: Between a Europe of Austerity and an East of Instability” konulu kapalı toplantı ile başladı. Sonrasında Türk heyeti Guardian Editorial Board Meeting’e katıldı.

İki günlük Londra temaslarında son olarak, Lord Tarık Ahmed ve Başbakanlık Güvenlik Danışmanı Kim Darroch ile bir araya gelen Türk heyeti, iki ülke arasındaki işbirliğine dair öngörüleri görüştü.
 

BASIN YANSIMALARIEurovizyon
21.11.2012
Çelik ve Kalın´dan Londra´da konferans
www.eurovizyon.co.uk/londra/celik-ve-kalindan-londrada-konferans-h15940.html

Anadolu Ajansı
30.11.2012
-İngiltere´de ´Türkiye´ konferansları
-AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik:
-"Aslında Clinton´ın Tel Aviv´e varmasından 15 saat önce müzakere (İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes müzakeresi) konusunda mutabakata varılmıştı. Fakat bu, Türkiye´nin hanesine yazmasın diye, 15 saat geciktirdiler"
-"10 yıldır Amerikalıların ve Avrupalıların bizi 5 yıl gecikmeyle anlamasından yorulduk"
-"İsrail ile ilişkilerimiz, İsrail normalleşirse normalleşir"
-Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı Kalın: "İrlanda dönem başkanlığında, AB müzakere sürecinde ilerlemeler görmek istiyoruz"


AK Parti´nin Dış İlişkilerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik, İsrail ile Hamas arasındaki ateşkes anlaşmasıyla ilgili, "Aslında Clinton´ın Tel Aviv´e varmasından 15 saat önce müzakere konusunda mutabakata varılmıştı. Fakat bu, Türkiye´nin hanesine yazmasın diye, 15 saat geciktirdiler" dedi.

Çelik ile Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK) tarafından, düşünce kuruluşu Royal United Services Institute (RUSI) işbirliğiyle düzenlenen program çerçevesinde, İngiltere´nin başkenti Londra´da çeşitli temaslarda bulundu ve konferanslar verdi.
Ömer Çelik ve İbrahim Kalın King´s College Üniversitesi´nde "Türkiye´nin geçmişi ve geleceği" başlıklı, Türk dış politikasına ilişkin konferans verdi.

Yeni Türkiye´yi tanımlamaya ilişkin tartışmalara, "Türkiye´nin normalleşmesi" dediklerini belirten Ömer Çelik, Türkiye´nin komşularıyla, Balkanlar, Somali gibi ülke ve bölgelerle yakın ilişkisine dikkati çekti.

Çelik, "Biz, ülkemizde muhalefet partileri tarafından şöyle eleştiriliyoruz; ´kendi sorunlarımız varken buralarla niye uğraşıyoruz´ diye. Tabi siyaset yapmanın da, uluslararası ilişkiler düşünmenin bir takım temel gereklilikleri var bu da en azından ilkokul düzeyinde tarih ve coğrafya bilmeyi gerektiriyor" diye konuştu.

100 yıl önce çizilmiş ulus devlet sınırları içinde artık yaşanmadığını belirten Çelik, şunları kaydetti:
"Bizim bütün bu büyük coğrafyayla ilgilenmemiz, herhangi bir toprak talebi ya da ekonomik sömürü için değildir. Tam tersine bu bölgede huzurun ve istikrarın sağlanması için tarihsel birikimimizi ve bugünkü gücümüzü devreye sokuyoruz."

-"Dış politikada en devrimci adımları atmış hükümetiz"-

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Çelik, AK Parti olarak Arap Baharının başladığını 2005 yılında Hamas´ın seçilmesiyle anladıklarını belirterek, şöyle konuştu:
"O zaman Hamas´ın seçime girmesine izin verenler, Hamas seçimi kazandıktan sonra onu veto ettiler. Biz de dedik ki, ´Bu alışkanlığı bir kenara bırakın, halkların iradesine saygı duyun´. O gün bizim bu tutumuzu protesto edenler, bugün Gazze ateşkesi için Hamas üzerindeki etkimizi kullanmamızı istediler.

Türkiye, Balkan, Kafkas, Ortadoğu, Akdeniz, Avrupa ve İslam ülkesidir. Bizim bu çok boyutlu halimizi kavramayanlar, herhangi bir açılım yaptığımızda önce bunu protesto ettiler ama birkaç sene sonra bunun doğru olduğunu kabul ettiler. Biz de 10 yıldır Amerikalıların ve Avrupalıların, bizi 5 yıl gecikmeyle anlamasından yorulduk."
Çelik, "Cumhuriyet tarihinde dış politika alanında en devrimci adımları atmış hükümetiz" diyerek, Kıbrıs sorunu, Ermenistan´la ilişkiler gibi konuları örnek gösterdi.

-"Siz ABD Dışişleri Bakanlığı´na, İngiliz gazetelerine bakmayın"-

Gazze´deki ateşkes konusunda Türkiye´nin merkezi bir rol oynadığını belirten Çelik, "Siz bakmayın ABD Dışişleri Bakanlığı´nın ya da bazı İngiliz gazetelerinin söylediğine. Ben o müzakerelerde bizzat bulundum, hem Mısır, hem Hamas, Türkiye´nin bu müzakerelerde merkezi bir rol oynamasını istedi. Hatta İsrail, diplomatik ve siyasi bir ilişkimiz olmamasına rağmen, dolaylı kanallardan Türkiye´nin bu sürece destek vermesini çok önemsediklerini söyledi. Aslında Clinton´ın Tel Aviv´e varmasından 15 saat önce müzakere konusunda mutabakata varılmıştı. Fakat bu Türkiye´nin hanesine yazmasın diye, 15 saat geciktirdiler" diye konuştu.

