EN

Tunuslu Gençler Türkiye´deydi


Koordinatörlüğümüzün düzenlediği "Gençlik Programları" kapsamında, Tunus´tan 40 kişilik bir grup Türkiye´ye geldi. 17-23 Haziran 2012 tarihleri arasında İstanbul ve Ankara´da uzman, akademisyen, bürokrat ve siyasetçilerle görüşen Tunuslu gençler, ayrıca çeşitli kurumları ziyaret ederek görüş alışverişinde bulundu.
 


Devamını Göster »
Yaşları 18 ile 30 arasında değişen 40 Tunuslu konuğun Türkiye programı yoğun başladı. Katılımcılar öncelikle, 18 Haziran Pazartesi günü, açılışını Başbakan Müşaviri ve KDK Direktörü İlker Astarcı´nın yaptığı seminere katıldı. İlker Astarcı, Tunuslu gençlere Türkiye hakkında genel bir bilgi verdikten sonra, kamu diplomasisi kavramını açıkladı. Astarcı ayrıca Koordinatörlüğümüzün kuruluşunun, yapısını ve hedeflerini dinleyicilere aktardı.

İlk seminerde Marmara Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Nuh Yılmaz "Türkiye´de Arap Algısı" başlıklı sunumunu yaptı. Yılmaz, Türkiye´deki Tunus algısını devrimden önce ve devrimden sonra olarak iki aşamada ele aldı ve değişen Türk dış politikası çerçevesinde değerlendirdi.

Yılmaz´ın ardından Kocaeli Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Samir Salha konuşmasını yaptı. Salha, "Türkiye, Arap Baharı ve Ortadoğu´daki Gelişmeler" başlıklı sunumunda Türkiye´nin yakın tarihteki demokrasi deneyimini değerlendirdi.

Tunuslu heyetin programı, 19 Haziran Salı günü iki seminerle devam etti. Öncelikle Doç.Dr. Hasan Kösebalaban "Türkiye, İslam Dünyası ve Küresel Gelişmeler" konulu sunumunu gerçekleştirdi. Ardından gazeteci-yazar Mustafa Akyol, "Türk Siyaseti: İslam ve Demokrasi" başlıklı konuşmasını yaptı.

Konuklar, seminerler sırasında NTV ve Kanal 24´e mülakatlar verdi. Aynı gün İstanbul Büyükşehir Belediyesini (İBB) ziyaret eden grup, burada İBB Başkan Vekili Ahmet Selamet ile görüştü. Tunuslu gençlerin İstanbul programı, TRT Arapça kanalını ziyaretle sona erdi.

Tunuslu grubun Ankara ziyaretinde ise sırasıyla şu programlar yer aldı: Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığını (TİKA) ziyaret ve TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat´ın "TİKA: Yeni Kurumsal Aktivizm ve Türk Dış Politikası" konulu semineri, Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç tarafından kabul, Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığını (YTB) ziyaret ve YTB Başkan Yardımcısı Gürsel Dönmez ile görüşme, SETA Vakfında seminer - SETA Başkanı Taha Özhan´ın "Yeni Türkiye ve Ortadoğu" başlıklı sunumu, TBMM´yi ziyaret, Tunus Dostluk Grubunu ziyaret, Diyanet İşleri Başkanlığını ziyaret - Diyanet İşleri Başkanı Prof. Dr. Mehmet Görmez´in “Din, Dini Kimlikler ve 21. Yüzyılda Din Hizmetleri" konulu sunumu, Basın,Yayın ve Enformasyon Genel Müdürlüğünü ziyaret ve BYEGM Genel Müdürü Murat Karakaya ile görüşme, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından kabul, AK Parti Dış İlişkiler Başkanlığını Ziyaret - AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ömer Çelik´in "AK Parti ve Vizyonu" başlıklı konuşması.

Tunuslu gençlere kurumun çalışmaları hakkında bilgi veren TİKA Başkan Yardımcısı Süreyya Polat; TİKA’nın beş kıtada gerçekleştirdiği çalışmaları, teknik yardım konseptini ve dış politikada barış merkezli çalışmaları anlattı.

Başbakanlık Merkez Binada grubu kabul eden Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç ise demokrasi, hukuk devleti ve laiklikle ilgili değerlendirmelerde bulundu. Arınç, Anayasa´ya göre Türkiye Cumhuriyeti´nin dört özelliğinin demokratik, laik, sosyal bir hukuk devleti olduğunu belirterek, "Bu ilke bugüne kadar değişmedi, bundan sonra da değişmeyecek" dedi.

