EN

Kudüs Siyasi Çalışmalar Merkezinde, Palmer Raporu Ve Türk-İsrail İlişkileri Masaya Yatırıldı


Ürdün’ün başkenti Amman’da bulunan ve hem bölgenin hem de Arap dünyasının en önemli araştırma ve kamuoyu oluşturma kuruluşlarından biri olan Kudüs Siyasi Çalışmalar Merkezi, 17 Eylül 2011 tarihinde özel bir panele ev sahipliği yaptı. Koordinatörlüğümüzün desteklediği ve ön çalışmalarını yaptığı konferansa Türkiye’yi temsilen Ankara Milletvekili Emrullah İşler katıldı.


Devamını Göster »
Uluslararası medyanın yoğun ilgi gösterdiği Ürdün’deki toplantıda, Birleşmiş Milletler’in Palmer Raporu, Türkiye-İsrail ilişkileri, Türkiye-Suriye ilişkileri, Türkiye’nin Ortadoğu politikası ve gelecek vizyonu gibi konular ele alındı. “Değişen Bölgede Türkiye’nin Rolü” başlıklı seminere Uluslararası Kriz Grubu yönetim kurulu üyesi, Kraliyet Mahkemesi eski başkanı, eski bakan ve Ürdün’ün eski BM temsilcisi Adnan Abu Odeh ile Ankara Milletvekili Emrullah İşler konuşmacı olarak katıldı. Seminerin açılışını ve moderatörlüğünü ise Kudüs Siyasi Çalışmalar Merkezi Başkanı Oraib Al Rantawi yaptı.

Dr. Emrullah İşler, panelde Türkiye’nin Ortadoğu vizyonunu anlattı ve Türkiye’nin Palmer Raporuna yönelik yaklaşımını ve eleştirilerini dile getirdi. İşler ayrıca, konuklara başta Suriye ve Libya’daki gelişmeler olmak üzere Türkiye’nin bölgede izlediği siyaseti açıkladı. Ürdünlü katılımcılar da Türkiye’nin tepkisine tam destek verdiklerini ifade etti ve Türkiye’nin bölgeye yaptığı olumlu katkılardan duydukları memnuniyeti dile getirdi.

Programı; devlet bakanları, büyükelçiler, siyasi parti temsilcileri, milletvekileri, akademisyen ve üst düzey gazetecilerden oluşan 150 kişilik seçkin bir topluluk izledi. Konferans, çok sayıda gazete ve 11 ayrı televizyon kanalında geniş yer buldu.

 

Kudüs Siyasi Araştırmalar Merkezi

Kudüs Siyasi Araştırmalar Merkezi 2000 yılının başlarında Amman’da kuruldu. Başkanlığını, yakın bir zaman önce konferans ve panel katılımları vesilesiyle Türkiye’de bulunan Oraib Al-Rantawi yapmaktadır. Ağırlıklı olarak Körfez bölgesi güvenlik çalışmaları, Ürdün’ün dış politikası, Ortadoğu ve Filistin sorunu gibi konular üzerine uzmanlaşan bir araştırma kuruluşudur. Ürdün’de üst düzey yetkililerle ve medya ile doğrudan teması bulunan KSAM, hem civar ülkelerde hem de Arap kamuoyunda yakından takip edilmektedir.

 

BASIN YANSIMALARI