-"´Özür dilemek yerine pişmanlık duyuyoruz´ desek olur mu diyorlar"-

Konferansta soruları da yanıtlayan Ömer Çelik Hamas´a ilişkin bir soru üzerine, "Abluka kalksa, İsrail bu saldırganlığından vazgeçse, Gazze´ye ya da Batı Şeria´ya insani bir yaşam seçeneği sunsa, ondan sonra eğer Hamas oraya bir tek füze atarsa karşısına biz çıkarız. Fakat İsrail saldırganlığı bütün acımasızlığıyla devam ediyor" dedi.
Birileri, "İsrail yok edilmelidir" dediğinde, bu söyleme de karşı çıktıklarını belirten Çelik, Türkiye´nin İsrail halkının dostu olduğunu, barış içinde yaşama hakkını savunduğunu vurguladı. Diğer yandan Netanyahu hükümetinin terörist faaliyetlerine karşı olduklarını söyleyen Ömer Çelik, "İsrail devletini eleştirmek antisemitizm değildir. İsrail halkının güvenliğini bugün Hamas değil, Netanyahu hükümeti tehdit ediyor" diye konuştu.

İki devletli çözüm dışında bir çözüm olmadığını düşündüklerini ifade eden Çelik, "9 insanımızı öldürdüler, ´özür dileyin tazminat ödeyin´ diyoruz. ´Gazze´deki abluka kalksın, ilişkilerimiz normalleşsin´ diyoruz. Buna yanaşmıyorlar. ´Özür dilemek yerine pişmanlık duyuyoruz´ desek olur mu diyorlar. Bu normal olmayan bir devletin tavrıdır. Anormal bir hükümetle normal bir ilişki kuramazsınız. Dolayısıyla önce İsrail´in normalleşmesi lazım. İlişkilerimiz, İsrail normalleşirse normalleşir"

-"AB´nin kararı, kendi geleceğiyle ilgili"-

Ömer Çelik, RUSI düşünce kuruluşundaki "Hızlı Değişen Dünyada Türkiye için Beklentiler" konulu konferansta yaptığı konuşmada ise, güçlü bir ekonomiye sahip ve G20 üyesi olan Türkiye´nin bölgesindeki her politik olayın merkezinde yer aldığını, aynı zamanda Türkiye´nin darbelerle mücadele eden ve demokratikleşme yolunda süratle ilerleyen bir ülke olduğunu söyledi.

Avrupa´daki ekonomik krize değinen Çelik, "Türkiye´nin kuzeyinde, Avrupa´da ciddi bir ekonomik kriz var. Türkiye güçlü ekonomisiyle, krizin olduğu bölge için ilham kaynağıdır. Türkiye´nin güneyinde, Arap devriminin olduğu ülkelerde ciddi bir demokrasi krizi yaşanıyor. Türkiye, demokrasisiyle de bu ülkelere ilham kaynağıdır. Türkiye, demokrasi açısından AB ülkeleriyle aynı düzlemde değerlendirilecek bir ülkedir, ekonomik gelişimiyle de ekonomik açıdan en parlak ülkeler olarak kabul edilen BRICS ülkeleriyle aynı düzeyde kabul edilecek bir ülkedir" diye konuştu.
Çelik, herhangi bir reformu gerçekleştirdiklerinde, bu reformun türbülans yarattığı zaman, geri adım atmak yerine daha çok reform yaparak yollarına devam ettiklerini söyledi.

AB´nin Türkiye´yi üye olarak kabul etme konusundaki isteksizliğinin AB ile Türkiye arasındaki bir mesele olmaktan çıktığını ifade eden Çelik, "AB´nin Türkiye ile ilgili vereceği karar, Türkiye hakkında değil, kendi geleceğiyle ilgilidir. Türkiye, herhangi bir meselede konuştuğu zaman minimum bin yıllık bir tarih içerisinden konuşur" dedi.

-Kalın: "Vize rejiminin değiştirilmesi gerekiyor"-

Başbakanlık Müsteşar Yardımcısı İbrahim Kalın da, Türkiye´nin AB müzakere sürecinde 2010´daki İspanya´nın AB dönem başkanlığından bu yana hiç müzakere başlığı açılmadığını ya da kapanmadığını belirtti.

"Umarım, 2013 Ocak ayında İrlanda´nın dönem başkanlığıyla bazı ilerlemeler görmek istiyoruz" diyen Kalın, 2013 yılında AB katılım sürecine ilişkin olumlu bir gündem olmasını umduğunu ifade etti.

Türkiye´nin gelecek yıl birkaç müzakere başlığı daha açmak istediğini söyleyen Kalın, vize rejiminin değiştirilmesi, Türkiye´nin Schengen vize sistemine dahil edilmesi gerektiğini kaydetti.


TRT Haber
30.11.2012
Çelik´ten Ateşkes Sürecine Dair Çarpıcı Açıklama
www.trthaber.com/haber/gundem/celikten-ateskes-surecine-dair-carpici-aciklama-65262.html

Fenomen Haber
30.11.2012
Ateşkes süreci için çarpıcı açıklamalar
www.fenomenhaber.com/manset2/ateskes-sureci-icin-carpici-aciklamalar.html

Habername
30.11.2012
Çelik´ten çarpıcı açıklamalar
www.habername.com/haber-celikten-carpici-aciklamalar-83228.htm

Son Dakika
30.11.2012
İsrail normalleşirse ilişkimiz normalleşir
www.son-dakika.gen.tr/41543-israil-normallesirse-iliskimiz-normallesir.html