Kuzey Afrika ve Ortadoğu´daki dönüşümün Tunus´tan başlamasının Türkiye´nin dikkatini çektiğini dile getiren Arınç, Tunus´un demokrasi yolunda güçlü adımlarla ilerlediğini söyledi. İki ülkenin 300 yıldan fazla bir zamandır ortak tarihi paylaştığını ve dostluk temellerinin o dönemde atıldığını anlatan Arınç, "Bundan sonra daha güçlü beraberlik kuracağımıza, birbirimizle daha çok yardımlaşma içinde olacağımıza inanıyorum" dedi.

Tunuslu gençler 21 Haziran Perşembe günü ise, Başbakan Yardımcısı Beşir Atalay tarafından kabul edildi. Atalay konuşmasında, "Özgürlükleri talep eden insanlardan yana olduk. Taraf tuttuk ve Arap Baharı´nı alkışladık. Demokrasi için daha fazla özgürlük için siz orada mücadele ederken biz de burada sizleri alkışladık ve buradan destek olduk. Bugün de öyle, Arap Baharı´nın tarafıyız biz" dedi.

Özgürlük ve demokrasinin Türkiye´de uzun süre mücadele edilen bir süreç olduğuna dikkati çeken Atalay, konuşmasını şöyle sürdürdü: "Aynı süreci sizin ülkenizde de görmek bizi sevindirir ve biz Tunus´la Hükümet ve Türkiye olarak ilişkilerimizi çok yakın sürdürüyoruz. Devrim sürecinde hem de şimdi gerçekten yakın ilişkimiz var. Verebileceğimiz desteği vermeye çalışıyoruz."

Tunuslu gençlerin programı, 22 Haziran Cuma günü İstanbul´un tarihi mekanlarına yaptıkları ziyaretlerle sona erdi.

5 günlük programla, genç konukların Türkiye-Arap dünyası ilişkileri hakkında görüş sahibi olması; Ortadoğu´daki gelişmelerin tartışılması ve ortak bir sosyal-kültürel-siyasi gündemin oluşturulması amaçlanıyor. Programın bir diğer hedefi ise, Arap dünyasında yaşanan tarihi dönüşümde kilit rol oynayan ve Ortadoğu´nun yarınını şekillendirecek olan genç jenerasyon ile Türk toplumu arasında etkileşim sağlayabilmek. Program kapsamında Tunuslu ziyaretçilerin ardından Libya, Mısır ve Yemen gibi ülkelerden gençlerin Türkiye´ye davet edilmesi planlanıyor.


 
BASIN YANSIMALARI

Kanal 24
19.06.2012
Tunuslu Gençler Türkiye´de

http://www.beyazgazete.com/video/anahaber/24-1/2012/06/19/tunuslu-gencler-turkiye-de-292145.html

NTV
19.06.2012
Gençler Tunus´u Anlatıyor

http://www.izlesene.com/tv/ntv/video/gencler-tunusu-anlatiyor/6313373

Cihan Haber Ajansı
21.06.2012
Başbakan Yardımcısı Atalay, Tunuslu Gençleri Kabul Etti

http://www.cihan.com.tr/video/Basbakan-Yardimcisi-Atalay-Tunuslu-gencleri-kabul-etti-CHNzI5OTE4LzAvMi8w;jsessionid=CF746EB89F61B8D10133332BB1331E8A

İhlas Haber Ajansı, Haberler.com, Kanal5.com
21.06.2012
Başbakan Yardımcısı Atalay, Tunuslu Gençleri Kabul Etti

http://www.iha.com.tr/basbakan-yardimcisi-atalay-tunuslu-gencleri-kabul-etti-20120621AW000755-ankara-haberi
http://www.haberler.com/basbakan-yardimcisi-atalay-tunuslu-gencleri-kabul-3725828-haberi/
http://kanal5.com.tr/basbakan-yardimcisi-atalay-tunuslu-gencleri-kabul-etti.html

Milliyet Gazetesi
22.06.2012
Tunus Türbanla Özgürleşti

http://siyaset.milliyet.com.tr/tunus-turbanla-ozgurlesti/siyaset/siyasetdetay/22.06.2012/1557202/default.htm

Tika.gov.tr
20.06.2012
Tunuslu Gençlerden Tika´ya Ziyaret

http://www.tika.gov.tr/haber/tunuslu-genclerden-tikaya-ziyaret/324

Rotahaber.com
20.06.2012
Arınç, Tunuslu gençlerle buluştu

http://haber.rotahaber.com/arinc-tunuslu-genclerle-bulustu_281829.html

Showhaber.com
21.06.2012
Başbakan Yardımcısı Atalay, Tunuslu Gençleri Kabul Etti

http://www.showhaber.com/basbakan-yardimcisi-atalay-tunuslu-gencleri-kabul-etti-576082h.htm

İktibas Dergisi
22.06.2012
"Demokrasi Mücadelesine Destek"

http://www.iktibasdergisi.com/news_detail.php?id=10912